POLECAMY

Niedoczynność tarczycy w ciąży

Mam niedoczynność tarczycy i niedawno zaszłam w ciążę, martwię się, że może to mieć wpływ na dziecko.
Niedoczynność tarczycy w ciąży

Mam niedoczynność tarczycy i niedawno zaszłam w ciążę, martwię się, że może to mieć wpływ na dziecko. Biorę tabletki euthyrox 50 i nie wiem, czy to może kolidować z rozwojem dziecka. Byłam u lekarzy w Polsce, obecnie mieszkam w UK i mówili, ze nie będzie żadnego problemu, tylko muszę dbać o siebie. Tylko że tutaj w Anglii trudno znaleźć dobrego lekarza, który zajmie się dobrze pacjentem. Co mam zrobić, żeby nie zaszkodzić dziecku i sobie, jak dbać o to, co jeść. Pytam, bo nie wiem, to jest moje pierwsze dziecko. Dziękuję za odpowiedź.


dori
Jeśli niedoczynność tarczycy jest leczona poprzez przyjmowanie odpowiednich preparatów (tak jest u pani), szanse na prawidłowy rozwój płodu są ogromne. Raczej nic złego się nie dzieje w przypadku wyrównanych poziomów hormonów tarczycowych (nie dochodzi do poronienia lub porodu przedwczesnego). Głowa do góry, mama musi dużo wypoczywać, nie dźwigać żadnych zakupów itd. Musi się pani wsłuchać w swój organizm - kiedy mówi np. ”stop sprzątaniu”, to pani siada wygodnie w fotelu i już nic nie sprząta. Powinna pani ustalić z lekarzem, czy ma pani przyjmować preparaty dla ciężarnych, które zawierają jod (czy dawka jodu w nich zawarta w połączeniu z lekami nie jest za duża). Do jadłospisu należy wprowadzić ryby, np. dorsza, łososia, makrelę wędzoną. Najlepiej unikać surowych warzyw typu kapusta, kalafior, rzepa (ugotowane można, ale też nie w nadmiarze) oraz orzeszków ziemnych i gorczycy. Produkty te bogate są w substancje wolotwórcze. W diecie powinno znaleźć się dużo białka. Proszę pić wodę mineralną bogatą w jod. Powodzenia.

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/6 lat temu
Witam. Też mieszkamy z żoną w UK ale próbujemy leczyć się w Polsce, bo kto leczył się w UK zrozumie dlaczego. Radziłbym tak jak my iść do GP opowiedzieć że ma się niedoczynność i wymusić badanie TSH FT4 i FT3, a na tej podstawie w zależności od wyników lekarz powinien dobrać dawkę lewotyroksyny (Eutyrox). Żona również brała 50 ale po badaniach okazało się że musiała zwiększyć do 75.
/9 lat temu
dzien dobry mam pytanie jestem w 9 tygodnia ciazy i mam niedoczynnosc tarczycy dopiero zaczelam leczenie biore euthyrox 50.Jakie szanse ma moja ciaza czy wszystko bedzie dobrze prosze o odpowiedz jak najszybciej. Pozdrawiam
/8 lat temu
jest ok
POKAŻ KOMENTARZE (2)