POLECAMY

Najczęściej nadawane imiona w 2009 roku

Moda zmienia się co roku – dotyczy ona także imion, jakimi rodzice obdarzają swoje pociechy. Z pewnością zastanawiasz się, jakie są najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom w 2009 roku? Żeby podążyć za trendami w imionach dla dzieci lub żeby postąpić na przekór modzie, zapoznaj się z listą najpopularniejszych polskich imion!
Najczęściej nadawane imiona w 2009 roku

Jak dobrać imię?

Wielu rodziców pragnie, by ich dziecko nosiło wyjątkowe, oryginalne imię. Rozczarowanie przychodzi, gdy w szkole okazuje się, że na trzydziestoosobową klasę pięć dziewczynek nazywa się Julia, a kolejne 7 – Anna. Z czego wynika moda na konkretne imiona? Czynników z pewnością jest wiele. Wpływa na to m. in. popularność gwiazd świata show-biznesu. Częstym zabiegiem jest nazywanie dziecka imieniem ulubionej postaci z filmu czy telewizji.

Niektórzy ulegają także tradycji chrześcijańskiej i nadają dziecku imię patrona, którego opiece powierzają swoją pociechę. Wybór imienia dla dziecka jest indywidualną sprawą każdego z nas, zwłaszcza, że gusta ludzkie bardzo się różnią. Być może imię modne to takie, które nie będzie dziecka wyróżniać?

Z pewnością na decyzję rodziców ma wpływ całe spektrum skojarzeń z danym imieniem, a nie zwykłe „lubienie” nazwy. Warto także pamiętać, że nasze dziecko będzie z wybranym przez nas imieniem dorastać. Wpływ psychologii imienia na dziecko jest ogromny i widoczny przez całe jego życie – w kontaktach z rówieśnikami, w sposobie bycia dziecka, w poczuciu własnej wartości, w postrzeganiu dziecka przez społeczeństwo. Dlatego dobrze jest przemyśleć ostateczną decyzję i pamiętać o doborze imienia pasującego do nazwiska.

Czytaj więcej w artykule: Jak wybrać imię dla dziecka

Najczęściej nadawane imiona żeńskie w 2009 roku

Na pierwszym miejscu najczęściej nadawanych imion plasuje się Julia. Imię to znajduje się na pierwszym miejscu popularności od 2001 roku, w zeszłym roku nadano je 15 % urodzonych dziewczynek. Zaraz po nim, wciąż w ścisłej czołówce, znajdują się imiona Maja (11%) i Zuzanna (10%). Kolejnymi popularnymi nazwami osobowymi są Wiktoria (9%) oraz Oliwia (8 %) i Amelia (7,5 %). Nieco niżej, na siódmym miejscu listy popularności znajduje się: Natalia (7%), na ósmym – Aleksandra (6,5%), natomiast dziewiąte i dziesiąte miejsce przypadło imionom: Lena (5,5%) oraz Nikola (5% wystąpień).

Najczęściej nadawane imiona męskie w 2009 roku

Wśród imion męskich, od 2000 roku, pierwsze miejsce obejmuje Jakub – 14% chłopców urodzonych w 2009 roku otrzymało właśnie to imię. Drugie i trzecie miejsce przypada imionom Kacper i Szymon – odpowiednio 10% i 8,5%. Kolejnymi najpopularniejszymi męskimi nazwami osobowymi są Mateusz i Filip, oba imiona dzielą zaledwie ułamki procentów w skali popularności (Mateusz – 8, 014%; Filip – 7,986%). Szóste miejsce w „top 10” polskich imion przypadło Michałowi (7%), siódme – Bartoszowi (6,9%). Dwa ostatnie imiona z dziesiątki najpopularniejszych to kolejno  Wiktor (5,3%) oraz Piotr (5,2%).

Skoro znamy już najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom w 2009 roku, możemy domyślać się, że podobną popularnością nazwy te będą cieszyć się w 2010. Dlatego przed wyborem imienia dla naszego dziecka zastanówmy się, czy warto wybierać popularne imię. Jeśli jesteśmy już zdecydowani na takie – nic nie stoi na przeszkodzie!

Zobacz także: Jakie imię zaakceptuje urząd

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (10)
/5 lat temu
ja mam na imię Martyna bylam zla że mam takie imie a wokół mnie żadna osoba takiego nie ma w koncu sie okazalo ze tych imion dopiero przybywa!
/7 lat temu
A ja mysle o imieniu dla dziewczynki nie ze wzgledu na popularnosc, mode ale zwyczajnie pasujacym do nazwiska oraz uniwersalnosci w UE zeby bylo latwe do wymowienia w kazdym jezyku i nie mialo znakow diakrytycznych.
/7 lat temu
Ja mam 17 lat i na imie Klaudia. Zauważyłam, że teraz jest coraz bardziej rozpowszechnione to imie. W mojej klasie nie mam żadnej Klaudii ale za to mój brat ( 10 lat) ma ich aż 5....
POKAŻ KOMENTARZE (7)