Niepłodność idiopatyczna – co to takiego?

Co kryje się pod tajemniczym terminem niepłodność idiopatyczna? Jak się ją diagnozuje? Czy niepłodność idiopatyczna przekreśla szanse na własne potomstwo? Sprawdź!
/ 24.01.2013 13:30

O niepłodności małżeńskiej lub partnerskiej mówimy, gdy pomimo regularnego współżycia przez rok lub dłużej (bez stosowania zabezpieczeń ograniczających płodność) kobieta nie zachodzi w ciążę. Aby znaleźć przyczynę niepłodności, powinno się u takiej pary rozpocząć diagnostykę. Należy pamiętać, by równocześnie badać kobietę i mężczyznę.

Diagnostyka niepłodności

U kobiety diagnostyka polega na zebraniu wywiadu, badaniu ginekologicznym, badaniu USG, kontroli stężenia hormonów we krwi, monitorowaniu cyklu, by sprawdzić, czy dochodzi do jajeczkowania, oraz ocenie drożności jajowodów.

U mężczyzny diagnostyka polega na zebraniu wywiadu, badaniu fizykalnym oraz zbadaniu parametrów nasienia. W razie potrzeby wykonuje się badania hormonalne. W niektórych przypadkach diagnostykę u obojga partnerów pogłębia się o badania genetyczne.

Zobacz także: Jak się przygotować do badania nasienia?

Kiedy możemy mówić o niepłodności idiopatycznej?

Jeżeli nie znajdzie się uchwytnej przyczyny niepłodności (kobieta ma owulację w każdym cyklu, nie znaleziono u niej żadnej wady narządu rodnego, stężenia hormonów są w normie, ma drożne jajowody, w laparoskopii nie stwierdzono endometriozy, parametry nasienia są prawidłowe oraz nie stwierdzono agresywnego śluzu szyjkowego i przeciwciał przeciwplemnikowych) mówi się o niepłodności idiopatycznej.

Szanse na potomstwo przy niepłodności idiopatycznej

Ocenia się, że 15 proc. kobiet w takich parach zajdzie w ciążę po roku bez jakiegokolwiek leczenia, 35 proc. – pod dwóch latach, zaś po trzech latach – aż 80 proc.

W przypadku  niepłodności idiopatycznej najnowsze badania nie wykazują zwiększenia szansy na ciążę u kobiet, u których farmakologicznie wywoływano owulację, podawano w drugiej fazie cyklu progesteron lub wykonywano inseminację.

Po trzech latach starania się o ciążę w przypadku niepłodności idiopatycznej należy zaproponować parze leczenie metodą pozaustrojowego zapłodnienia lub rozważenie adopcji. 

Polecamy: Niepłodność to częsta choroba

dr n. med. Beata Makowska – Klinika InviMed Gdynia