POLECAMY

Krwawienia w ciąży

Niekiedy to tylko kilka brunatnych plamek, choć bywa, że krwi jest więcej. Takie dolegliwości nie zawsze oznaczają coś złego. Zawsze jednak wymagają pilnej wizyty u lekarza.
Krwawienia w ciąży
Tego rodzaju dolegliwości zdarzają się co czwartej przyszłej mamie. Bywają niegroźne, ale mogą też zwiastować kłopoty. Reagując w porę, możesz zapobiec wielu zagrożeniom. Ale tylko lekarz stwierdzi, co należy zrobić.

Jak zmniejszyć ryzyko

Czy krwawieniom da się zapobiec? I tak, i nie. Nie – bo nie na wszystko masz wpływ. Tak – bo możesz zrobić wiele, by ciąża przebiegała prawidłowo, bez niespodzianek. Wskazówki, które dostajesz od swojego ginekologa (że powinnaś dbać o siebie, nie przemęczać się), są naprawdę ważne. Na przykład przedwczesne odklejenie łożyska (jedna z przyczyn pojawienia się krwi) zdarza się częściej u kobiet, które palą papierosy. Do krwawienia może dojść też po zbyt intensywnym wysiłku.
Jeżeli lekarz twierdzi, że z powodu krwawienia powinnaś jechać do szpitala albo leżeć w łóżku – po prostu to zrób, nawet jeśli twoje koleżanki mówią: „Ja też tak miałam, ale zamiast się nudzić w łóżku, wyjechałam na wakacje”. Słuchaj swojego organizmu. Gdy dzieje się coś poważnego (np. mocno krwawisz, boli cię podbrzusze), jak najszybciej jedź do szpitala. Nie startuj w konkursie na najdzielniejszą przyszłą mamę i nie próbuj jechać sama. Lepiej skorzystać z taksówki lub wezwać karetkę.

Karta ciąży, grupa krwi
Noś zawsze przy sobie kartę ciąży i oryginał badania grupy krwi (lekarz zleci je na początku ciąży) – na wszelki wypadek. Najlepiej przypnij dokument do karty, aby mieć pewność, że się nie zawieruszy. Zawsze bowiem może zdarzyć się coś nieprzewidzianego, a na wynik badania grupy krwi czeka się dwie godziny. Czasem to bardzo dużo.

I TRYMESTR
Zaczynają działać ciążowe hormony, organizm "przestraja się" na nowy tryb funkcjonowania. Najczęstszymi przyczynami plamienia bądź krwawienia są:
1. Zagnieżdżenie się jaja płodowego w macicy. Krwawienie pojawia się tydzień, dwa po owulacji i jest skąpe, niebolesne. Nie ma wpływu na ciążę.
2. Zmiany hormonalne. Niewielkie krwawienia mogą występować w dniach, w których przyszła mama miałaby miesiączkę, gdyby nie spodziewała się dziecka. Przypominają miesiączkę, ale są niewielkie. Trwają dwa, trzy dni. Są zupełnie niegroźne.
3. Niedobory hormonalne. Zazwyczaj jest to raczej plamienie. Nie towarzyszy mu ból. Organizm przyszłej mamy musi w błyskawicznym tempie przestawić się na inny sposób funkcjonowania i czasem nie daje sobie z tym rady. Ginekolog może przepisać leki, które zawierają pochodne progesteronu (Duphaston, Luteina, Kaprogest). Najczęściej stosuje się je do 16. tygodnia ciąży.
4. Choroby szyjki macicy. Pojawienie się krwi może być spowodowane niewyleczoną nadżerką na szyjce macicy lub polipem (czasem polipy powstają dopiero podczas ciąży). Krwawienie zwykle jest skąpe, często tzw. kontaktowe, co oznacza, że pojawia się w trakcie lub po badaniu ginekologicznym albo po stosunku. Postępowanie zależy od tego, jak duże są zmiany. Lekarz zleca badania (cytologię, którą i tak się robi na początku ciąży, ewentualnie kolposkopię – oglądanie szyjki macicy w mikroskopie). Jeśli polip jest duży, ginekolog może zaproponować usunięcie go i założenie szwu szyjkowego. Jeśli mały – obserwację. Podobnie w przypadku nadżerki – niewielką wystarczy obserwować, ewentualnie leczyć zachowawczo globulkami dopochwowymi.
5. Ciąża pozamaciczna. Do krwawienia najczęściej dochodzi wtedy między 4. a 8. tygodniem ciąży. Towarzyszą mu bóle podbrzusza, zasłabnięcia, omdlenia. Ciąża pozamaciczna ma miejsce, gdy zarodek, zamiast w błonie śluzowej jamy macicy, zagnieździ się gdzie indziej, np. w jajowodach. Powiększając się, rozciąga jajowód i w końcu jego ścianki pękają. Gdy dojdzie do pęknięcia, krew nie zawsze wydobywa się na zewnątrz (może wypływać do jamy brzusznej). Dlatego przy złym samopoczuciu, zasłabnięciu trzeba wezwać karetkę.
6. Zagrożenie poronieniem. W takim przypadku może wystąpić zarówno skąpe plamienie, jak i silne, przypominające obfitą miesiączkę. To, że przyszłej mamie zagraża poronienie, nie oznacza jeszcze, że do niego dojdzie. Często ciążę udaje się uratować. Ale zazwyczaj wtedy kobiecie zaleca się leżenie albo pozostanie w szpitalu.


II TRYMESTR
W II trymestrze ciąży krwawienia zdarzają się rzadziej niż w I i III. Ale to nie znaczy, że się nie pojawią. Ich typowe powody w tym okresie to:
1. Choroby szyjki macicy. Czyli na przykład niewyleczona nadżerka lub polipy – więcej o tym piszemy w ramce poświęconej pierwszemu trymestrowi.
2. Przemęczenie. Mogące się pojawić po wysiłku krwawienie ma najczęściej postać niewielkiego plamienia. Jednak nawet jeśli krwi jest mało, trzeba koniecznie skontaktować się z lekarzem.
3. Problemy z łożyskiem. Więcej na temat łożyska przodującego w tekście dotyczącego trzeciego trymestru.
4. Przedwczesna czynność skurczowa macicy. Niezbyt silnemu (zazwyczaj) krwawieniu towarzyszą bóle brzucha albo bóle w okolicy krzyżowej. Skurcze przeważnie można powstrzymać (m.in. za pomocą leków rozkurczowych), ale pod warunkiem, że przyszła mama jak najszybciej trafi do szpitala.

III TRYMESTR
Najczęściej winne kłopotów w ostatnich miesiącach ciąży są problemy związane z łożyskiem. Ale nie tylko. Krwawienie może sygnalizować następujące rzeczy:
1. Łożysko przodujące. Pierwsze krwawienie związane z tym problemem jest na ogół skąpe i nie towarzyszy mu pogorszone samopoczucie. Potem staje się coraz obfitsze. O łożysku przodującym mówi się wtedy, gdy przysłania ono częściowo lub całkowicie ujście szyjki macicy. Poród drogą naturalną jest w takiej sytuacji niemożliwy. Jednak w miarę rozwoju ciąży macica się rozciąga, w związku z tym łożysko może się przesunąć i odsłonić ujście. Gdy tak się nie stanie, konieczne jest cesarskie cięcie.
2. Przedwczesne odklejenie się łożyska ułożonego prawidłowo. Krwi może być dużo. Dołączają się silne bóle brzucha oraz wzmożone napięcie macicy. Przedwczesne odklejenie się łożyska może być spowodowane poważnym urazem brzucha, nagłym wzrostem ciśnienia tętniczego lub też innymi przyczynami. Lekarz za pomocą USG oraz KTG ocenia stan dziecka. Może od razu zdecydować o wykonaniu cesarskiego cięcia, ale nie zawsze jest to konieczne. Przyszła mama musi jednak pozostać w szpitalu.
3. Pęknięcie macicy. Krwotok, który temu towarzyszy, jest zwykle bardzo silny i wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Na szczęście do pęknięcia macicy dochodzi bardzo rzadko. Żeby zapobiec problemom, wszystkim kobietom, które wcześniej przechodziły operacje ginekologiczne (także cesarskie cięcia), zaleca się, by zgłosiły się do szpitala w 38. tygodniu ciąży (do pęknięcia dochodzi na ogół już po rozpoczęciu akcji porodowej).
4. Odejście czopa śluzowego. Może to nastąpić kilka dni przed porodem. Najczęściej śluz jest lekko podbarwiony krwią z rozwierającej się szyjki macicy. Jest to zupełnie naturalne i niegroźne.
5. Krwawienie z żylaków odbytu. Zdarza się, że przyszłe mamy mylą krwawienie z pochwy z krwawieniem spowodowanym przez hemoroidy.

Nie lekceważ nawet niewielkich śladów krwi
1. Jeśli plamisz, skontaktuj się jak najszybciej z lekarzem. Nie panikuj – nie musisz pędzić w środku nocy do szpitala. Wystarczy, że od razu rano porozmawiasz ze swoim ginekologiem.
2. Jeżeli krwawisz mocniej, jedź do szpitala albo zadzwoń po pogotowie.
3. Gdy masz krwotok, natychmiast wezwij karetkę.
Uwaga! Krew nie zawsze wydobywa się na zewnątrz przez pochwę. Na przykład w przypadku ciąży pozamacicznej może dojść do krwotoku wewnętrznego. Dlatego zawsze kontaktuj się z lekarzem, jeśli bardzo źle się czujesz, masz silne bóle albo występują inne niepokojące objawy (np. zasłabłaś, masz zawroty głowy).

Ważne pytania
Gdy zgłosisz się z krwawieniem do lekarza, zostaniesz wypytana o wiele szczegółów. Zwróć uwagę na:
1. Jak długo trwa krwawienie.
2. Czy jest obfite (lekarz może zapytać Cię, ile podpasek zużyłaś).
3. Jaki kolor ma krew (czy jest jasna, czy ciemna).
4. Czy widać było skrzepy.
5. Czy krwawieniu towarzyszy ból brzucha albo jakieś inne niepokojące objawy.
Tagi: ciąża
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)