POLECAMY

Opryszczka a ciąża

Wirusa opryszczki ma ok. 50–60 proc. Polaków. Wielu uważa, że wywołana przez niego choroba nie jest szkodliwa dla dziecka, które ma się urodzić. Jednak nie powinno się jej bagatelizować.
Opryszczka a ciąża fot. Edipresse
Opryszczka to choroba, którą łatwo możesz się zarazić na przykład przez zwykły pocałunek. A osoba, która nią zaraża, wcale nie musi mieć widocznych zmian. Stąd wniosek, że jako przyszła mama powinnaś o opryszczce wiedzieć znacznie więcej.

Opryszczka to...
...jedna z najczęstszych chorób skóry i błon śluzowych. Powodują ją dwie odmiany wirusa: HSV-1 – opryszczkę wargową, HSV-2 – zmiany w obrębie narządów płciowych i pośladków.

Ryzyko dla dziecka
Opryszczka, zwłaszcza genitalna (HSV-2), jest zagrożeniem dla dziecka, które może się nią zarazić podczas porodu wskutek kontaktu z zainfekowaną wydzieliną z pochwy. Niewykształcony układ odpornościowy maleństwa nie jest w stanie poradzić sobie z wirusem, co może nawet doprowadzić do śmierci.

Tylko bez tajemnic
Jeśli zauważysz u siebie objawy opryszczki zarówno genitalnej, jak i wargowej (ta też jest groźna dla dziecka, bo może ją wywołać wirus HSV-2), powiedz o tym lekarzowi. Zastosowanie odpowiedniego leczenia może uchronić dziecko przed ryzykiem infekcji. Czasem z powodu tej choroby ciążę trzeba zakończyć cesarskim cięciem.

Inne okoliczności
Jeśli objawy opryszczki występowały u ciebie, zanim zaszłaś w ciążę, lekarz też powinien o tym wiedzieć, choć ryzyko zachorowania przez dziecko jest mniejsze, bo zdążyłaś już wytworzyć przeciwciała, które chronią maluszka. Dla lekarza ważną informacją jest również pojawienie się opryszczki u ojca dziecka.

A teraz leczenie  
Przyszła mama z opryszczką będzie leczona preparatem o nazwie acyklovir, który można stosować podczas ciąży. Jeśli objawy opryszczki występują tylko u ojca dziecka, również powinien zostać objęty leczeniem. Wskazane jest także stosowanie do końca ciąży prezerwatywy, aby przed zarażeniem uchronić przyszłą mamę. Podczas ataku choroby najlepiej zrezygnować z pocałunków – bo wtedy wirus przenosi się bardzo łatwo.

Octem w pęcherzyk
Domowe sposoby jedynie maskują opryszczkę. Smarując zmienione chorobowo miejsce pastą do zębów, przecierając je octem, przykładając rozpuszczoną w wodzie tabletkę na bazie kwasu acetylosalicylowego (działa antybakteryjnie) albo cebulę, złagodzisz objawy, np. wysuszysz pęcherzyk, nie osłabisz jednak wirusa i nie zapobiegniesz nawrotom choroby. Taki efekt może przynieść tylko leczenie. 


Jesteś w ciąży i martwisz się o zdrowie? Porozmawiaj o tym na ciazaporod.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)