11 męczących objawów ciąży

Mogą naprawę uprzykrzać ci życie.
11 męczących objawów ciąży fot. Fotolia

Oczekiwanie na dziecko to nie tylko piękne chwile, wzruszenia podczas USG i radość szykowania wyprawki. Niestety pewne objawy tego stanu są naprawdę uciążliwe. Podpowiadamy, na co musisz się przygotować. Wiedz też, że nie wszystkie one muszą dotknąć akurat ciebie i życzymy, żeby było ich jak najmniej!

Męczące objawy ciąży

1. Nudności i wymioty

Mogą być delikatne i dokuczać np. wyłącznie rano, a wtedy warto jeszcze w łóżku wypić szklankę wody i zjeść suchy chleb, co zwykle pomaga. Niestety bywa i tak, że nudności towarzyszą ciężarnej całymi dniami, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie. 

2. Zawroty głowy, duszności

Zwykle dotyczą kobiet o niskim ciśnieniu. Wraz z rozwojem ciąży krew jest bardziej rozrzedzona, a serce musi pompować jej znacznie więcej niż dotychczas, dlatego mogą pojawić się nawet omdlenia. Czasami wynikają one z niedoborów żelaza w organizmie, ale mogą występować nawet przy prawidłowej diecie. 

3. Ciągłe zmęczenie

Większość ciężarnych zmaga się z tym problemem w pierwszym trymestrze. Wówczas to zachodzą największe zmiany w organizmie, które pochłaniają mnóstwo energii. W drugim trymestrze zwykle energia wraca. 

4. Swędząca skóra

Skóra na brzuchu może swędzieć, ponieważ w ciąży znacznie napina się i rozciąga. Jeśli jednak swędzi nie tylko brzuch, ale całe ciało, należy powiedzieć o tym lekarzowi prowadzącemu ciążę. Może być to objaw stanu przedrzucawkowego

5. Zgaga

Może pojawiać się po zjedzeniu pewnych konkretnych produktów. Jeśli ciężarna ma z tym kłopot, powinna unikać tych rzeczy, które zwykle kończą się zgagą. 

6. Opuchnięte kończyny

To wina gromadzenia się wody w organizmie i dotyka zwykle kobiety w końcówce ciąży. Mogą jednak pojawiać się już od 4-5 miesiąca, ponieważ już wtedy brzuch jest widocznie większy, a tym samym zwłaszcza nogi przeciążone. 

7. Ból głowy

Zmęczenie i ból głowy towarzyszą zwykle ciężarnym o niskim ciśnieniu. Warto pić wówczas dużo wody niegazowanej i, jeśli tylko nie ma zagrożenia omdleniem, dużo spacerować na świeżym powietrzu. 

8. Ból kręgosłupa

W ciąży przybiera się na wadze głównie w okolicach brzucha, co przyczynia się do znacznego wygięcia kręgosłupa zwłaszcza w odcinku lędźwiowym. Aby temu zapobiec, warto uprawiać delikatną gimnastykę, a podczas siedzenia wkładać pod plecy poduszkę. 

9. Ciągła potrzeba chodzenia do toalety

To rosnąca macica naciska na pęcherz, w wyniku czego częściej należy oddawać mocz. A gdy maluch jest już spory, zdarza mu się oprzeć na pęcherzu np. nogę i wtedy niewiele można poradzić na uczucie parcia na pęcherz. 

10. Krwawienie z nosa

Może się tak zdarzyć mniej więcej od połowy ciąży. Zwykle pojawia się ok. 21-22 tygodnia. Spowodowane jest większym przepływem krwi przez organizm kobiety. Może się też nasilać, jeśli ciężarna przebywa w pomieszczeniach o suchym powietrzu, np. okresie grzewczym. 

11. Stany zapalne pochwy

To efekt zmiany pH na bardziej zasadowe. Kwaśne pH chroni przed bakteriami i wirusami, a zasadowe nie ma tej właściwości. Zmiany zachodzące w ciele ciężarnej, a także nieodpowiednia higiena mogą skutkować powstaniem infekcji lub stanu zapalnego. 

Sprawdź też inne porady dla ciężarnych:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)