POLECAMY

Ludwik, Ludwika, Luiza

Imię staro- wysoko- niemieckie, utworzone z wyrazów: hlut – „sławny” i wig – „walka”. Wynika z tego, że Ludwik powinien słynąć z waleczności. Wydarzenia na współczesnej polskiej scenie politycznej zdają się potwierdzać taką tezę.
Ludwik, Ludwika, Luiza

Różne odmiany tego imienia (obu płci) występują w licznych językach: w angielskim i francuskim – Louis, w niemieckim – Ludwig, we włoskim – Luigi, w węgierskim – Lajos... Warto też wspomnieć, że w wersji damskiej, oprócz Ludwiki i Luizy, istnieje również Heloiza, imię bardzo rzadko spotykane, ale zapewne nieobce znawcom średniowiecznej literatury.

Imieniny Ludwik obchodzi 31 stycznia i 25 lipca, Ludwika – 15 marca, a Luiza – 25 sierpnia.

Właściciele tych imion często są obdarzeni wybitnym talentem pisarskim, zwłaszcza poetyckim. Niekiedy nawet sami o tym nie wiedzą... Co jest wielką stratą dla rozwoju literatury.

Niebawem wielu Ludwików będzie miało mnóstwo wolnego czasu. Poświęcą go na sprawy ściśle prywatne... toteż nie podamy owych spraw do wiadomości publicznej, aby nie straciły prywatnego charakteru. Ludwiki i Luizy mogą wkrótce – zgodnie z przepowiednią swojego imienia – stać się bardzo waleczne. Objawi się to np. udziałem w masowych demonstracjach, lub strajkach.

Źródło: Książka "Magia imion" (Wydawnictwo Printex)

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/6 lat temu
Ja mam na imię Luiza i się cieszę.Jest kojarzące się z tą osobą królującą itp.(i temu podobne)
/9 lat temu
Moja córcia od 5 lat nosi imię Luiza. Wśród dzieci przedszkolnych nie ma drugiej dziewczynki o takim imieniu. Córka jest szczęśliwa, że właśnie tak ma na imię i mówi mi, iż dobrze że nosi właśnie takie imię, ponieważ Panie w przedszkole nigdy się nie pomylą wśród kliku Iz, Julek i Amelii!. Pozdrawiam
/9 lat temu
Droga Luizo, gimnazjalistko! Fakt, imię to rzecz gustu. Gust może być dobry lub zły. Natomiast pisownia polska ma określone zasady,i tu nie można kierować się osobistymi upodobaniami. Polecam lekturę słownika ortograficznego.
POKAŻ KOMENTARZE (5)