POLECAMY

Kalendarz ciąży – tygodnie 35 – 37

Pozostaje tylko uzbroić się w cierpliwość! Już wkrótce czeka Cię poród, ale zanim to nastąpi Twoje dziecko może jeszcze przejść wiele zmian. Zobacz, czego możesz się spodziewać w kolejnych tygodniach ciąży. Prezentujemy kalendarz ciąży na tygodnie 35 - 37.
Kalendarz ciąży – tygodnie 35 – 37

Kalendarz ciąży - tydzień 35

Wiek płodowy: 33 tygodnie (232– 238 dni)

Przed tobą  5 – 4 tygodnie (34– 28 dni) do terminu porodu

Twój maluszek

Wielkość

Twoje dziecko waży już ponad 2,5 kg i ma od 40 do 50 cm długości. Z każdym dniem twoje dziecko jest coraz lepiej przygotowane do przyjścia na świat. Wielkością przypomina sporego kurczaka.

Rozwój

W dalszym ciągu trwa skomplikowany proces dojrzewania mózgu i układu immunologicznego. Maluchowi przybywa także podskórnej tkanki tłuszczowej, która jest niezbędna do prawidłowej termoregulacji. Od główki do paznokci stóp twój maluszek jest w pełni ukształtowanym małym człowiekiem. Gdyby zdecydował się przyjść na świat już dziś, jego szanse na przeżycie przekraczałyby 99%.

Ty

Co się z tobą dzieje fizycznie

Z pewnością jesteś coraz większa, cięższa i coraz bardziej zmęczona. Prawdopodobnie jest ci już trudno znaleźć jakąkolwiek wygodną pozycję.

Jeśli jeszcze pracujesz to wysiedzenie kilku godzin za biurkiem przekracza już twoje możliwości. Staraj się robić co kilka minut przerwę, aby pospacerować i wyprostować nogi. Siedząc, wierć się jak najczęściej na swoim krześle, a z domu przynieś sobie małą poduszeczkę pod plecy.

Będąc w ostatnim miesiącu ciąży z pewnością zdążysz jeszcze kilka razy odwiedzić swojego lekarza.

Co powinnaś zrobić

Jeśli już posiadasz dzieci postaraj się poświęcić im jak najwięcej swojego czasu, ponieważ są to ostatnie tygodnie względnego spokoju w waszym domu i rodzinie.

Być może martwisz się, jak sobie ze wszystkim poradzisz i może dręczą cię myśli czy będziesz wstanie pokochać to maleństwo równie gorąco, jak kochasz jego starsze rodzeństwo. Spokojnie! Już wkrótce przekonasz się na własnej skórze, że były to obawy zupełnie bezpodstawne.

To z pewnością doniosły okres w życiu całej twojej rodziny, dlatego też postaraj się jak najlepiej przygotować siebie, a także swoje dzieci na to swoiste wyznanie wiary, że nowo narodzony człowiek jest wart wszelkich waszych trudów i wyrzeczeń.

To także najwyższy czas na zorganizowanie opieki dzieciom i domowym zwierzętom na czas twojej kilkudniowej nieobecności. Twój partner zajrzy zapewne do domu raz czy drugi, ale to oczywiście nie wystarczy, jeśli mieszkacie daleko od szpitala. Dlatego pomyśl o tym już teraz, żeby później mieć spokojną głowę.

Polecamy: Zabiegi kosmetyczne w ciąży

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat rozwoju ciąży w tym okresie, czytaj artykuł w dziale "Ciąża tydzień po tygodniu": 35. tydzień ciąży lub 8. miesiąc ciąży

Kalendarz ciąży - tydzień 36

Wiek płodowy: 34 tygodnie (239– 245 dni)

Przed tobą  4 – 3 tygodnie (27– 21 dni) do terminu porodu

Twój maluszek

Wielkość

W ciągu ostatnich kilku tygodni twoje dziecko przekroczy już 3 kg i jeszcze bardziej się zaokrągli. Natomiast całkowita długość maluszka - od głowy aż do stóp – wynosi już około 52 cm.

Rozwój

Czy masz wrażenie, że maluszek nieco się rozleniwił? Jeśli tak, pamiętaj, by się tym nie martwić, bo to zupełnie naturalne.

5 – 10% matek wyraźnie zauważa osłabienie ruchów płodu w ostatnich tygodniach ciąży.

Słabiej odczuwane ruchy, wynikają po prostu  z braku miejsca. Twojemu dziecku robi się po prostu coraz ciaśniej.

Nadal jednak powinnaś czuć ruchy maleństwa częściej niż dziesięć razy dziennie. Jeśli chcesz ożywić dziecko, wypij szklankę słodkiego napoju, na przykład soku i połóż się na kanapie na boku. Zazwyczaj dzieci reagują na ten bodziec i zaczynają się energicznie wiercić. Jeśli jednak nadal się niepokoisz, skontaktuj się z lekarzem.

Ty

Co się z tobą dzieje fizycznie

Być może coraz częściej słyszysz od znajomych, że wyglądasz tak, jakbyś miała zaraz zacząć rodzić. Pamiętaj, że to w stu procentach prawda. Wyliczony przez twojego lekarza termin porodu jest jedynie terminem orientacyjnym i przypada na okres, w którym donoszone dziecko powinno się urodzić. Pamiętaj, że począwszy od tego tygodnia poród może się zacząć w każdej chwili!

Po czym poznać to na pierwszy rzut oka? Przede wszystkim po tym, że w twojej sylwetce nastąpiła wyraźna zmiana: brzuch opuścił się nieco niżej, a z okrągłego stał się bardziej spiczasty i wysunięty do przodu. To oznacza, że  twój maluszek przesunął się niżej w głąb miednicy. Oznaką zmiany pozycji dziecka może być pewne odciążenie klatki piersiowej i górnej połowy brzucha, a także pojawienie się lub nasilenie przeszywającego bólu w pachwinach, niekiedy z promieniowaniem do kończyn.

Co powinnaś zrobić

Jeżeli czujesz się cała obolała, poproś partnera o masaż, a dodatkowo jeśli masz siłę wybierz się na basen. Dobrym pomysłem będzie zakup dużej piłki do ćwiczeń, zwanej także piłką ciążową. Postaraj się jak najczęściej siadać na niej, starając się utrzymać równowagę. Aby tego dokonać, musisz siedzieć prosto i mocno się podpierać nogami. Jest to doskonałe ćwiczenie mięśni grzbietu i kończyn, przygotowujące do zbliżającego się porodu.

Czy zdecydowałaś się karmić maleństwo piersią? Jeśli tak, to pamiętaj, że to dobry moment na skompletowanie odpowiedniej garderoby. Obecna wielkość twoich piersi nie zmieni się aż do zakończenia karmienia. Dlatego też spokojnie możesz zrobić zapasy biustonoszy i bluzek bez obaw, że za dwa czy trzy miesiące będą bezużyteczne. Najlepsze będą biustonosze z naturalnych, przewiewnych materiałów. Sztuczne materiały mogą jedynie drażnić twoją skórę i powodować wysypkę.

Polecamy: Dolegliwości okresu ciąży

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat rozwoju ciąży w tym okresie, czytaj artykuł w dziale "Ciąża tydzień po tygodniu": 36. tydzień ciąży lub 8. miesiąc ciąży

Kalendarz ciąży - tydzień 37

Wiek płodowy: 35 tygodni (246– 252 dni)

Przed tobą  3 – 2 tygodnie (20– 14 dni) do terminu porodu

Twój maluszek

Wielkość

Rozmiar XL! Z pewnością maleństwo osiągnęło granicę 3 kg i ma już około 53 cm długości. To niewiele, ale z pewnością ten słodki ciężar w twoim odczuciu może wydawać się o wiele większy.

Rozwój

Dziecko cały czas ćwiczy oddychanie i ma coraz mniej miejsca na swobodne figle w twoim brzuszku. Maleńkie jelita zaczynają produkcję smółki, zielonkawo – brunatnej substancji złożonej z produktów ubocznych aktywności życiowej dziecka – złuszczonych nabłonków, meszku płodowego, połkniętego płynu owodniowego. Wydalenie smółki – pierwszego stolca odbywa się wkrótce po porodzie, jeżeli  jednak ma miejsce jeszcze w macicy, jest oznaką zagrożenia dla płodu.

Tkanka tłuszczowa dziecka rozrasta się o dodatkowe 8%, a w chwili narodzin będzie stanowić ona około 15% całkowitej masy ciała.

Chociaż twój maluszek może tak naprawdę urodzić się w każdej chwili, to pamiętaj, że każdy kolejny dzień spędzony w twoim brzuszku oznacza dla niego dodatkową korzyść. Im dłużej pozostaje w ciepłym, bezpiecznym, zacisznym i przyjaznym środowisku macicy, tym więcej ma czasu na doskonalenie sieci niezliczonych połączeń między neuronami mózgu.

Na tym etapie ciąży nie ma już właściwie żadnych różnic między płodem a noworodkiem – oczywiście poza oddychaniem powietrzem i moczeniem pieluszek!

Niektóre z twoich przeciwciał przechodzą przez łożysko i zasilają układ immunologiczny dziecka, aby mógł on sprawnie funkcjonować podczas pierwszych kontaktów ze światem zewnętrznym.

Czy wiesz, że karmiąc maluszka piersią, będziesz w dalszym ciągu przekazywać mu bezcenne przeciwciała za pośrednictwem wczesnej siary, a następnie mleka.

Ty

Co się z tobą dzieje fizycznie

Pod koniec ciąży twoje jajniki wydzielają hormon o nazwie relaksyna. Dzięki niemu twoje mięśnie zwłaszcza gładkie, a także więzadła  ulegają rozluźnieniu. Jego działanie ma przygotować twoją macicę do czynności porodowej i ułatwić maluszkowi przejście przez drogi rodne. Efekty działania hormonu możesz także odczuwać  na poziomie stawów kończyn, tak jakby nagle zrobiły się one wiotkie i „obrotowe”. Oprócz tego możesz odczuwać bóle wokół pachwin, spowodowane przez więzadło obłe macicy, rozciągnięte i uciskane pod jej ciężarem.

Nie zdziwi nas jeśli masz już skurcze Braxtona – Hicksa, choć nie zawsze są one zauważalne. Jeśli jednak czujesz, ze skurcze trwają coraz dłużej, a odstępy między kolejnymi falami stają się coraz krótsze, nie pozostaje ci nic innego jak skontaktować się z lekarzem.

Już w tym tygodniu ciąży może dojść u ciebie do wydalenia czopu śluzowego. Jest to podbarwiona krwią masa śluzu, która niczym korek zamykała szyjkę macicy przez ostatnie dziewięć miesięcy. Pamiętaj, że wydalenie czopu śluzowego nie oznacza, że powinnaś natychmiast jechać do szpitala. Zdarza się, że poród rozpoczyna się dopiero w dwa lub trzy tygodnie po tym wydarzeniu.

Jak to przeżywasz

Z każdym dniem jesteś bliżej terminu porodu. W związku z tym być może odbierasz coraz więcej telefonów od krewnych i przyjaciół, którymi oprócz zwykłej życzliwości kieruje również nagła potrzeba usłyszenia szczęśliwej wiadomości w pierwszej kolejności. Najlepiej ostudzić ich emocje informując, że zaledwie 5 % kobiet rodzi dziecko dokładnie  w terminie wyliczonym przez lekarza.

Ostatnie dni oczekiwania na poród mogą być dla ciebie trudne do przeżycia. Być może masz problemy ze skupieniem się, boisz się sama wychodzić z domu i nie jesteś w stanie niczego zaplanować. Pomimo tego postaraj się spędzić te ostatnie chwile jak najlepiej i postaraj się odprężyć.

Co powinnaś zrobić

Postaraj się, aby w baku twojego samochodu było dość paliwa, by móc bez problemu dojechać do szpitala. Upewnij się także czy masz stały kontakt z osobą, która może odwieźć cię do szpitala.

Tak na wszelki wypadek przygotuj listę numerów telefonów do najbliższej stacji pogotowia ratunkowego i korporacji taksówkowej i połóż w widocznym miejscu.

Jeśli nie możesz znaleźć sobie miejsca, spożytkuj ten czas na spacery. Postaraj się jak najczęściej odpoczywać, nie zapominaj o zdrowym odżywianiu i nawodnieniu organizmu.

Oczekując na pierwsze regularne skurcze porodowe, zwróć także uwagę na  ewentualne pęknięcie pęcherza płodowego i odejście wód. Choć w twoich drogach rodnych trwa intensywne czyszczenie i twoja wydzielina z pochwy jest teraz bardzo obfita to jednak odejścia wód płodowych trudno nie zauważyć. Zazwyczaj jest to prawdziwe chluśnięcie, pozostawiające ogromną kałużę na podłodze.

Odejście wód przed wystąpieniem skurczów porodowych dotyczy tylko 10% rodzących.

Jeżeli jednak należysz do tej grupy kobiet, natychmiast skontaktuj się ze swoim lekarzem, ale nie wpadaj w panikę, chyba, że jednocześnie zaczęły się skurcze.

Prawdopodobnie zaraz trafisz do szpitala albo twój lekarz zdecyduje, żeby cierpliwie poczekać w domu na pojawienie się skurczów. Jeżeli nie nastąpi to w ciągu najbliższych 24 – 48 godzin. W takich przypadkach najczęściej poród wywołuje się sztucznie, z uwagi na ryzyko zakażenia.

Zobacz także:: Kalendarz ciąży - tygodnie 38 - 40

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat rozwoju ciąży w tym okresie, czytaj artykuł w dziale "Ciąża tydzień po tygodniu": 37. tydzień ciąży lub 9. miesiąc ciąży

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)