POLECAMY

Najczęstsze infekcje intymne w ciąży

Zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie podczas ciąży, sprzyjają stanom zapalnym dróg rodnych. Przeczytaj, jak rozpoznać, że dzieje się coś niedobrego.
Najczęstsze infekcje intymne w ciąży

Przyszłym mamom, zwykle między 35. a 37. tygodniem ciąży, wykonuje się posiew z pochwy w kierunku paciorkowców grupy B. A nim do tego dojdzie, bądź czujna i idź do lekarza, jeśli tylko coś cię zaniepokoi.

Źródłem zakażeń są zwykle drobnoustroje, które masz w organizmie. Zachwianie równowagi hormonalnej powoduje, że się uaktywniają i wywołują infekcję. Kiedy jesteś w ciąży, odczyn pochwy staje się bardziej zasadowy, a to stwarza idealne warunki do rozwoju grzybicy. W ciąży miewa ją nawet ok. 40 proc. kobiet.

Infekcja dróg rodnych może wpłynąć nie tylko na stan twojego zdrowia, ale może przyczynić się do kłopotów z ciążą. Lista konsekwencji nieleczonych infekcji okolic intymnych to: poronienie, pęknięcie pęcherza płodowego, zakażenie dziecka czy przedwczesny poród.

Jeśli upławy nie świadczą o grzybicy, lekarz pobierze wymaz z pochwy. Robi się to także przy niewydolności szyjki macicy czy zagrożeniu porodem przedwczesnym. Leczenie jest inne niż przed ciążą. Nie dostaniesz leków doustnych, tylko dopochwowe globulki lub kremy. Lekarz może przepisać również wspomagający leczenie probiotyk ginekologiczny.

Jak rozpoznać problem? 

Grzybica
– występuje najczęściej.
Objawy: swędzenie i ból okolic intymnych, potem białe lub żółte upławy.
Przyczyna: można zarazić się od partnera podczas stosunku, korzystając ze wspólnych ręczników i mydła (np. podczas wakacyjnych wyjazdów). Grzybicy sprzyja wyższa temperatura latem.

Bakteryjna waginoza – często.
Objawy: upławy pochwowe o intensywnym rybim zapachu, ale może się też zdarzyć, że objawów brak.
Przyczyna: nieprawidłowa higiena osobista (zły kierunek mycia od tyłu do przodu), przebyte zabiegi ginekologiczne.

Rzęsistek – rzadziej.
Objawy: pieniste upławy o zielonkawej barwie i rybim zapachu, świąd i pieczenie.
Przyczyna: można zarazić się od partnera przez wspólne używanie ręczników, a także na basenie.

Alergia – czasem.
Objawy: obfite upławy, świąd i zaczerwienienie.
Przyczyna: środki do prania, mydło czy płyn do higieny intymnej. Uczulać może też barwnik w papierze toaletowym, chlor na basenie. Zwykle wystarczy unikanie kontaktu z alergenem, ale czasem, podobnie jak przy infekcji, potrzebne jest leczenie. 

Podejrzewasz u siebie infekcję? Porozmawiaj o tym na forum polki.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/3 lata temu
Troszkę się obawiałam infekcji dróg rodnych w ciąży, ale szczęśliwie nic mnie nie dopadło. Może dlatego, że od początku łykałam probiotyk i podmywałam się specjalnym płynem dla kobiet w ciąży lacibios femina pregna, bezpiecznym dla mamy i dzidziusia.
/5 lat temu
ewka a co z witamina A w hexagynie ? przecież szkodzi plodowi.
/5 lat temu
Tyle się naczytałam o grzybicy w ciąży, że jak tylko z partnerem pomyśleliśmy, że przyszedł czas na dziecko to pobiegłam do ginekologa z pytaniem jak mogę się zabezpieczyć przed infekcjami. Polecił łykać probiotyk i już od kilkunastu miesięcy tak robię. Teraz jestem w 20 tc i nadal go łykam i jeszcze znalazłam w aptece lacibios femina pregna, dla kobiet w ciąży. Bardzo dobrze myje, nie uczula i daje dodatkową ochronę przed infekcjami, bo ma kwas mlekowy i kwaśne pH :)