POLECAMY

Czym grozi krwawienie w II trymestrze ciąży?

Czy zawsze musi ono budzić niepokój?
Czym grozi krwawienie w II trymestrze ciąży? fot. Fotolia
Krwawienie najczęściej pojawia się w I trymestrze ciąży. Nie oznacza to jednak, że w kolejnych miesiącach nie można się już go spodziewać, a jeśli się pojawi, będzie groziło czymś naprawdę poważnym. Może być kilka przyczyn krwawienia w II trymestrze ciąży. Poznaj je wszystkie. Pamiętaj też, że zawsze, gdy się ono pojawi, koniecznie skontaktuj się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Powody krwawienia w II trymestrze ciąży:

Choroby szyjki macicy

Może to być na przykład niewyleczona nadżerka na szyjce macicy lub polipy. W takim przypadku leczenie przebiega tak samo, jak w tego typu krwawieniu występującemu w I trymestrze ciąży.

Przemęczenie

Krwawienie, które pojawia się po nadmiernym wysiłku, ma najczęściej postać niewielkiego plamienia. Jednak nawet jeśli krwi jest mało, nie wolno tego lekceważyć – trzeba koniecznie jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Problemy z łożyskiem

W takim przypadku krwawienie na początku zwykle jest skąpe, ale z czasem się nasila. Jeżeli ciężarna ma problem z przodującym łożyskiem, może mieć kłopot z porodem naturalnym. W takich przypadkach najczęściej wykonuje się cesarskie cięcie.

Przedwczesna czynność skurczowa macicy

Niezbyt silnemu, przynajmniej zazwyczaj, krwawieniu towarzyszą albo bóle brzucha, albo bóle w okolicy krzyżowej. Na szczęście takie skurcze przeważnie można powstrzymać (m.in. za pomocą leków rozkurczowych), ale tylko pod warunkiem, że przyszła mama jak najszybciej trafi do szpitala.

Sprawdź też inne porady dotyczące ciąży:

Na podstawie artykułu w magazynie Będę Mamą
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)