Kim był Święty Mikołaj

Kim był Święty Mikołaj

Mikołaj, późniejszy święty, urodził się w mieście Patara około roku 270. nie miał rodzeństwa. Żył w IV wieku naszej ery w mieście Mira w Azji Mniejszej.
/ 21.09.2016 15:30
Kim był Święty Mikołaj

Kroniki podają, że już od dzieciństwa był pobożny i wrażliwy na ludzką niedolę. Kiedy został wybrany na biskupa Miry otoczył opieką przede wszystkim ludzi ubogich, rozdając im własny majątek.

Zmarł 6 grudnia około 350 roku. W 1687 roku jego relikwie zostały przewiezione do Bari we Włoszech. Kult tego świętego bardzo szybko stał się popularny w całym Kościele.

Zwyczaj odwiedzania dzieci przez św. Mikołaja powstał w XII wieku i miał związek ze zwyczajem odwiedzania przez św. Mikołaja przyklasztorne szkoły. Podczas tych wizyt Mikołaj dowiadywał się, czy uczniowie byli grzeczni, pracowici, posłuszni, czy odrabiali zadania i odmawiali modlitwy.

Wkrótce zwyczaj ten został przeniesiony do domów. Grzeczne dzieciaki wystawiały 5 grudnia wieczorem (w wigilię dnia św. Mikołaja) wypastowane buciki (obecnie preferowane są ozdobne skarpety na prezenty) i niecierpliwie czekały na prezenty. Mikołaj wypełniał je słodyczami, drobnymi upominkami. Niegrzecznym ku przestrodze wsuwał do buta cebulę, rzepę lub rózgę.

Zwyczaj rozdawania przez Mikołaja prezentów w noc wigilijną pod choinką powstał dopiero w XX wieku.

Ekskluzywny Portal Ślubny Ona i On
www.ona-i-on.com.pl