POLECAMY

Marcin

Imię łacińskie; w swobodnym przekładzie oznacza „należący do Marsa” (łac. Martius). Od czasów średniowiecza, aż do dziś cieszy się prawie niegasnącą popularnością niemal na całej powierzchni naszego globu, a już na pewno na obszarach o tradycji chrześcijańskiej.
Marcin

W większości języków występuje jako Martin. Oprócz podstawowej formy męskiej istnieją również rzadziej spotykane wersje przekształcone: Martyn, Martynian, Marcjan oraz odpowiedniki damskie: Martyna (modna u nas w ostatnich dekadach), Marcyna i Marcjanna.

Imieniny Marcin obchodzi 30 stycznia, 8, 24 października, 11, 12 listopada, 7 i 29 grudnia, zaś Martyna i Marcjanna przyjęcia imieninowe wyprawiają tylko w styczniu – pierwsza z nich (razem z Marcinem) - 30, a druga (osobno) – 9.

Właściciele tych imion to z reguły indywidualiści, obdarzeni niepospolitym zmysłem estetycznym. Często przejawiają filozoficzny stosunek do świata. Raczej nie przepadają za gromadnym towarzystwem, ani hucznymi imprezami.

Marcinom, którzy dotąd nie czuli się w pełni usatysfakcjonowani swoją pracą, nadchodzące dni przyniosą więcej zawodowych wyzwań i tym samym proporcjonalnie więcej sukcesów. Jak łatwo przewidzieć, fakt ten korzystnie wpłynie na zawartość ich portfeli. Martyny z rozwoju swojej kariery też będą mogły być bardzo zadowolone. Natomiast wiele pań o imieniu Marcjanna i Marcyna tymczasowo zdecyduje się na dłuższą przerwę w pracy. Niektóre zrezygnują ze stałego etatu i zaczną rozglądać się za jakimś dorywczym zajęciem – mniej opłacalnym finansowo, lecz także mniej absorbującym i czasochłonnym. Taki odpoczynek od firmowego kieratu pozwoli im podreperować nadwątlone siły.

Źródło: Książka "Magia imion" (Wydawnictwo Printex)

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)