
Niepłodność i psychika
Problemy z płodnością dotyczą 15-20% par w populacji. Im współczesna medycyna proponuje leczenia farmakologiczne czy chirurgiczne. Jeśli to nie przynosi efektu wdrożone mogą zostać techniki wspomaganego rozrodu, by umożliwić rodzicielstwo parom, które bez pomocy najnowszych technik nie mogłyby zostać rodzicami.
Coraz częściej wśród przyczyn niepłodności wymienia się czynnik psychologiczny. Teorie psychodynamiczne zakładają, że istniej związek pomiędzy niepłodnością i nieakceptowaniem rodzicielstwa. Pojawiają się one głównie w odniesieniu do kobiet, które tkwią w wewnętrznym konflikcie dotyczącym godzenia macierzyństwa z innymi rolami społecznymi, głównie rolą zawodową, doświadczyły bolesnej, urazowej relacji z własną matką, czy też postrzegają siebie jako nie dość dobrą, zdolną do wypełnienia roli macierzyńskiej.
Polecamy: Czas na dziecko, czyli kiedy zajść w ciążę?
Błędne koło
Nieplanowana bezdzietność wpływa na obniżenie poczucia własnej wartości, sprzyja depresji, ogranicza aktywność seksualną. Długotrwały stres zakłóca fizjologiczne procesy w organizmie, zmienia poziom prolaktyny, a tym samym ogranicza możliwość zajścia w ciążę.
Mimo że procesy psychiczne wpływają na płodność, przy obecnym stanie wiedzy nie można mówić o wyłącznie psychologicznych przyczynach problemów z zajściem w ciążę.
Kobiety pragną potomstwa, bo macierzyństwo jest istotnym elementem roli społecznej, zaspokojeniem potrzeb biologicznych i psychicznych. Gdy pojawia się problem: nieplanowana bezdzietność, czy niepowodzenia prokreacyjne rodzice przeżywają niepokój, smutek, poczucie winy, niskie poczucie swojej wartości. Takie emocje nie sprzyjają poczęciu, a gdy pojawi się upragniona ciąża tylko w pierwszym okresie jej trwania emocje te się wyciszają by po kilku tygodniach powrócić na nowo.
Czytaj dalej: Kobiety w ciąży – o co się martwią?
Autor: Bożena Cieślak-Osik, psycholog, Szpital Kliniczny im ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie. Komentarz do wyników badania TNS OBOP 2012 „Polka w ciąży – nawyki zdrowotne”.
Źródło: materiały prasowe kampanii „Polka w ciąży” /ah
WYPOWIEDZ SIĘ!