Ostuda fot. Adobe Stock

Ostuda, czyli przebarwienia w ciąży - jak je zwalczyć

Ostuda (melasma), czyli przebarwienia to zmora kobiet w ciąży. Do leczenia miejscowego stosuje się kwas azelainowy lub hydrochinon.
Edyta Liebert / 28.01.2020 10:54
Ostuda fot. Adobe Stock
Ostuda (melanodermia) to przypadłość, która jest związana z okresem ciąży i zmusza do wizyty u dermatologa. Może zniknąć po ciąży, ale często wymaga leczenia i zabiegów.
 
Spis treści:
 1. Co to jest ostuda
 2. Ostuda - przyczyny powstawania
 3. Ostuda - objawy, zdjęcia
 4. Ostuda - diagnoza i leczenie
 5. Ostuda - jak jej zapobiegać?

Co to jest ostuda

Ostuda (melasma) to nabyte przebarwienie skóry związane ze wzmożonym wytwarzaniem melaniny i ma postać ostro odgraniczonych i symetrycznych przebarwień. Ostuda (melasma) najczęściej dotyczy kobiet w ciąży lub w okresie menopauzy.

Ostuda - przyczyna powstawania

Ostuda to przypadłość o podłożu hormonalnym i genetycznym, ale nie bez znaczenia jest ekspozycja słoneczna czy niektóre kosmetyki. Do głównych przyczyn ostudy należą:
 • ciąża (łac. chloasma gravidarum),
 • menopauza,
 • zaburzenia miesiączkowania,
 • stany zapalne przydatków,
 • doustne leki antykoncepcyjne,
 • przewlekła choroba wątroby,
 • stan wyniszczenia (łac. chloasma cachecticorum),
 • stosowanie fenytoiny, hydantoiny, chlorpromazyny (łac. chloasma medicamentosum),
 • niektóre składniki kosmetyków, np. olejek bergamotowy, salicylany, cyrtyniany (łac. chloasma cosmeticum).

Ostuda - objawy, jak wygląda (zdjęcia)

Ostuda to brązowe plamy, które pojawiają się na czole, policzkach, skroniach, wardze górnej i rzadziej - na szyi. W przypadku pojawienia się objawów wskazujących na ostudę należy się zgłosić do dermatologa i ten dopasowuje leczenie.

Ostuda jak wygląda

fot. Adobe Stock

Ostuda - diagnoza i leczenie

Rozpoznanie ostudy polega na zastosowaniu lampy Wooda (badanie jest bezbolesne). 

Do leczenia miejscowego najczęściej stosuje się kwas azelainowy lub hydrochinon, ale należy rozróżnić ostudę skórną i ostudę naskórkową

Maści odbarwiające zazwyczaj zawierają hydrochinon (rozjaśnia plamy na twarzy), kwasy azaleinowy lub kojowy (blokujące syntezę melaniny) oraz retinoidy, czyli pochodne witaminy A. Można używać je równocześnie lub naprzemiennie.
 
W przypadku ostudy skórnej lub mieszanej zaleca się laseroterapię. Światło lasera niszczy melanocyty, jednak nie wpływa źle na zdrowe, sąsiadujące z plamami, zdrowe komórki. 
 
Ostuda naskórkowa wymaga leczenia maściami na receptę złuszczającymi lub peelingami, jeśli zależy ci na szybszym efekcie. Dobry efekt przynosi także krioterapia, bowiem komórki barwnikowe rozpadają się w temperaturze -7ºC.  
 
Z ostudą z dobrymi efektami można walczyć w gabinetach kosmetycznych: bardzo dobre efekty daje seria peelingów chemicznych (ale sam peeling może również wywołać przebarwienia pozapalne). Najczęściej lekarze sugerują zabieg Cosmelan.

Ostuda - zdjęcie

fot. Adobe Stock

Ostuda: jak jej zapobiegać?

Profilaktyka polega głównie na fotoprotekcji: niezależnie od pory roku należy stosować krem z wysokim filtrem (SPF50) i dbałość o ochronę przez cały rok.

Więcej o pielęgnacji: Bakuchiol - kosmetyczne objawienie 2019 rokuJaki krem wybrać na przebarwienia