POLECAMY

Dowiedz się wszystkiego o błogosławionej Karolinie

Kim była błogosławiona Karolina i skąd się wzięło jej imię? Poznaj historię błogosławionej Karoliny!
Dowiedz się wszystkiego o błogosławionej Karolinie fot. Fotolia

Krótka historia błogosławionej Karoliny

Karolina Kózkówna – późniejsza błogosławiona – urodziła się 2 sierpnia 1898 roku we wsi Wał-Ruda. Jej rodzice, Jan i Maria, byli niezamożnymi wieśniakami, prowadzącymi życie skromne i bogobojne. Karolina już od dzieciństwa wyróżniała się siłą charakteru, pobożnością. Chętnie z prowadziła rozmowy o religii, Bogu, przekazując swoją wiedzę dzieciom – swoim rówieśnikom, z którymi się bawiła. Później należała do wielu stowarzyszeń katolickich,  propagowała prasę religijna.

W szkole wykazywała duże zdolności, łatwo chłonęła wiedzę, była bardzo obowiązkowa i pracowita. Nie wiadomo, jak potoczyłoby się życie tej nieprzeciętnej dziewczyny, gdyby nie nieszczęśliwe zdarzenie. Karolinę zaatakował carski żołnierz. Dziewczyna broniła się przed gwałtem i utratą dziewictwa, a rozwścieczony jej oporem żołdak zabił ją.

Posieczone szablą ciało Karoliny znaleziono w lesie. Jej śmierć miała miejsce w 1914 roku. Miejscowa ludność uznała dziewczynę za męczennicę, która zginęła w obronie wartości, które dla niej były najwyższe: czci dziewiczej.

Fot. Fotolia

Skąd się wzięło imię Karolina?

Imię Karolina jest żeńską formą imienia Karol.

Czemu patronuje błogosławiona Karolina?

Błogosławiona Karolina jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Dzień błogosławionej Karoliny – 18 listopada.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)