POLECAMY

Czy masaż brzucha w czasie ciąży jest bezpieczny?

Martwisz się, że masując brzuch zaszkodzisz dziecku? Dowiedz się, czy masaż w ciąży jest bezpieczny! Oto cała prawda.
Czy masaż brzucha w czasie ciąży jest bezpieczny? fot. Fotolia

Skąd pomysł na masowanie brzucha w ciąży?

Masaż brzucha w ciąży jest bardzo potrzebny: uelastycznia skórę i sprawia, że staje się mniej podatna na rozciąganie. Daje nadzieję, że nie pojawią się rozstępy - a nawet, jeśli nie uda się przed nimi całkowicie uchronić - sprawia, że są płytsze i przez to mniej widoczne.

Od kiedy można masować brzuch?

Im wcześniej, tym lepiej. Idealnie, gdybyś zaczęła masować skórę jeszcze przed ciążą lub zaraz po tym, gdy dowiesz się o swoim stanie. Od 3. miesiąca ciąży warto masować brzuch 2 razy dziennie. Ale aby nie doprowadzić do przedwczesnych skurczów, 2 tygodnie przed porodem lepiej zrezygnować z tej formy pielęgnacji.

W jaki sposób masować brzuch, by nie zaszkodzić dziecku?

Przede wszystkim należy robić to bardzo delikatnie i omijać jego górną część – masowanie tego miejsca może wywołać przedwczesne skurcze. Możesz wykonywać masaż punktowy – dwoma palcami chwyć skórę i lekko unoś ją kawałek po kawałku, poruszaj i puść. Masaż możesz zakończyć chłodnym prysznicem, który spowoduje, że skóra stanie się bardziej jędrna i poprawi się krążenie krwi.

Co jest potrzebne do masażu brzucha?

W skórę brzucha możesz wcierać olejki, oliwkę dla niemowląt, a nawet oliwę z oliwek. Zawarte w nich składniki nawilżą skórę i sprawią, że stanie się miękka i elastyczna. W ciąży możesz również wykonywać masaż na sucho z wykorzystaniem szczotki. Wcześniej warto zrobić delikatny peeling całego ciała, żeby kosmetyki pielęgnacyjne mogły lepiej się wchłaniać.

Dowiedz się więcej o pielęgnacji w ciąży:


na podstawie tekstu autorstwa Małgorzaty Wódz/Mamo to ja
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)