Niebezpieczne choroby w czasie ciąży

Niebezpieczne choroby w czasie ciąży

Niektóre schorzenia sprawiają, że kobiety muszą na siebie bardziej uważać podczas ciąży i być pod stałą kontrolą lekarzy specjalistów. Poznaj te schorzenia i dowiedz się, czy Ty także znajdujesz się w grupie osób, które muszą wyjątkowo dbać o swoje zdrowie podczas ciąży!
/ 26.03.2010 16:13
Niebezpieczne choroby w czasie ciąży

Cukrzyca

Konieczne jest stałe badanie poziomu cukru we krwi, zwracanie uwagi na dietę. Jeżeli jest się pod kontrolą lekarza i zachowuje się należytą ostrożność, ciąża może przebiegać bez powikłań. Czasem łagodna cukrzyca pojawia się u kobiety właśnie w ciąży, ale po porodzie znika.

Polecamy: Jak dbać o zęby w ciąży?

RH minus

Jeżeli mama ma ujemny czynnik krwi, może wystąpić konflikt RH, gdy jest to kolejna ciąża tej kobiety, a czynnik Rh u dziecka jest dodatni. W wypadku, gdy kobieta ta urodzi swoje pierwsze dziecko z odczynnikiem krwi RH plus, powinna otrzymać zaraz po porodzie specjalna szczepionkę, która zwykle nie dopuszcza do powikłań w razie następnych ciąż.

Czasem szczepienia wykonywane są także już podczas ciąży.

Zatrucie ciążowe

Może zdarzyć się w końcowym okresie ciąży i prowadzić do powikłania zwanego rzucawką, która charakteryzuje się napadowymi drgawkami.

Na zatrucie mogą wskazywać: wysoki wzrost ciśnienia (powyżej 140/90), duży przyrost wagi, opuchnięcie dłoni, stóp, kostek oraz ślady białka w moczu. Jeśli zaobserwujesz chociaż jeden z tych objawów, powiadom o tym lekarza.

Anemia

Jeżeli badanie krwi wskazuje na anemię, lekarz na pewno przepisze ci preparaty żelaza. Musisz także dbać o urozmaiconą dietę. Konieczne jest wyrównywanie niedoboru żelaza w ciąży ze względu na dziecko oraz z powodu utraty krwi, która nastąpi w trakcie porodu.

Polecamy: Zagrożenia ciąży

Niewydolność szyjki macicy

Jeśli szyjka jest słaba i następuje przedwczesne rozwarcie, trzeba interweniować, aby nie nastąpił przedwczesny poród. Czasem konieczny jest zabieg zaszycia szyjki, wówczas szwy usuwa lekarz pod koniec ciąży lub w trakcie porodu.

Zobacz także: Jak rozpoznać ciążę

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/30.03.2012 21:15
Brakuje tutaj jeszcze jednej częstej choroby w czasie ciąży - odmiedniczkowe zapalenie nerek. Ja w czasie ciąży miałam, moja mama, gdy chodziła ze mną w ciąży również. Moja koleżanka również. Niestety bolesna i częsta choroba kobiet w ciąży!
/27.03.2012 21:17
Okrutna cukrzyca :( Sama zachorowałam na nią podczas ciąży. Malucha już dawno urodziłam, a cukrzyca została :(