POLECAMY

Lucjan, Łucja

Imię łacińskie, wywodzące się ze słowa „lux”, co oznacza „światło”. Zarówno w wersji męskiej, jak i żeńskiej, bywa używane w wielu krajach, przy czym najbardziej znaną odmianą jest angielska Lucy (co może kojarzyć się z książką pt. „L jak Lucy”, podczas gdy Lucjan kojarzy się z ... „M jak miłość”).
Lucjan, Łucja

W Polsce mamy także Lucjusza i Łucjana oraz Lucję, Lucyllę i Luciolę. Imieniny Lucjan obchodzi 7 stycznia, 11 lutego i 13 czerwca, Łucjan – 26 października, Lucjusz – 8, 24 lutego, 4 marca i 3 grudnia, Łucja i Lucja – 6, 9 lipca, 16 września i 13 grudnia, Lucylla – 92 lipca i 31 października, a Luciola – 3 marca.

Właściciele tych imion to najczęściej ludzie uczciwi, pracowici i... mówiąc najogólniej – po prostu „porządni”. Zwykle okazują się doskonałymi małżonkami, rodzicami, a przede wszystkim – dziadkami.

Dobra wiadomość dla noszących te imiona osób, które mają już za sobą sześćdziesiąte urodziny, lub do nich się zbliżają – popularny cytat „prawdziwe życie zaczyna się po sześćdziesiątce” w ich przypadku bynajmniej nie jest pustym frazesem. Właśnie w tym wieku osiągną szczytową formę fizyczną, intelektualną i duchową. Przed nimi zdecydowanie najlepsze lata. Kto ma wątpliwości... niech obejrzy choć parę odcinków pewnego serialu, w którym Lucjan – senior swoją kondycją bije na głowę kilka młodszych pokoleń. 

Źródło: Książka "Magia imion" (Wydawnictwo Printex)

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)