POLECAMY

Krwawienie w ciąży

Gdy przyszła mama zobaczy, że krwawi, od razu wyobraża sobie najgorsze – poważne powikłania albo poronienie. Sprawdź, co może oznaczać krwawienie w ciąży!
Krwawienie w ciąży
Krwawienie czy plamienie w ciąży zawsze wzbudza niepokój, a niekiedy paniczny strach. Lekarze uspokajają – w zdecydowanej większości przypadków szybka interwencja specjalisty pozwala na donoszenie ciąży i urodzenie zdrowego dziecka.

Nie bój się!

W pierwszej połowie ciąży krwawienie pojawia się u około 30% kobiet (w większości przypadków ciąża zostaje utrzymana i rodzi się zdrowe dziecko). W drugiej połowie ciąży krwawienie zdarza się u około 20% kobiet. Najczęstsza przyczyna to zagrożenie przedwczesnym porodem – szybka i fachowa interwencja lekarza zazwyczaj pozwala urodzić dziecko w terminie.

Pierwsze 20 tygodni ciąży
Przyczyny krwawienia z pochwy mogą być różne w poszczególnych okresach ciąży. W pierwszych miesiącach mogą być związane bezpośrednio z ciążą lub wskazywać na nieprawidłowości w obrębie narządów rodnych.

a) Ciąża pozamaciczna – krwawienie bywa jednym z jej objawów (czasami zdarza się, gdy kobieta jeszcze nie wie, że jest w ciąży). Taki stan można potwierdzić w badaniu USG (przez pochwę).

b) Zagrożenie poronieniem – pojawia się wówczas krew jasnoczerwona. Krwawienie może być obfite lub niewielkie. Każde wymaga pilnej interwencji lekarza. Specjalista w badaniu USG zbada stan rozwijającego się zarodka i oceni sytuację. Takie krwawienie nie musi oznaczać utraty dziecka. Zawsze jest jednak wskazaniem do wzmożonej kontroli nad kobietą ciężarną (zdarza się, że podczas ciąży przyszła mama musi leżeć i bardzo się oszczędzać).

c) Nieprawidłowości w obrębie pochwy i szyjki macicy. Krwawienie (najczęściej ciemnoczerwone ze skrzepami) może wywoływać nadżerka, różnego rodzaju polipy (niektóre pojawiają się dopiero w ciąży, tzw. polipy doczesnowe), żylaki pochwy. W badaniu wziernikiem przez pochwę lekarz oceni zmiany chorobowe, miejsce ich występowania, zasięg. Najczęściej zaleca leczenie zachowawcze, które nie zagraża ciąży.

Druga połowa ciąży
Po 20. tygodniu łożysko jest ostatecznie wykształcone, więc twojemu dziecku nie zagraża już poronienie. Jeśli teraz przyjdzie na świat, będzie to poród przedwczesny, ale malec ma wielkie szanse na to, by być zupełnie zdrowym dzieckiem. Gdy w drugiej połowie ciąży występuje krwawienie, najczęściej przyczyną jest:

a) Łożysko przodujące – mówi się o nim wówczas, gdy część tkanki łożyskowej pokrywa w mniejszym lub większym stopniu ujście kanału szyjki macicy (jeśli pokrywa całe ujście, co też się zdarza, jest to łożysko przodujące całkowicie lub centralnie). Lekarz oceni stan łożyska w badaniu USG. Ciężarna najczęściej pozostaje w szpitalu na obserwacji. Czasami lekarz decyduje o szybkim zakończeniu ciąży przez cesarskie cięcie. Gdy poród następuje w terminie, też przeprowadza się „cesarkę”.

b) Odklejenie łożyska usadowionego prawidłowo. Wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Najczęściej jest niewielkie, częściowe. Lekarz przy badaniu USG i KTG ocenia stan dziecka – jeśli nie wykazuje objawów niedotlenienia, nie trzeba od razu wykonywać cesarskiego cięcia. Ciąża, pod kontrolą lekarzy, przebiega dalej, aż do rozwiązania w terminie (rzadko w sposób naturalny).

c) Pęknięcie macicy – krwotok jest zazwyczaj silny i wymaga pilnej interwencji lekarskiej. Przypadek ten zdarza się rzadko, najczęściej już po rozpoczęciu regularnych skurczów. Najbardziej narażone na pęknięcie macicy są kobiety, które miały wcześniej operacje ginekologiczne lub cesarskie cięcia. Wskazane jest, by po takich zabiegach przyszła mama już od 38. tygodnia ciąży przebywała w szpitalu (nawet jeśli nie zaczęła się jeszcze akcja porodowa).

Koniecznie do lekarza
Każde krwawienie czy nawet plamienie w ciąży wymaga pilnej interwencji lekarza. Tylko on postawi prawidłową diagnozę, a także zadba o ciebie i dziecko. Możesz spodziewać się dodatkowej diagnostyki, zazwyczaj w szpitalu.
- USG – pozwoli ocenić stan dziecka, pomoże ustalić położenie łożyska, ułatwi postawienie diagnozy.
- Badanie wziernikiem przez pochwę – pozwala na dokładną ocenę stanu narządów rodnych, obserwację szyjki macicy.
- Specjalistyczne badania krwi i moczu – pozwalają na wykrycie wielu ogólnoustrojowych chorób kobiety.


Konsultacja: doc. Włodzimierz Sawicki, ginekolog-położnik, Akademia Medyczna w Warszawie

Farbowanie włosów w ciąży - tak czy nie? - porozmawiaj na forum!
Tagi: ciąża
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)