POLECAMY

Niewierny Tomasz

Tomasz to imię męskie pochodzenia biblijnego, które nie straciło na popularności do dziś. Wywodzi się z aramejskiego słowa "toma", które oznacza „bliźniaka”. Zdrobnienia tego imienia to: Tomek, Tomuś, Tomaszek. Brzmienie w innych językach: Thomas, Tom.
Niewierny Tomasz

Św. Tomasz Apostoł był jednym z uczniów Jezusa. Jego imię odbiega od imion pozostałych apostołów, ponieważ nie zawiera w sobie cząstki określenia Boga – Jahwe (nie jest teoforyczne). Jako, że w momencie zmartwychwstania Chrystusa nie było go w pobliżu, zażądał dowodu, by w nie uwierzyć. Podczas spotkania Jezus poprosił Tomasza, by ten włożył mu palce w jedną z ran. Nawrócony apostoł miał w tym momencie wypowiedzieć słowa: "Pan mój i Bóg mój". Funkcjonujące do dziś w języku określenie „niewierny Tomasz” oznacza sceptyczne podejście.

Opiekun geodetów

Święty Tomasz jest patronem Indii i Portugalii, a także architektów, budowniczych, murarzy, stolarzy i geodetów. Jego święto jest obchodzone 3 lipca. Jest on poza tym popularną postacią w malarstwie oraz bohaterem wielu apokryfów i gnostyckich wersji Biblii.

Imię to nosiło wielu innych świętych, zakonników i ludzi związanych z religią, m. in. Św Tomasz z Akwinu (jeden z najwybitniejszych myślicieli chrześcijańskich), Św. Tomasz Becket (arcybiskup i kanclerz Anglii), Św. Tomasz Morus, Św. Tomasz z Villanueva, Św. Tomasz Shen Jihe (chiński męczennik), Tomasz a Kempis, Thomas Merton (pisarz i mistyk).
Znani ludzie nauki o tym imieniu: Thomas Hobbes (angielski filozof), Thomas Edison, Thomas Newcomen (wynalazca silnika parowego). Współcześnie również bardzo popularne. Inni znani ludzie o tym imieniu: Tom Waits, Thomas Morgenstern, Tuomas Holopainen (kompozytor), Tomas Venclova (litewski poeta i pisarz).


SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)