Nieinwazyjne badanie prenatalne – test NIFTY

Test NIFTY to nieinwazyjny test prenatalny w kierunku wystąpienia u płodu wad genetycznych. Do tej pory wykonanie czułych badań prenatalnych wiązało się z ryzykiem poronienia lub wywołania infekcji. Testy NIFTY to zupełna nowość w Polsce. Są one dokładne i całkowicie bezpieczne dla matki i nienarodzonego dziecka.
/ 30.08.2013 09:55

Jakie wady wykrywa test NIFTY?

Głównym zadaniem testu NIFTY jest określenie wystąpienia u nienarodzonego dziecka trzech najczęstszych wad genetycznych, tzw. trisomii. Dokładnie chodzi o trisomię 21., która powoduje zespół Downa, trisomię 18. powodującą zespół Edwardsa, a także trisomię 13., czyli zespół Patau.

Trisomia jest wynikiem aberracji chromosomowej, która polega na niewłaściwym rozdziale chromosomów w momencie połączenia komórki jajowej z plemnikiem (zamiast pary chromosomów pojawia się dodatkowy, trzeci chromosom, który zawiera nadmiarowy materiał genetyczny). Niestety każda z trisomii jest wadą nieuleczalną.

Kiedy należy zrobić test NIFTY?

Pamiętaj, że badania prenatalne powinna zrobić każda kobieta w ciąży, zwłaszcza jeśli bardzo martwi się o zdrowie swojego nienarodzonego dziecka. Większość wyników badań prenatalnych jest tylko potwierdzeniem, że dziecko jest zdrowe, a to daje przyszłym rodzicom bezcenny spokój. W przypadku złych wyników jest czas na oswojenie się z sytuacją.

Jak się wykonuje test NIFTY?

Badanie polega na pobraniu od przyszłej mamy 10 ml krwi, a następnie wyizolowaniu z tej krwi DNA płodu. W dalszym postępowaniu wyizolowany materiał genetyczny zostaje poddany analizie metodą sekwencjonowania nowej generacji (ng. NGS), którą przeprowadza się w połączeniu z zaawansowanymi analizami bioinformatycznymi. Dzięki analizie powstaje cały obraz genotypu dziecka. Na jego podstawie można określić w 99 proc. czy u nienarodzonego maluszka nie występuje wada genetyczna.

Kiedy i gdzie można zrobić test NIFTY?

Test NIFTY można zrobić już od 12. do 24. tygodnia ciąży. Na wynik testu należy poczekać około trzech tygodni, ponieważ materiał do analizy wysyłany jest do mieszczącego się w Chinach laboratorium firmy BGI, która jest producentem i pomysłodawcą testu.

W Polsce badanie można zrobić w kilkunastu klinikach medycznych. Pełną listę znajdziemy na stronie http://www/testy-nifty.com.pl/partnerzy/. Niestety badanie nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Cena testu NIFTY to ok. 2500 zł.

Dla kogo test NIFTY?

Test NIFTY jest polecany przede wszystkim kobietom, które ukończyły 35. rok życia i które nie chcą poddawać się inwazyjnym badaniom prenatalnym, oraz kobietom, u których wyniki badań biochemicznych wskazują na duże ryzyko aberracji chromosomowych u nienarodzonego dziecka.

Testom NIFTY powinny poddać się także kobiety, które mają przeciwskazania do badań inwazyjnych lub ciąża jest wynikiem zabiegu in vitro.

Polecamy: Zespół Downa – gdzie szukać pomocy?