Niepłodność – skąd problemy z zajściem w ciążę?

Coraz więcej kobiet odkłada decyzję o ciąży – powodem może być angażujący rozwój zawodowy, dawne konflikty z matką lub przekonanie, że nie sprostają macierzyństwu. To wszystko sprzyja problemom z zajściem w ciążę. Jak dużą rolę w bezpłodności odgrywa stres i czynnik psychologiczny? Do czego prowadzą problemy z zajściem w ciążę?
Niepłodność – skąd problemy z zajściem w ciążę? fot. fot. Fotolia

Niepłodność i psychika

Problemy z płodnością dotyczą 15-20% par w populacji. Im współczesna medycyna proponuje leczenia farmakologiczne czy chirurgiczne. Jeśli  to nie przynosi efektu wdrożone mogą zostać techniki wspomaganego rozrodu, by umożliwić rodzicielstwo parom, które bez pomocy najnowszych technik nie mogłyby zostać rodzicami.

Coraz częściej wśród przyczyn niepłodności wymienia się czynnik psychologiczny. Teorie psychodynamiczne zakładają, że istniej związek pomiędzy niepłodnością i nieakceptowaniem rodzicielstwa. Pojawiają się one głównie w odniesieniu do kobiet, które tkwią w wewnętrznym konflikcie dotyczącym godzenia macierzyństwa z innymi rolami społecznymi, głównie rolą zawodową, doświadczyły bolesnej, urazowej relacji z własną matką, czy też postrzegają siebie jako nie dość dobrą, zdolną do wypełnienia roli macierzyńskiej.

Polecamy: Czas na dziecko, czyli kiedy zajść w ciążę?

Błędne koło

Nieplanowana bezdzietność wpływa na obniżenie poczucia własnej wartości, sprzyja depresji, ogranicza aktywność seksualną. Długotrwały stres zakłóca fizjologiczne procesy w organizmie, zmienia poziom prolaktyny, a tym samym ogranicza możliwość zajścia w ciążę.

Mimo że procesy psychiczne wpływają na płodność, przy obecnym stanie wiedzy nie można mówić o wyłącznie psychologicznych przyczynach problemów z zajściem w ciążę.

Kobiety pragną potomstwa, bo macierzyństwo jest istotnym elementem roli społecznej, zaspokojeniem potrzeb biologicznych i psychicznych. Gdy pojawia się problem: nieplanowana bezdzietność, czy niepowodzenia prokreacyjne rodzice przeżywają niepokój, smutek, poczucie winy, niskie poczucie swojej wartości. Takie emocje  nie sprzyjają poczęciu, a gdy pojawi się upragniona ciąża tylko w pierwszym okresie jej trwania emocje te się wyciszają by po kilku tygodniach powrócić na nowo.

Czytaj dalej: Kobiety w ciąży – o co się martwią?

Autor: Bożena Cieślak-Osik, psycholog, Szpital Kliniczny im ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie. Komentarz do wyników badania TNS OBOP 2012 „Polka w ciąży – nawyki zdrowotne”.

Źródło: materiały prasowe kampanii „Polka w ciąży” /ah

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/6 lat temu
na pewno dużo zależy od naszego nastawienia, warto wierzyć, że się w końcu uda. Ale myślę, że jest to problem nie tylko psychiczny i jeśli mamy trudności z zajściem w ciążę warto się udać do specjalisty po pomoc. Bo jenak nie ma co ukrywać, że takiego stanu rzeczy może być wiele przyczyn. Sama się zaczęłam zastanawiać nad tym, czy aby na pewno ze mną jest wszystko ok i zaczęłam szukać odpowiedniej kliniki dla siebie, czy możecie mi powiedzieć coś na temat Invimedu? Bo wygląda naprawdę zachęcająco. Może się ktoś u nich leczył?
/7 lat temu
Psychika niestety bardzo wpływa na płodność już to zauważyłam. Ale nie da się nie myśleć o tym. Jest to bardzo trudne. Postanowiłam sobie kupić mikroskop owulacyjny i wyjechać na urlop. Może to coś da.