Niepłodność to częsta choroba

Kłopot z zajściem w ciążę ma dziś w Polsce (tak jak i na świecie) co szósta starająca się o dziecko para. Każdego roku zmaga się z tym ok. 1,5 mln kobiet oraz liczona w milionach armia ich bliskich. Niepłodność to choroba, którą można dziś skutecznie leczyć.
/ 23.07.2012 15:46

Niepłodność – problem wspólny pary

Problem przyczyny niemożności zajścia w ciążę należy zawsze rozpatrywać w kontekście obydwojga partnerów. Mit, iż to tylko kobieta odpowiedzialna jest za niepowodzenia w staraniach o poczęcie należy już do dalekiej przeszłości. Tylko u części par przyczyna niepłodności leży wyłącznie po stronie tylko jednego z partnerów. W co najmniej połowie przypadków problem jest złożony i zależny od schorzeń zarówno kobiety jak i mężczyzny.  Wśród przyczyn niepłodności należy niewątpliwe wymienić: czynnik mechaniczny w ustroju kobiety, nieprawidłowy stan nasienia partnera, nieprawidłowości hormonalne zaburzające przebieg owulacji. Dochodzi do tego szereg rzadszych przyczyn, które z jednej strony zwiększają skalę problemu, natomiast z drugiej strony są na tyle trudne diagnostycznie, że droga do właściwego rozpoznania jest długa i zawiła,  bądź wręcz niemożliwa.

Przeszkody w walce z niepłodnością  

Pary, które zgłaszają się do klinik leczenia niepłodności to bardzo zróżnicowana grupa pacjentów. Praktycznie każda para jest inna, a wiele przypadków odbiega od utartych schematów postępowania diagnostycznego  i terapeutycznego.

W Polsce średni wiek leczących się par jest stosunkowo większy w porównaniu z innymi krajami.

Z jednej strony można zrozumieć chęć odsunięcia w czasie postępowania medycznego, które jest trudne, nie zawsze skuteczne, obciążające psychicznie i często bardzo kosztowne. Musimy jednak pamiętać, że wiek stanowi główny czynnik warunkujący powodzenie leczenia. Para dwudziestokilkuletnia, nawet ze złożoną przyczyną braku ciąży ma o wiele większe szanse niż para, która przekroczyła czterdziesty rok życia i legitymuje  się krótkim stażem starań o dziecko.

Kolejną trudność stanowi limitowany dostęp do placówek medycznych mogących w sposób kompleksowy przeprowadzić cały cykl diagnostyki i leczenia niepłodności.

Pamiętajmy również o kosztach. W chwili obecnej pacjenci mogą liczyć jedynie na częściową refundację poniesionych kosztów, głównie w zakresie diagnostyki. Koszty leczenia,  w tym głównie  technik rozrodu wspomaganego włącznie z zapłodnieniem in-vitro stały się właściwe w pełni odpłatne. Podobnie jak leki hormonalne wykorzystywane w leczeniu niepłodności.

Polecamy: Niepłodność męska – przyczyny, leczenie

Jeżeli dodamy do tego nie zawsze czytelne, bądź w ogóle nie ustanowione przepisy prawne widzimy iż statystyczna para decydująca się na podjęcie leczenie niepłodności ma przed sobą do rozwiązania bardzo wiele problemów. Niepłodność można leczyć w placówkach publicznych (państwowych) i prywatnych. Jest ich w Polsce ponad 40, a. pełna listę dostępna jest  w Internecie na stronie www.nasz-bocian.pl (kliniki).

Patrząc na listę klinik leczenia niepłodności w Polsce oraz system pracy można zauważyć szereg podobieństw dotyczących organizacji pracy, zakresu oferowanych usług czy choćby uzyskiwanych wyników. Obserwuję się jednak, iż od kilku lat, szczególnie w zakresie technik wspomaganego rozrodu, zaczynają dominować ośrodki prywatne. Placówki te koncentrując się wyłącznie na problemie leczenia niepłodności dają pacjentom szybszy i pełniejszy dostęp do pełnej opcji leczenia.

Zapłonienie in vitro – najlepsza metoda w leczeniu niepłodności?

Zapłodnienie pozaustrojowe (in vitro) to metoda leczenia stosowana w Polsce z powodzeniem już prawie 25 lat. Czy zatem obecnie możemy powiedzieć, że jest to najlepsze rozwiązanie problemu niepłodności?

Na pewno nie jest to metoda idealna, choć należy podkreślić jej najwyższą skuteczność, biorąc pod uwagę wszystkie możliwości leczenia. W najlepszych ośrodkach liczba par zachodzących w ciążę oscyluje wokół 40% par rozpoczynających leczenie. Dla pewnej części par jest to jedyna możliwość poczęcia i nie ma żadnej innej alternatywy, pozostaje jedynie adopcja. Dzięki metodzie in vitro wiele par, które do niedawna uznawano za całkowicie niepłodne, może doczekać się własnych dzieci.

Patrząc na losy osób podążających „szlakiem in vitro” widzimy, że często jest to metoda nieprzewidywalna, wymykająca się poza uznane kanony medyczne. I jest to szansa dla tych par, gdzie wielokrotnie zaniechano już dalszego leczenia. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkim się udaje. Często jeden cykl in vitro to za mało. Jest to dynamiczny i bardzo złożony proces leczenia, gdzie niekiedy dopiero w trakcie uzyskujemy dodatkowe, niedostępne wcześniej informacje.

Jakie metody leczenia niepłodności oprócz in vitro?

Czy zawsze jednak trzeba szukać tak skomplikowanych metod leczenia? Na pewno nie. Znacznie zwiększymy szanse na dziecko i to bez ekstrawydatków, gdy oboje partnerzy po prostu o siebie zadbają. Płodność u kobiet i mężczyzn zdecydowanie poprawia przestrzeganie zdrowej diety, z minimalną ilością zwierzęcego tłuszczu i cukru, obfitującą w witaminy (zwłaszcza C, E i z grupy B) oraz minerały (żelazo, cynk, selen). Należy bezwzględnie odstawić papierosy i alkohol, zafundować sobie więcej ruchu, wypoczynku i snu, nauczyć się rozładowywać stresy. Bardzo często tylko to wystarczy, by wkrótce doszło do upragnionej ciąży.

Polecamy: Inseminacja – wskazania, przeciwwskazania, etapy

dr n. med. Tomasz Rokicki, Dyrektor Medyczny Europejskie Centrum Macierzyństwa INVIMED w Warszawie