Nie bój się konfliktu

Nie bój się konfliktu

Twój organizm może bojkotować rosnącą w nim małą istotkę. Jest to możliwe, gdy krew mamy i taty różni się czynnikiem Rh.
/ 25.07.2007 12:26
Nie bój się konfliktu
Właściwie każdy człowiek powinien znać swoją grupę krwi. Ale dla przyszłej mamy jest to szczególnie istotne. Dlatego zaraz po stwierdzeniu ciąży pobiera się krew, by oznaczyć jej grupę. Chodzi o bezpieczeństwo kobiety, np. jeśli podczas ciąży lub porodu pojawiłaby się konieczność przeprowadzenia transfuzji krwi. Ale od tego zależy także przyszłość maluszka.

Na czym polega problem?

Chodzi o czynnik Rh, który ma prawie 85 proc. osób (Rh+). Jeśli przyszła mama go nie ma (Rh–), a ojciec jest Rh+, grozi to powstaniem konfliktu serologicznego, bo dziecko zawsze dziedziczy grupę krwi po jednym z rodziców – w 60 proc. przypadków właśnie po ojcu. W takiej sytuacji organizm kobiety może podjąć próbę zwalczenia krwinek własnego dziecka. Uważa je za obce, dlatego że są inne niż jego własne.

Dziwne uczulenie
Taka sytuacja jest możliwa tylko wtedy, gdy krew maleństwa przedostanie się do krwiobiegu mamy. Może do tego dojść podczas wewnątrzmacicznych zabiegów diagnostycznych lub leczniczych. A także gdy odkleja się łożysko, w ostatnim etapie ciąży lub podczas porodu. Kiedy krwinki dziecka pojawią się w krwiobiegu mamy, jej organizm uczula się na nie i zaczyna produkować przeciwciała, aby je zwalczyć – czyli przygotowuje się do eliminacji intruza. Niedopuszczenie do powstania przeciwciał lub wczesne ich wykrycie jest bardzo ważne. Mogą one wywołać niedokrwistość (dziecko rodzi się blade z zaburzeniami oddychania), żółtaczkę, a czasem mieć poważniejsze skutki, np. uszkodzenie mózgu.

Konieczna profilaktyka
Jeśli jesteś Rh–, a twój partner Rh+, powinnaś zostać objęta specjalnym nieodpłatnym programem profilaktycznym. Zapytaj o to swojego lekarza.
- Obecność przeciwciał sprawdza się trzy razy – ok. 16., 28. i 36. tygodnia.
- Gdy nie zostaną wykryte – w 28. tygodniu ciąży i po porodzie powinnaś otrzymać immunoglobulinę anty-D (niszczy krwinki Rh+, które przekazał ci maluszek). Dzięki temu organizm nie ma szans uczulić się na krwinki dziecka. Niemożliwe staje się też "zapamiętanie" tego uczulenia na przyszłość.
- Pół roku po porodzie wskazana jest ponowna kontrola. Kobieta z ujemnym Rh powinna otrzymać immunoglobulinę także wtedy, gdy podczas ciąży miała krwawienie, poddawała się badaniom prenatalnym lub rozwijającemu się w jej łonie dziecku przeprowadzano jakiś zabieg. Immunoglobulinę należy też przyjąć, gdy doszło do poronienia lub przerwania ciąży.

Dlaczego to jest ważne?
Jeśli ty i ojciec dziecka macie inne Rh, wasze pierwsze dziecko ma szansę urodzić się zdrowe. W czasie pierwszej ciąży kobieta wytwarza bardzo mało przeciwciał, może też nie wytwarzać ich wcale. Ale wnikliwa obserwacja jest potrzebna. Przeciwciała w większych ilościach powstają podczas kolejnych ciąż. Dlatego działania profilaktyczne w dużej mierze służą zapewnieniu zdrowia kolejnym dzieciom. Po podaniu immunoglobuliny każda ciąża traktowana jest jako pierwsza i nie stwarza zagrożenia dla maluszka.

Zgoda w grupach
- Konflikt serologiczny może powstać także w obrębie grup głównych, czyli A, B, O, jeśli przyszła mama ma grupę krwi O, a dziecko grupę A lub B.
- Kobiety z grupą krwi O mają przeciwciała anty-A i anty-B. Tego typu niezgodność lekarze określają jako mniej niebezpieczną dla zdrowia maluszka. W ciągu 24 godzin po urodzeniu u dziecka mogą pojawić się objawy niedokrwistości lub żółtaczki.

Tekst: Małgorzata Mazurek-Wódz
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka