położna, dziecko

Korzyści z wizyty położnej

Wizyta patronażowa to doskonała okazja, aby rozwiać wszelkie wątpliwości związane z opieką nad niemowlęciem.
/ 19.06.2009 10:46
położna, dziecko
To nie jest przymusowa kontrola. Wizyta położnej w domu to możliwość sprawdzenia, w jakiej formie jesteś ty i twoje dziecko, oraz okazja do rozmowy o niepokojach związanych z pierwszymi chwilami opieki nad maluszkiem. Z pewnością warto z niej skorzystać. I wiedzieć o niej więcej.

Przede wszystkim, aby wizyta patronażowa się odbyła, sama musisz zgłosić na nią zapotrzebowanie. Jeśli jesteś ubezpieczona, możesz wybrać położną środowiskową spośród tych, które zawarły kontrakt z NFZ. Wystarczy, że zgłosisz się do najbliższej przychodni i pokażesz zaświadczenie ze szpitala o urodzeniu dziecka. Przyjmująca zgłoszenie osoba przekaże ci numer telefonu do wybranej przez ciebie położnej albo bezpośrednio cię z nią zapozna. Wizyta patronażowa powinna się odbyć w ciągu mniej więcej dwóch tygodni od powrotu ze szpitala.

Polskie prawo daje możliwość wyboru dowolnej położnej i wcale nie musi być to ktoś praktykujący w najbliższej przychodni. Warto wcześniej zasięgnąć rady u doświadczonych koleżanek i poprosić o podpowiedź w wyborze.

Dobra wizyta może trwać godzinę, a nawet dłużej. Podczas niej położna zwróci uwagę na kolor skóry, aby ocenić, czy ustępuje żółtaczka fizjologiczna u maluszka, oceni, jak goi się pępek i czy odruchy neurologiczne są w normie. Poprosi, byś przystawiła dziecko do piersi i sprawdzi, czy dobrze ssie i się najada. Po karmieniu obserwuje, czy mu się nie ulewa, czy nie zdradza objawów kolek, sprawdzi zawartość pieluszki. Jeśli się zgodzisz, popatrzy także, jak radzisz sobie z przewijaniem i ubieraniem. Znajdzie czas, by odpowiedzieć na twoje pytania. Warto je sobie wcześniej spisać na kartce, żeby o czymś nie zapomnieć.

Wizyta patronażowa obejmuje najczęściej pielęgnację noworodka. Jednak położna powinna się również zainteresować twoim zdrowiem i kondycją. Sprawdzi, jak goi się krocze lub blizna po cesarskim cięciu, jak przebiega obkurczanie macicy i czy krwawienie popołogowe nie jest zbyt obfite. Sumienna osoba zapyta o przebieg połogu, twoje samopoczucie, a także (gdy coś ją zaniepokoi) wskaże konieczność skontaktowania się z odpowiednim specjalistą. Jeśli nie jesteś w stanie pojechać do szpitala na zdjęcie szwów z rany krocza lub po cesarskim cięciu, możesz poprosić o to położną.

Dobra i doświadczona położna zaraz po wejściu do domu powinna zdjąć wierzchnie okrycie i dokładnie umyć ręce. Jej zachowanie musi wzbudzić zaufanie, powinna cię wysłuchać z cierpliwością i zainteresowaniem, udzielić wyczerpujących i jasnych wskazówek, jak postępować z dzieckiem, służyć konkretną informacją, podając np. numery telefonów do poradni dziecięcej i laktacyjnej, a także tak zbadać ciebie i dziecko, by nie było to dla was przykrym przeżyciem.

Pamiętaj, że to ty jesteś mamą i to ty masz decydujący głos w sprawach,
które dotyczą twojego dziecka. Zapewne chcesz dla niego jak najlepiej i sama realnie oceniasz swoje możliwości dotyczące jego pielęgnacji, sposobu karmienia czy innych spraw z nim związanych. Wykwalifikowana i doświadczona położna na pewno powinna przedstawić ci swoje argumenty dotyczące np. zalet karmienia piersią, ale również powinna uszanować twoje decyzje. Jej rola i zadanie ograniczają się do pomocy i wsparcia udzielanego rodzicom w rozwiązywaniu problemów. Krytykowanie zaś nie powinno mieć miejsca.


konsultacja Anna Oleksy, położna i psycholog kliniczny, wykładowca Uniwersytetu Medycznego w Warszawie

Chcesz dowiedzieć się wiecej? Porozmawiaj na forum!