Obciążone stopy

W ciąży i przez kilka miesięcy po porodzie muszą dźwigać więcej kilogramów niż zwykle. Bądź dla swoich stóp wyjątkowo dobra.
/ 26.07.2007 16:32
 
Pod koniec ciąży brzuch utrudnia schylanie się i sprawia, że nie da się zbyt długo wytrwać w niewygodnej pozycji. Z kolei po porodzie bolą miejsca, w których zostały założone szwy, a wtedy nawet zwykłe obcinanie paznokci staje się nie lada wyzwaniem.

Stóp nie można jednak zaniedbywać, bo szybko odpłacają pięknym za nadobne – zaczynają kiepsko wyglądać, boleć lub – co gorsza – chorować. Dlatego jeśli pielęgnacja sprawia Ci kłopot, poproś kogoś o pomoc albo wybierz się do pedikiurzystki.

Pielęgnuj
Twoje stopy potrzebują nawilżania i odżywiania, dlatego po kąpieli i osuszeniu (pamiętaj o przestrzeniach między palcami!) wcieraj w nie odżywcze kremy i balsamy.

Stopy, a zwłaszcza ich zewnętrzne krawędzie i pięty, wymagają również złuszczania. Martwy naskórek najlepiej usuwać za pomocą peelingów. Jeśli pięty są wyjątkowo szorstkie, pomocne będą preparaty złuszczające – kupisz je w aptece. Możesz także z umiarem korzystać z tarek i pumeksów. Skórek nie obcinaj, tylko rozmiękcz je podczas kąpieli i odsuń drewnianym patyczkiem albo ręcznikiem. Nie obcinaj paznokci zbyt krótko i nie zaokrąglaj boków, ponieważ to sprzyja ich wrastaniu.
W okresie okołoporodowym możesz się bardziej pocić. Dotyczy to również stóp. Dlatego warto spryskać je dezodorantem albo wmasować w nie zapobiegający poceniu krem.

Daj odpocząć
Pod koniec ciąży i w pierwszych tygodniach po porodzie Twoje stopy mogą być trochę spuchnięte – to normalne, o ile obrzęki nie są zbyt duże i znikają w ciągu nocy. Żeby jednak nie pogłębiać problemu, staraj się ich nie przeciążać.
Unikaj zbyt długiego stania i często zmieniaj pozycję. Gdy czujesz, że są obolałe, zdejmij buty i połóż się z uniesionymi nogami. Zrezygnuj również ze zbyt ciasnych ściągaczy przy skarpetkach – działają jak opaska uciskowa.

Wybierz buty

Wraz ze zmieniającą się sylwetką przesuwa się środek ciężkości, co sprawia, że trudniej utrzymać równowagę. Buty zatem musisz mieć stabilne. Stopa powinna być dobrze podparta, a obcasy szerokie, niewysokie (do pięciu centymetrów), ale i nie mogą być całkiem płaskie.
Wilgoć sprzyja otarciom i powstawaniu infekcji, dlatego obuwie powinno być wykonane z naturalnych materiałów.
W ciąży na skutek działania hormonów rozluźniają się stawy. Z tego powodu Twoje stopy mogą się powiększyć nawet o cały rozmiar. Ma na to wpływ również obrzęk. Największy jest wieczorem, dlatego jeśli zamierzasz kupić nową parę butów, wybierz się do sklepu pod koniec dnia.

Beata Turska