POLECAMY

Przyczyny krwawienia w III trymestrze ciąży

Dowiedz się, co może ono oznaczać.
Przyczyny krwawienia w III trymestrze ciąży fot. Fotolia

W III trymestrze ciąży szczególnie kłopotliwe może być tzw. łożysko przodujące. Jeśli ten problem dotyczy przyszłej mamy, może się spodziewać, że będzie krwawić nawet w ostatnich tygodniach przed planowanym porodem.

Przodujące łożysko jest dość poważnym problemem w ciąży, bo może skutkować koniecznością wykonania cesarskiego cięcia. Nie jest jednak jedynym powodem krwawienia w tak późnym okresie ciąży. Wyjaśniamy, jakie mogą być wszystkie przyczyny tej dolegliwości.

Krwawienie w III trymestrze ciąży

Może pojawić się ono na skutek:

Łożyska przodującego

Pierwsze krwawienie związane z tym problemem jest na ogół raczej skąpe i nie towarzyszy mu pogorszone samopoczucie ani ból. Potem staje się coraz obfitsze. O łożysku przodującym mówi się wtedy, gdy przysłania ono częściowo albo całkowicie ujście szyjki macicy. Poród drogą naturalną jest wtedy niemożliwy. Jednak w miarę rozwoju ciąży macica się rozciąga, w związku z tym łożysko może się przesunąć i odsłonić ujście. W przeciwnym razie konieczne będzie wykonanie cesarskiego cięcia.

Przedwczesnego odklejenia się łożyska ułożonego prawidłowo

Krwi może być dużo. Dołączają się bóle brzucha oraz wzmożone napięcie macicy. Przedwczesne odklejenie się łożyska może być spowodowane m.in. poważnym urazem brzucha czy nagłym wzrostem ciśnienia tętniczego. Lekarz za pomocą USG oraz KTG ocenia stan dziecka. Może od razu zdecydować o wykonaniu cesarskiego cięcia, ale nie zawsze jest to konieczne. Przyszła mama musi jednak pozostać w szpitalu.

Pęknięcia macicy

Krwotok, który temu towarzyszy, jest zazwyczaj bardzo silny i wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Na szczęście do pęknięcia macicy dochodzi rzadko. Żeby zapobiec problemom, wszystkim kobietom, które wcześniej przechodziły operacje ginekologiczne – także cesarskie cięcia – zaleca się, by na wszelki wypadek zgłosiły się do szpitala w 38. tygodniu ciąży (do pęknięcia macicy dochodzi bowiem na ogół już po rozpoczęciu akcji porodowej).

Odejścia czopa śluzowego

Może to nastąpić kilka dni przed porodem (tak się dzieje zazwyczaj). Najczęściej śluz ten jest lekko podbarwiony krwią z rozwierającej się szyjki macicy. Jest to zupełnie naturalne i niegroźne.

Krwawienia z żylaków odbytu

Zdarza się, że przyszłe mamy mylą krwawienie z pochwy z krwawieniem spowodowanym przez hemoroidy, o które w ciąży nietrudno. Przyszła mama koniecznie powinna się upewnić, czy tak nie jest i w jej przypadku. A jeśli tak, koniecznie zastosować się do leczenia zaproponowanego przez lekarza.

Dowiedz się więcej na temat ciąży:

Na podstawie artykułu w magazynie Będę Mamą
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)