Kontakt z dzieckiem w ciąży fot. Fotolia

Kontakt z dzieckiem w ciąży - jak go nawiązać

To ważne, by jak najwcześniej dać dziecku do zrozumienia, że jest kochane.
Milena Oszczepalińska / 19.02.2016 06:47
Kontakt z dzieckiem w ciąży fot. Fotolia

Twój dzidziuś rośnie w brzuchu i jeszcze przez kilka miesięcy nie będziesz mogła go zobaczyć. Nie znaczy to jednak, że masz nie pamiętać o jego istnieniu. Nawiązuj kontakt z dzieckiem od najwcześniejszych tygodni ciąży. Ono naprawdę czuje i słyszy to, że jesteś i że je kochasz. Dzięki temu będzie rozwijało się znacznie lepiej. Podpowiadamy, jak zadbać o budowanie relacji z dzieckiem, gdy jest jeszcze w brzuchu.

Jak nawiązać kontakt z dzieckiem w ciąży?

1. Nazwij maleństwo

Dużo bardziej będzie wydawało ci się realne, gdy nadasz mu jakieś imię, nawet gdy jeszcze nie będziesz go w ogóle czuła. Nie musi to być prawdziwe imię, ale jakaś pieszczotliwa nazwa.

2. Mów do brzuszka

Może nie od razu, ale już przed połową ciąży dzidziuś zacznie słyszeć dźwięki dobiegające spoza brzuszka. Będzie się czuło kochane, jeśli zaczniesz mówić do niego miłe słowa.

3. Śpiewaj, słuchaj muzyki

Muzyka doskonale wpływa na rozwój dziecka, zwłaszcza klasyczna lub jazz. Możesz też śpiewać na głos ulubione piosenki. Czy wiesz, że dziecko będzie je pamiętało i zacznie reagować, gdy będziesz je śpiewać, gdy już się urodzi?

4. Głaszcz brzuch

Dotyk nawet w taki sposób jest wskazany. Uważaj jedynie, by nie masować brzucha zbyt intensywnie, jeśli grozi ci przedwczesny poród.

5. Myśl o tym, co robi i jak wygląda aktualnie dziecko

Dzięki temu nawiążesz z nim jeszcze większą więź. Miłość, która się będzie budować między wami jeszcze w trakcie ciąży, będzie nie do pokonania.

6. Obserwuj ruchy dziecka

Obserwowanie, jak maluch kopie i przemieszcza się w brzuchu sprawia ogromną radość przyszłym rodzicom. Wtedy czują się też spokojni, że z dzidziusiem wszystko jest w porządku. Nawet, jeśli te kopniaki... bywają czasami naprawdę mocne.

Sprawdź też inne porady dla ciężarnych: