Kiedy najlepiej zajść w ciążę

Kiedy najlepiej zajść w ciążę

Ginekolog odpowiada, czy obawiać się późniejszego macierzyństwa i jak długo czekać z kolejnym zajściem w ciążę.
/ 06.08.2008 14:00
Kiedy najlepiej zajść w ciążę
Planujemy nasze drugie dziecko. Córeczka ma teraz niemal dwa lata, a ja... 35. Czy powinnam się już bać problemów z ciążą? Czy dwuletnia przerwa między ciążami jest wystarczająca? Dodam, że pierwszy poród zakończył się cesarskim cięciem. Inga

35 lat to bardzo dobry wiek na urodzenie dziecka, trzeba jednak pamiętać, że mogą ujawnić się problemy zdrowotne rzadziej występujące u młodszych kobiet, np. nadciśnienie, nietolerancja cukru, otyłość. Z tego powodu trzeba odwiedzić lekarza, wykonać niezbędne badania, ustalić plan opieki zdrowotnej i koniecznych wizyt podczas ciąży.

Ginekolog zasugeruje też zmianę diety, jeśli zachodzi taka konieczność, oczywiście rzucenie palenia i ograniczenie alkoholu oraz zwiększenie aktywności fizycznej, a także ostrożność w stosowaniu leków, które panie przyjmują na najczęstsze kobiece dolegliwości, np. ból głowy czy ból menstruacyjny.

Co do przerwy między ciążami... Po cesarskim cięciu dojście do formy trwa nieco dłużej. Kiedyś radziliśmy zachowanie odstępu trzech lat. Współczesna nauka nie potwierdza potrzeby robienia aż takiej przerwy. Najlepiej jednak, by minął rok lub nawet dwa lata przed następnym macierzyństwem.

prof. dr hab. Bogdan Chazan, ginekolog położnik
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/03.02.2015 00:36
23.01 dostałam miesiączkę a 30 mi się skończyła. Kiedy bedę miała dnie płodne? Proszę o datę mniej więcej bo ja nie znam się na owulacjach po prostu nie rozumiem ich.
/10.06.2014 17:23
A byłaś u lekarza? ja tez nie mogłam zajść w ciąże i stosowałam suplementy które to ułatwiają :)
/24.02.2014 15:11
Mam 25 lat, uważam, że to idealny wiek na zajście w ciąże, tylko że od pól roku starań nic, zaczynam się marwtić:(
POKAŻ KOMENTARZE (3)