POLECAMY

Nie dopuść do przedwczesnego porodu

Im bliżej końca ciąży, tym bardziej chciałabyś ją mieć już za sobą. Ale każdy dzień pracuje na korzyść twojego dziecka. Poród w terminie daje mu większą szansę na zdrowie.
Nie dopuść do przedwczesnego porodu
W Europie rośnie liczba przedwczesnych porodów. Oprócz czynników związanych ze zdrowiem dziecka w dużej mierze przyczynia się do tego styl życia mamy. Zobacz, co pomoże ci dotrwać do terminu.

Leczysz infekcje
Do przedwczesnego porodu mogą doprowadzić infekcje bakteryjne miejsc intymnych. Gdy wydzielina z pochwy zmieni kolor, pojawi się swędzenie lub inny niepokojący objaw, idź do lekarza. Zwykle między 35. a 37. tygodniem ciąży przyszłym mamom wykonuje się posiew z pochwy w kierunku paciorkowców grupy B.

Unikasz wysiłku
Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie musisz tylko leżeć lub siedzieć. Wskazane są spacery, lekka gimnastyka. Nawet jeśli rozpiera cię energia, nie podnoś ciężkich przedmiotów. Podczas dźwigania napinają się mięśnie brzucha, obniża się macica jak podczas parcia, a to może grozić przedwczesnym porodem.

Jesteś spokojna
Zmartwienia, zwłaszcza te, które długo rozpamiętujesz, mogą przyspieszyć poród. Stres uwalnia adrenalinę, która odpowiada za skurcze macicy. Codziennie znajdź czas tylko dla siebie – na drzemkę, spacer, słuchanie muzyki, czytanie, relaks. Wypoczęta łatwiej zachowasz spokój.

Nie palisz
Palenie papierosów daje dziecku kontakt z czterema tysiącami substancji. Niektóre działają rakotwórczo, inne mogą przyczynić się do powstania wad wrodzonych i przedwczesnego porodu. Szkodzi też bierne palenie. Postaraj się, by nikt w twoim otoczeniu nie sięgał po papierosa.

Dbasz o zęby
Próchnica to nie tylko twój problem. Bakterie z chorego zęba docierają do dziecka. Nawet kamień nazębny może być przyczyną przedwczesnych skurczów lub urodzenia dziecka z niską wagą. W ciąży też możesz leczyć zęby w znieczuleniu, ale uprzedź dentystę o swoim stanie.

Badasz się
Podczas każdej wizyty lekarz zleca jakieś badania. Wykonywanie ich ogranicza do minimum ryzyko komplikacji podczas ciąży. Badanie lekarskie pozwala też wykluczyć stan zagrożenia przedwczesnym porodem.

Dobrze jesz
Niedożywienie to jeden z czynników przedwczesnego porodu. Przed czasem częściej rodzą kobiety bardzo szczupłe przed ciążą i te, które w ciąży zbyt mało przytyły. Od czwartego miesiąca zjadaj w ciągu dnia o ok. 300 kcal więcej. Zażywaj witaminy i kwas foliowy (u kobiet, które przyjmowały go już rok przed zajściem w ciążę, ryzyko przedwczesnego porodu spadło o 70 proc.

O porodzie porozmawiaj też na ciazaporod.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)