POLECAMY

Kiedy w ciąży boli głowa

Co zrobić, gdy w czasie ciąży męczy cię ból głowy? Czy zażywanie leków przeciwbólowych jest bezpieczne dla dziecka? Radzi ginekolog.
Kiedy w ciąży boli głowa

Jestem w trzecim miesiącu ciąży. Ostatnio zaczęły mnie męczyć okropne bóle głowy, boję się jednak brać tabletki przeciwbólowe. Parę razy miałam też zawroty. Co wtedy robić? Czy są jakieś proszki przeciwbólowe bezpieczne dla dziecka? Kinga

Jeśli pojawią się zawroty głowy (często zdarza się to, gdy zbyt raptownie wstanie się z łóżka), proszę usiąść i na kilka minut pochylić głowę do kolan. Można się również położyć, unosząc stopy tak, by były nieco wyżej niż głowa. Proszę wtedy spokojnie i głęboko oddychać – to powinno pomóc.

Taka dolegliwość jest skutkiem zmieniającego się podczas ciąży ciśnienia krwi (znacznie wzrasta wówczas jej objętość) i z reguły nie jest powodem do lęku. Wzrost ciśnienia, podobnie jak zmiany hormonalne, mogą być również powodem bólu głowy. Warto je więc zmierzyć, jeśli przed ciążą miała Pani problemy z nadciśnieniem.

Zanim sięgnie Pani po tabletki przeciwbólowe, proszę wybrać się na spacer, wymasować skronie. Gdy to nie pomoże, warto skontaktować się telefonicznie z ginekologiem. Zaleci odpowiednie leki. Jeśli nie będzie to możliwe, proszę wziąć lek z paracetamolem. Większość kobiet w pierwszym trymestrze ciąży skarży się na bóle głowy, które zwykle mijają w drugim trymestrze.

Ból głowy w przypadku zaawansowanej ciąży (trzeci trymestr) – zwłaszcza u kobiety, która spodziewa się pierwszego dziecka, ma obrzęki, nie może spać, dokucza jej ból w nadbrzuszu – może świadczyć o zatruciu ciążowym, czyli stanie przedrzucawkowym. Trzeba wówczas spotkać się z lekarzem!

prof. Bogdan Chazan, ginekolog położnik

Tagi: ciąża
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/10 lat temu
najlepiej zmienic klimat,tak było w moim przypadku-na przełomie 3 i 4 m-ca nie mogłam wytrzymac,wyjechałam na wakacje do Turcji i sie skonczyło,do konca miałam spokój :)