POLECAMY

Na czym polega naprotechnologia?

Co oznacza pojęcie „naprotechnologia”? Na czym polega model Creightona oraz leczenie naprotechnologiczne? W jakich schorzeniach pomocna jest naprotechnologia?

Naprotechnologia to metoda diagnostyki oraz leczenia ginekologicznego i prokreacyjnego, ściśle zharmonizowana z naturalnym cyklem płodności kobiety. Termin „NaProTechnology” (naprotechnologia) oznacza Technologię Naturalnej Prokreacji.

W jakich przypadkach stosuje się leczenie naprotechnologiczne?

Leczenie naprotechnologiczne w założeniu ma przede wszystkim doprowadzić do wyeliminowania czynników wywołujących problemy z poczęciem dziecka. Czynnikami tymi są m.in.:

 • endometrioza,
 • policystyczne jajniki,
 • niedrożność jajowodów,
 • zrosty,
 • zaburzenia hormonalne.

Poza leczeniem niepłodności naprotechnologia skuteczna jest też w przypadku:

 • poronień nawykowych,
 • zespołu napięcia przedmiesiączkowego,
 • zaburzeń cyklu, depresjach poporodowych,
 • nawracających torbielach jajnikowych.

Model Creightona – narzędzie naprotechnologii

Model Creightona jest systemem obserwacji cyklu, który może być używany zarówno przez pary pragnące poczęcia dziecka, jak i pary planujące odłożenie/uniknięcie poczęcia. To narzędzie do monitorowania zdrowia ginekologicznego i prokreacyjnego kobiet. Dzięki codziennym precyzyjnym obserwacjom i zapisywaniu ich wyniku w karcie obserwacji, kobieta poznaje swój naturalny cykl, rozpoznaje fazy płodności i niepłodności, dowiaduje się wielu ważnych rzeczy na temat swojego zdrowia intymnego.

System opiera się na obserwacji i zapisie objawu śluzu szyjkowego. Ważne są takie informacje, jak:

 • długość cyklu menstruacyjnego,
 • długość fazy przed- i poowulacyjnej,
 • występowanie dnia piku (owulacja),
 • ilość i jakość śluzu szyjkowego,
 • zmienność występowania krwawienia,
 • obecność plamienia przedmenstruacyjnego oraz brązowego lub czarnego plamienia na końcu krwawienia menstruacyjnego.

Warto wiedzieć: Torbiel jajnika a problemy z zajściem w ciążę

Na czym polega diagnostyka i leczenie naprotechnologiczne?

Naprotechnologia ukierunkowana jest przede wszystkim na rzetelną diagnostykę i klasyczne leczenie (zachowawcze i chirurgiczne), oparte na osiągnięciach współczesnej medycyny. Bardzo istotne jest to, że w cały proces diagnostyczno-leczniczy od samego początku zaangażowana jest pacjentka (lub para małżeńska). Małżonkowie w tej metodzie nie są bowiem przedmiotem leczenia, lecz w pełni uczestniczą w procesie diagnostycznym i w dużej mierze od nich samych zależy skuteczność i wyniki leczenia. Para, która korzysta z modelu Creightona, sama dostrzega postępy w terapii.

Leczenie naprotechnologiczne zaczyna się od wnikliwej i precyzyjnej obserwacji cyklu kobiety, opartej na modelu Creightona. Najpierw pacjentka lub para małżeńska uczestniczy w spotkaniach z instruktorem modelu Creightona - uczy się obserwacji cyklu miesięcznego i zapisywania poszczególnych objawów (biomarkerów) w specjalnych kartach obserwacji. Już na tym etapie nauczyciele modelu Creightona mogą zauważyć pewne nieprawidłowości w cyklu kobiety, przez które para może mieć problemy z zajściem w ciążę.

Następnie para trafia do wykwalifikowanego lekarza naprotechnologa, który zbiera dokładny wywiad (zarówno na temat kobiety, jak i mężczyzny), analizuje kartę obserwacji cyklu kobiety, a następnie przeprowadza rzetelną diagnostykę laboratoryjną, obrazową czy laparoskopową. Po rozpoznaniu przyczyn zaburzeń, lekarz zaleca leczenie zachowawcze, precyzyjne leczenie hormonalne, bądź chirurgiczne (laparoskopowe lub klasyczną laparotomię).

Zobacz więcej: Naprotechnologia – diagnostyka czy leczenie niepłodności?

Artykuł pochodzi z magazynu „Płodna Polska” (1/2013). Oryginalny tytuł: „Czym jest naprotechnologia?”. Publikacja za zgodą wydawcy. Tytuł, lid i śródtytuł pochodzą od redakcji.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)