POLECAMY

Niesamowita historia błogosławionej Bronisławy

Znasz historię błogosławionej Bronisławy - jedynej patronki tego imienia? Co oznacza Bronisława i kiedy obchodzimy jej święto?

Fot. Fotolia

Krótka historia bł. Bronisławy

Błogosławiona Bronisława to jedyna patronka tego imienia. Urodziła się w Kamieniu Wielkim około 1200 roku, w zamożnej rodzinie Odrowążów.  Jej kuzynami byli obecni na kartach tej książki święty Jacek i błogosławiony Czesław. Bronisława wychowywała się – co zrozumiałe – w atmosferze głębokiej wiary i szlachetności. Religijność jej przejawiała się w służbie bliźnim. W wieku 16 lat Bronisława wstąpiła do zakonu norbertanek na Zwierzyńcu pod Krakowem. Jeszcze jako młoda zakonnica została przełożoną klasztoru. Podczas zarazy w 1224 roku z wielkim oddaniem niosła pomoc chorym, karmiła głodnych, rozdawała leki i ubrania potrzebującym.

Polecamy: Wyszukiwarka imion - Bronisława

Czasy, w których żyła Bronisława, nie należały do spokojnych. Toczyły się walki o Kraków pomiędzy Konradem Mazowieckim a Henrykiem Brodatym. Klasztor wielokrotnie przechodził z rąk do rąk – od jednej do drugiej zwalczającej się armii. Siostry musiały szukać schronienia w okolicznych lasach. Prawdziwą tragedią był najazd Tatarów 1241 roku, kiedy to siostry musiały ukryć się wśród zalesionych skał, zwanych  odtąd Skałami Panieńskimi. Tatarzy splądrowali i spalili klasztor. W najtrudniejszych momentach życia Bronisława udawała się na wzgórze zwane Sikornikiem (dzisiaj jest w tym miejscu Kopiec Kościuszki) i zagłębiała sie w modlitwie i medytacji. Któregoś razu ukazał jej się Chrystus, który powiedział: Bronisławo, krzyż mój jest twoim, lecz i chwała moja twoją będzie. Bronisława umarła w 1259 roku i niemal natychmiast po jej śmierci zaczął kwitnąć jej kult.

Co oznacza imię Bronisława?

Bronisława to imię pochodzenia słowiańskiego, łączące słowa bronić i sława.

Polecamy: Jak wybrać imię dla dziecka?

Czemu patronuje bł. Bronisława?

Błogosławiona Bronisława jest patronką dobrej sławy.

Dzień błogosławionej Bronisławy – 1 września.

Źródło: Słownik patronów chrześcijańskich, Janina Kryńska, Wyd. Printex

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 lata temu
Mam na imię Bronisława i nigdy nie czułam się z tym dobrze. Zwracacie uwagę na imiona? Np. unikacie ludzi z dziwnymi imionami?