Który termin porodu?

Według miesiączki jestem w 35 tc, a według USG (robionego 11 lutego)...
/ 27.09.2017 15:31
Który termin porodu?

Według miesiączki jestem w 35 tc, a według USG (robionego 11 lutego) w 37 tygodniu ciąży. Od czasu do czasu miewam bóle w postaci kłucia na całej powierzchni brzucha, czy jest to coś poważnego? Dodam, iż jest to moja druga ciąża. Z córką nie miałam takich kłuć. Mam jeszcze jedno pytanie, wiem że dziecko wyjdzie na świat wtedy kiedy będzie 100% gotowe, ale ciekawi mnie na który termin mam patrzeć - ten od miesiączki (2 kwietnia br) czy ten z ostatniego USG tj. 23 marca?

Iwona

Jeśli kłucia nie są częste i regularne nie należy się nimi martwić. Pod koniec ciąży właśnie od 37 tygodnia kobieta odczuwa tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. Skurcze te nie powinny być bolesne. Macica napina się na około 30 sekund i rozluźnia się. W zasadzie różnica w terminach jest niewielka.

Normalną jest różnica 14 dniu pomiędzy terminem porodu z usg a terminem z miesiączki. Myślę, że torba do porodu już powinna być spakowana. Lepiej przyszykować się na 23 marca, żeby nie być zaskoczoną przez maluszka. Życzę powodzenia w trakcie porodu.

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna