Wszystko, co trzeba wiedzieć o świętym Korneliuszu

Poznaj historię świętego Korneliusza! Sprawdź, skąd pochodzi imię Korneliusz i komu patronuje ten święty.
święty Korneliusz fot. Fotolia

Krótka historia świętego Korneliusza

Dokładna data jego urodzin nie jest znana. Był rzymskim kapłanem, bliskim współpracownikiem papieża Fabiana. Po jego śmierci dopiero po roku – ze względu na prześladowania chrześcijan prowadzone przez cesarza Decjusza – dokonano wyboru nowego papieża. Został nim właśnie Korneliusz. Podobno on sam nie zabiegał o tę godność. To lud rzymski chciał mieć takiego papieża, jak Korneliusz, który nie dość, że przeszedł przez wszystkie stopnie hierarchii kościelnej, to na dodatek był człowiekiem skromnym, łagodnym i pokornym.

Pontyfikat Korneliusza to nie był łatwy czas w historii Kościoła. W rok po wyborze nowego papieża pojawił się antypapież Nowacjan, który rozbił Kościół od wewnątrz. Wciąż trwały prześladowania chrześcijan ze strony cesarza Decjusza, które dodatkowo osłabiały instytucję Kościoła. Wielu chrześcijan, przerażonych bezwzględnym terrorem i okrucieństwem władz, wyrzekało się swej wiary. Dopiero po śmierci Decjusza sytuacja nieco się uspokoiła.

Fot. Fotolia

Korneliusz mógł w 251 roku zwołać do Rzymu synod, na którym potępiono antypapieża Nowacjana. Zapanowała krótkotrwała stabilizacja, którą przerwał wybuch epidemii. Do głosu doszły pogańskie kulty. Bezradni wobec szalejącej zarazy ludzie zwracali się o pomoc do pogańskich bożków. Chrześcijan zaczęto postrzegać jako główną przyczynę wszelkich nieszczęść, jako tych, którzy wywołali gniew starych bogów. Lud burzył świątynie, mordował chrześcijan. W tych okolicznościach również Korneliusz poniósł męczeńską śmierć.  Znana jest również inna wersja wydarzeń związanych z ostatnimi latami życia papieża Korneliusza. Podobno cesarz Trebonanius Gallus skazał go na wygnanie z Rzymu. Korneliusz zmarł na obczyźnie w 253 roku.

Skąd pochodzi imię Korneliusz?

Korneliusz to rzymskie imię wskazujące na pochodzenie z rodu Corneliusów. Nazwa rodu z kolei pochodziła od nazwy pola Corne w regionie Tusculum.  

Komu patronuje święty Korneliusz?

Święty Korneliusz jest patronem chorych na grypę.

Dzień św. Korneliusza – 16 września

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)