Nadżerka a starania o potomstwo

Byłam prawie rok temu u ginekologa. Pani doktor powiedziała, że mam małą nadżerkę, której jak stwierdziła nie warto ruszać przed pierwszą ciążą.

Nadżerka a starania o potomstwo

Byłam prawie rok temu u ginekologa. Pani doktor powiedziała, że mam małą nadżerkę, której jak stwierdziła nie warto ruszać przed pierwszą ciążą. Miałam też robioną cytologię. Wyszło, że mam II grupę. Teraz z mężem chcemy zacząć się starać o dziecko. Czy nadżerka nie jest żadną przeszkodą? Czy muszę teraz powtórzyć cytologię?

Małgosia

Myślę, że przed rozpoczęciem starania o potomstwo warto udać się na wizytę kontrolną (konsultacja ginekologiczna jest wskazana co najmniej raz w roku). Generalnie zaleca się wykonanie cytologii raz w roku. Aczkolwiek różnie się do tego podchodzi. Różne są przyczyny powstawania nadżerki –zmiany hormonalne, choroby przenoszone drogą płciową czy infekcje pochwy. Jeśli przyczyną jest infekcja pochwy czy choroba przenoszona drogą płciową wówczas nadżerka wymaga leczenia przed próbą poczęcia. Ponieważ tego typu nadżerka może mieć wpływ na przebieg ciąży i poród. W innym przypadku zagrożenia nie ma. Mała nadżerka nie wymaga interwencji. Proszę przyjmować kwas foliowy, który zapobiega wadom cewy nerwowej.

Pozdrawiam serdecznie

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)