POLECAMY

Mieczysław

Imię rdzennie słowiańskie; może oznaczać „mężczyzna zdobywający sławę” (jeśli powstało od staropolskiego słowa „miecz”, którym pierwotnie określano mężczyznę), lub też „słynący z niedźwiedziej siły” (o ile zostało utworzone z wyrazu „mieszka”, czyli po prostu „niedźwiedź). W tej kwestii badacze dotąd nie potrafią się dogadać.
Mieczysław

Mieczysław posiada dwa odpowiedniki żeńskie: Mieczysławę i rzadko spotykaną Masławę oraz aż siedem różnych modyfikacji, takich jak: Masław, Miecisław, Miecław, Miesław, Mieszko, Mieszka i Mojsław. Wszystkie one praktycznie już wyszły z użycia. Imienin Mieczysława nie sposób przeoczyć, gdyż po pierwsze wypadają tylko raz w roku, a po drugie... ów rok nijako inaugurują. Ledwie minie Sylwester, a tu już następnego dnia trzeba wyprawiać imieniny...

Typowy Mieczysław to człowiek dowcipny, jowialny i towarzyski. Nie stroni od dobrych trunków, ani obfitego jadła. W skutek niezbyt racjonalnego tryb życia czasem szwankuje mu zdrowie. Ale świetnego humoru nic mu nie odbiera.

Oto najważniejsza przestroga dla wszystkich Mieczysławów: zamieńcie samochód na rower. Albo przynajmniej nie pokonujcie za kierownicą każdego odcinka drogi, niezależnie od jego długości. A jeśli już koniecznie chcecie nawet do sąsiada w odwiedziny wybierać się autem... to chociaż na podwórko wejdźcie piechotą!

Źródło: Książka "Magia imion" (Wydawnictwo Printex)

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)