Niepłodność męska – przyczyny, leczenie

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) tzw. czynnik męski w niepłodności małżeńskiej stanowi ok. 45% przypadków, z czego 20% niepłodności dotyczy wyłącznie mężczyzny. Jakie są najczęstsze przyczyny niepłodności męskiej – sprawdź w naszym poradniku.
/ 23.07.2012 14:06

Badaniem, diagnozowaniem i leczeniem męskiego układu płciowego zajmuje się andrologia. W zakresie badań andrologii znajduje się budowa i czynności fizjologiczne męskiego układu płciowego. Specjaliści androlodzy zajmują się diagnozowaniem i leczeniem mężczyzn ze schorzeń takich jak: zapalenia, zaburzenia funkcji, ograniczona płodność czy nowotwory, wady patologiczne w aspekcie endokrynologicznym, naczyniowym i operacyjnym. W andrologii specjalizują się ginekolodzy, urolodzy, interniści i endokrynolodzy.

Czynnik męski w niepłodności par

Statystyki Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) podają, że tzw. czynnik męski w niepłodności wśród par stanowi ok. 45% przypadków. Szacuje się, że 20% wszystkich przypadków niepłodności dotyczy wyłącznie mężczyzny, 30% wyłącznie kobiet, 20% obojga partnerów, a w pozostałych przypadkach przyczyna często jest nie ustalona.

Para, która stara się o dziecko jest jednostką integralną. Tylko brak plemników w nasieniu lub pełna nekrospermia (czyli brak ruchu i żywotności plemników) jest jedno­znacznym rozpoznaniem niepłodności męskiej. Stan taki występuje jednak dość rzadko. Bardzo często obniżenie potencjału płodności mężczyzny jest kompen­sowane wysokim potencjałem płodności kobiety i przeciwnie.

Potencjał płodności mężczyzny

Badania kliniczne grupy Steinbergera pozwalają przypuszczać, że potencjał płodności każdego partnera z osobna waha się w granicach od 0 do 100%. Za 100% potencjału płodności męskiej przyjęto stan, w którym ciąża pojawia się po upływie średnio 1,2 do 1,9 cykli płciowych partnerki. Oczywiście, gdy partnerka wykazuje optymalny potencjał płodności.

Według Steinbergera stuprocentowy, a więc maksy­malny potencjał płodności mężczyzny występuje przy licz­bie plemników równej lub wyższej niż 60 mln/ml nasienia i ruchliwości plemników wyższej niż 70% (norma WHO > 20 mln/ml; ruchliwość > 50%). Tymczasem, już od lat 70-tych wia­domo, że ciąże występują w parach rozrodczych, w których liczba plemników nie tylko jest niższa niż 20 mln/ml, ale nawet niższa niż 10 mln/ml. Ciąże występują tu jednak po okresie dłuższym niż w przypadku maksymalnego potencjału płodności. Tak więc ocenę udziału czynnika męskiego" lub "czynnika żeńskiego" powinno wyrażać się w stopniach lub procentach, a nie jako jednoznaczne rozpoznanie. To z kolei utrudnia sformułowanie jednorodnych grup według podziału na niepłodność zależną od mężczyzny i niepłodność z od kobiety.

Niepłodność definiuje się jako niepowodzenie pary w zajściu w ciążę po roku regularnego współżycia bez stosowania antykoncepcji. Zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet zjawisko płodności jest złożone i jest wynikiem wielu przyczyn u obydwojga partnerów.

Polecamy: Endometrioza – objawy, leczenie, wpływ na płodność

Czynniki obniżające płodność mężczyzn

O niepłodności pierwotnej mówi się, gdy mężczyzna nigdy nie doprowadził do koncepcji u partnerki, natomiast stan, w którym mężczyzna doprowadził do koncepcji partnerki w przeszłości, ale obecnie nie może tego uczynić, nazywa się niepłodnością wtórną.

Wśród czynników obniżających płodność u mężczyzn wymienia się:

 1. Infekcje (rzeżączkowe zapalenie jąder, powikłania po śwince, choroby przenoszone drogą płciową),
 2. Przebyte operacje w obrębie układu moczowo-płciowego,
 3. Choroby innych układów (układ krążenia, zapalenie nerek, cukrzyca, niedokrwistość, choroby wątroby i trzustki, alkoholizm),
 4. Czynniki środowiskowe (przegrzanie okolic narządów płciowych, środki ochronny roślin, barwniki anilinowe, metale),
 5. Zażywanie leków (morfina, kokaina, duże dawki chininy, duże dawki androgenów i kortykosterydów),
 6. Wiek powyżej 40 roku życia,
 7. Radioterapia i chemioterapia, które powodują na ogół nieodwracalne uszkodzenia jąder,
 8. Problemy seksualne (około 1%),
 9. Styl życia (stres, palenie tytoniu, otyłość, dieta).

Niepłodność diagnozuje się na podstawie wywiadu klinicznego, obejrzenia pacjenta pod kątem zaburzeń rozwoju narządów płciowych, nieprawidłowości anatomicznych, zmian wyglądu i sylwetki itp., a następnie badań nasienia, badań hormonalnych, a także badań genetycznych, takich jak  biopsja jąder, badanie chromatyny plemnikowej. W trakcie badań wyklucza się azoospermię, hypogonadyzm, obustronny lub jednostronny brak nasieniowodów, mukowiscydozę.

Leczenie niepłodności męskiej

Proces leczenia niepłodności dostosowuje się do przyczyn niepłodności stosując leki hormonalne  (hypogonadyzm hypogonadotropowy, zaburzenia hormonalne), antybiotyki (stany zapalne w obrębie dróg wyprowadzających nasienie),  zabiegi  operacyjne (niedrożność przewodów wyprowadzających nasienie, żylaki powrózka nasiennego). Szacuje się, iż aż 25-30% przypadków niepłodności męskiej to niepłodność idiopatyczna, czyli o nieznanej dotychczas przyczynie.

W profilaktyce niepłodności męskiej ważne jest zwrócenie uwagi na zdrowy tryb życia, odpowiednią dietę, dostarczanie organizmowi wystarczającej ilości witaminy A+E, , selenu, cynku, L-karnityniny.

W procesie leczenia niepłodności mogą występować zagrożenia, takie jak niewłaściwa interpretacja wyników badań, porównywanie badań wśród pacjentów, próby leczenia na odległość. Zagrożeniem w uzyskaniu optymalnych efektów leczenia są krążące mity na temat nawyków żywieniowych (np. picia coca-coli).

Głównymi źródłami informacji dla pacjentów o niepłodności męskiej są internet (około 35,500 dla zapytania „niepłodność męska”), znajomi, rodzina oraz lekarz.

Zobacz także: Inseminacja – wskazania, przeciwwskazania, etapy

Przyczyny niepłodności męskiej

Niepłodność idiopatyczna

30,2 %

Varicocele

15,4 %

Hypogonadyzm

9,7 %

Infekcje

8,5%

Niezstąpione jądra

8.0 %

Zaburzenia erekcji i ejakulacji

6,7%

Choroby ogólnoustrojowe 

5,2%

Przeciwciała przeciwplemnikowe

3,8%

Nowotwory jąder

2,1%

Niedrożność dróg wyprowadzających

1,5%

Pozostałe

8,90%

Prawidłowe wartości nasienia – wartości referencyjne według WHO

 • Czas upłynnienia: < 60 minut
 • Objętość : 2,0 – 6,0 ml
 • pH: 7,5 – 8,1
 • Liczba plemników: 20 – 250 milionów/ml
 • Całkowita liczba plemników: > 40 milionów
 • Ruchomość (60 min po ejakulacji) : > 25% klasy a lub > 50% klasy a i b
 • Morfologia: > 14 % prawidłowych
 • Żywotność: > 75 % żywych
 • Leukocyty : < 1,0 miliona /ml

Nazwy stosowane przy ocenie ejakulatu:

Normozoospermia -  ejakulat prawidłowy

Oligozospermia -  koncentracja plemników niższa od 20 x 106/ ml

Astenozoospermia - mniej niż 50% plemników w ruchu prawidłowym  postępowym  zarówno          szybkim jak i wolnym (tj. typu A i B) lub mniej niż 25% plemników w szybkim ruchu postępowym  (typu A)

Teratozoospermia - mniej niż 30% plemników o prawidłowej morfologii

Oligo-asteno-teratozoospermia -  zaburzenia  liczby, ruchliwości i morfologii (może być też kombinacja tylko dwu cech nieprawidłowych)

Azoospermia - brak plemników w ejakulacie

Aspermia - brak ejakulatu

Polecamy: Azoospermia – jaka szansa na potomstwo?

dr n. med. Robert Jarema – chirurg - specjalista urolog FEBU,  konsultant ds. andrologii w Klinice InviMed w Warszawie

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/05.08.2016 19:32
kwas foliowy wspomaga ruchliwość plemników - to może pomóc :)
/27.01.2015 20:45
Polecam suplement diety przeznaczony do leczenia niepłodności u mężczyzn Orthomol Fertil Plus. W opakowaniu produktu są zarówno tabletki, jak i kapsułki. Preparat składa się z witamin (E, C, B6, B12, kwas foliowy), mikroelementów (L-karnityna, N-acetylocysteina, koenzym Q10, karotenoidy, Omega-3), pierwiastków śladowych (miedź, cynk, selen) i z substancji enertetycznych (białka, węglowodany, tłuszcz). http://www.apo-discounter.pl/orthomol-fertil-plus-kapsukitabletki-p-2913.html
/26.01.2015 08:52
Mi też pomógł promen, polecam każdemu ;)
POKAŻ KOMENTARZE (4)