POLECAMY

Kalendarz ciąży – tygodnie 27 – 30

Właśnie rozpoczął się trzeci trymestr ciąży. Zastanawiasz się, co dzieje się z Twoim maluszkiem? Przed Tobą kalendarz ciąży! Pamiętaj, że dobrze jest wiedzieć, jak dziecko się rozwija i co może Cię zaniepokoić.
Kalendarz ciąży – tygodnie 27 – 30

Kalendarz ciąży - tydzień 27

Wiek płodowy: 25 tygodni (176 – 182 dni)

Przed tobą 13 – 12 tygodni (90– 84 dni) do terminu porodu

Twój maluszek

Wielkość

Twoje dziecko waży już około 900 g  i ma od 30 do 38 cm długości, czyli więcej niż długa linijka.

Rozwój

Gdyby  teraz twój maluszek zdecydował się przyjść na świat, miałby już bardzo duże (około 85%) szanse na przeżycie. Jego rozwój nie jest jeszcze zakończony dlatego z pewnością miałby duże problemy z samodzielnym oddychaniem, a także potrzebowałby inkubatora do utrzymywania stałej temperatury ciała i pełnej ochrony przed infekcjami z powodu niedojrzałości układu immunologicznego i wątroby.

Czy wiesz, że maluszek już w chwili narodzin ma tak rozwinięty zmysł smaku, że bez problemu odróżnia twój pokarm od każdego innego mleka kobiecego?

Ty

Co się z tobą dzieje fizycznie

Coraz częściej ciężar dziecka może wywierać ucisk w kierunku twojego kręgosłupa, co może powodować napady ostrego bólu o typie rwy kulszowej, z promieniowaniem do całej kończyny.  Ból może najbardziej  dokuczać  w trakcie podnoszenia się, zginania i chodzenia. Dla złagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości możesz spróbować ciepłych kąpieli, okładów, a także ostrożnych zmian pozycji.

Objętość płynu owodniowego powinna się stopniowo zmniejszać niemal o połowę, dlatego też coraz częściej i intensywniej powinnaś czuć ruchy maleństwa. Podczas jego energicznych ruchów i fikołków  powinnaś wyraźnie zobaczyć i mieć możliwość pogłaskania jego malutkich, kościstych kolanek i łokci.

Szybkie powiększanie się twoich rozmiarów może przyczynić się do powstawania rozstępów skórnych szczególnie na piersiach i brzuchu. Dlatego tak ważne jest abyś pamiętała o stosowaniu kremów na skórę dla kobiet ciężarnych.

Z dnia na dzień robisz się większa i przez to bardziej ociężała. Coraz częściej możesz mieć trudności  z pochylaniem się, wiązaniem butów, a także wchodzeniem po schodach z powodu większej zadyszki niż kiedykolwiek.

Co powinnaś zrobić

Postaraj się jak najczęściej zorganizować czas tylko dla siebie. Spraw sobie przyjemność zabiegami wokół własnego ciała. Może wybierzesz się do salonu piękności, który oferuje usługi także dla kobiet w ciąży? Doskonałym pomysłem będzie relaksujący, profesjonalny masaż ciążowy, który sprawi, że nabierzesz nowych sił, zregenerujesz się i odprężysz. Jeśli jednak nie masz możliwości skorzystania z profesjonalnych zabiegów, zorganizuj swój mały salon SPA w swojej własnej łazience. Co powiesz na ciepłą kąpiel w przyciemnionej łazience, przy akompaniamencie relaksującej, kojącej muzyki? Czy to nie jest doskonały pomysł?

Polecamy: Przyrost wagi w czasie ciąży. Ile powinnaś przytyć będąc w ciąży?

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat rozwoju ciąży w tym okresie, czytaj artykuł w dziale "Ciąża tydzień po tygodniu": 27. tydzień ciąży lub 6. miesiąc ciąży

Kalendarz ciąży - tydzień 28

Wiek płodowy: 26 tygodni (183 – 189 dni)

Przed tobą 12 – 11 tygodni (83– 77 dni) do terminu porodu

Twój maluszek

Wielkość

W czasie poprzedniego miesiąca twoje dziecko zdążyło podwoić swój ciężar ciała. Waży teraz prawie 1200 g i ma ponad 38 cm długości.

Rozwój

Od 28. tygodnia ciąży płuca malucha są już wstanie samodzielnie wydychać powietrze. Jego najważniejsze narządy życiowe – mózg, płuca i wątroba – wymagają już jedynie ostatnich poprawek. Dziecko obrasta  także tkanką tłuszczową, która stanowi już 2 – 3% masy jego ciała.

Oczy, które uformowały się już w szóstym tygodniu życia i do tej pory szczelnie zabezpieczone powiekami już w tym tygodniu będą mogły się otworzyć. Maluszek w dalszym ciągu doskonali życiowo ważne umiejętności ssania i połykania.

Ty

Co się z tobą dzieje fizycznie

Coraz częściej możesz odczuwać zmęczenie z powodu swojego ciężaru, a także ruchliwości i siły małego „lokatora”. Możesz także więcej się pocić, a pot może zalegać w fałdach rozrośniętego ciała, drażniąc skórę i drażnić ciebie, bo możesz czuć się nieświeżo. Jeśli cierpisz na ten problem, spróbuj oprószyć się lekko talkiem pod biustem przed włożeniem biustonosza, a także w innych miejscach gdzie się pocisz.

Jeśli ostatni trymestr ciąży przypada na okres letni, staraj się przebywać w cieniu, dbaj o dobre nawodnienie i siadaj jak najczęściej.

Co powinnaś zrobić

Już tylko dwanaście tygodni dzieli cię do terminu planowanego porodu. Dlatego też z pewnością coraz częściej będziesz odwiedzać swojego lekarza. Jeśli masz grupę krwi Rh minus, możesz otrzymać  w tym tygodniu zastrzyk z immunoglobuliny anty – Rh, aby zapobiec ewentualnemu konfliktowi serologicznemu, niebezpiecznej dla dziecka sytuacji, do której mogłoby dojść podczas porodu.

Lekarz może także zlecić ci wykonanie takich badań, jak morfologia krwi, poziom żelaza i poziom cukru.

Czy wiesz, że już teraz możesz rozpocząć zabawy ze swoim maluchem? Postaraj się go „złapać” i odgadnąć, gdzie ma główkę, kolanka, a także łokcie. W tym celu ułóż się wygodnie na kanapie w pozycji półleżącej i spróbuj ustalić położenie dziecka. Rozpocznij poszukiwania od znalezienia główki, którą powinnaś poznać jako wyraźnie okrągłą, gładką i spoistą masę. Następnie połóż ręce po obu stronach  brzucha i lekko przesuwaj go w lewo i w prawo – strona, po której znajduje się kręgosłup malucha będzie twardsza i mniej ruchoma niż druga. Gdy maluch przybierze już pozycję do porodu czyli położenie główkowe ( z główką do dołu), jego nóżki znajdą się najwyżej, w  pobliżu twojej klatki piersiowej. Ruchy, które będziesz odczuwać tuż pod łukami żebrowymi będą więc ruchami pięt malucha, gładkich kuleczek wielkości dużego „balonu” na gumie do żucia. Spróbuj chwycić taką maleńką i niesforną piętkę!

Polecamy: Kilka słów o diecie w czasie ciąży

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat rozwoju ciąży w tym okresie, czytaj artykuł w dziale "Ciąża tydzień po tygodniu": 28. tydzień ciąży lub 7. miesiąc ciąży

Kalendarz ciąży - tydzień 29

Wiek płodowy:  27 tygodni (190 – 196 dni)

Przed tobą 11 – 10 tygodni (76– 70 dni) do terminu porodu

Twój maluszek

Wielkość

Twoje dziecko przekroczyło już ciężar 1,2 kg i gdyby umiało stanąć, byłoby małym człowiekiem wysokości od 38 do 43 cm.

Rozwój

Nadnercza dziecka produkują substancje chemiczne, które przekształcane są przez łożysko do estriolu, który jest hormonem z grupy estrogenów. Dzięki swojemu działaniu estriol pobudza wydzielanie prolaktyny przez twoją przysadkę mózgową, a prolaktyna jest hormonem odpowiedzialnym za laktację. Dzięki temu gdyby twoje dziecko urodziło się już teraz, mogłabyś bez problemu nakarmić malucha swoją piersią.

Z każdym kolejnym dniem zwiększają się szanse, że twój maluszek urodzi się zdrowy i silny. Ośrodki mózgu dziecka są już w stanie regulować oddychanie i utrzymywać stałą temperaturę ciała, co oznacza coraz większą gotowość do samodzielnego życia.

Na delikatnych powiekach twojego maleństwa  pojawiają się pierwsze rzęsy, pod skórą przybywa tkanki tłuszczowej, a mózg i cały układ nerwowy kontynuuje intensywny rozwój.

Czy wiesz, że dzięki możliwej do wykrycia aktywności elektrycznej mózgu naukowcy podejrzewają, że dziecko w tym okresie ciąży potrafi już śnić. Ciekawe jakie sny ma twój maluszek?

Ty

Co się z tobą dzieje fizycznie

Prolaktyna jest coraz intensywniej uwalniana przez twoją przysadkę i pobudza twoje piersi do wydzielania siary, pierwszego pokarmu noworodka. Dlatego też nie przejmuj się, gdy na biustonoszu zauważysz jej ślady. Do zachowania higieny wystarczą wkładki, które uchronią górną część bielizny przed wybrudzeniem. Prolaktyna ma także działanie uspokajające i nasenne, tak więc po okresie  wzmożonej energii w drugim trymestrze ciąży, teraz czujesz się zapewne podobnie jak w pierwszym. Czujesz potrzebę dużej ilości snu. W miarę możliwości pozwalaj sobie na krótkie drzemki nawet w ciągu dnia.

Z powodu nacisku macicy na pęcherz moczowy możesz znów częściej odczuwać potrzebę skorzystania z toalety. Niestety ucisk ten dotyczy również moczowodów i cewki moczowej, dlatego też pęcherz może opróżniać się słabiej i niecałkowicie. Może także zdarzyć się u ciebie popuszczanie moczu podczas kaszlu czy śmiechu. Nie martw się! To całkiem normalne w tym okresie ciąży.

Co powinnaś zrobić

Pomimo wszystkich dolegliwości postaraj się nadal zachować aktywność fizyczną. Jeśli tylko możesz  pływaj, spaceruj, uprawiaj jogę i gimnastykuj się, nawet na zwolnionych obrotach. Ćwiczenia pomogą ci złagodzić bóle kostne i mięśniowe dolnej połowy ciała, a także przydadzą się podczas szybszej rekonwalescencji po porodzie.

Staraj się także jak najczęściej ćwiczyć mięśnie Kegla, zwłaszcza jeśli zdarza ci się popuszczanie moczu. Właśnie to proste i najmniej absorbujące ćwiczenie odgrywa największe  znaczenie dla utrzymania prawidłowego napięcia obciążonego dna macicy.

Polecamy: Zagrożenia ciąży

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat rozwoju ciąży w tym okresie, czytaj artykuł w dziale "Ciąża tydzień po tygodniu": 29. tydzień ciąży lub 7. miesiąc ciąży

Kalendarz ciąży - tydzień 30

Wiek płodowy: 28 tygodni (197 – 203 dni)

Przed tobą 10 – 9 tygodni (69– 63 dni) do terminu porodu

Twój maluszek

Wielkość

Twoje dziecko ma około 40 cm w najdłuższym wymiarze ( 16 cali – tyle co przekątna ekranu laptopa) i 27 – 28 cm od główki do pośladków. Waży już od 1,2 do 1,5 kg. Od początku tego tygodnia dalsze przybieranie na wadze odbywa się w bardziej zmiennym i indywidualnym rytmie.

Rozwój

Przez ostatnie sześć tygodni twój maluszek podwoił swoją długość, natomiast teraz jego wzrost wyraźnie zwalnia. Od 30. tygodnia aż do porodu przybędzie mu jedynie kilkanaście centymetrów. Jeśli twoje dziecko ułożyło się poprzecznie nie martw się na zapas. Jest jeszcze wystarczająco dużo czasu, by przekręciło się i ustawiło główką do dołu. W 30. tygodniu ciąży maluch ma jeszcze pewną  swobodę ruchów w otaczających go wodach płodowych (objętość około 700 ml) dlatego bez problemów może zmieniać położenie.

Najważniejszy narząd czyli mózg dziecka nadal rozwija się  w szybkim tempie. Maluch zaczyna reagować na światło. Wielu naukowców twierdzi, że ekspozycja na światło ma korzystny wpływ na rozwój dziecka. Jeśli chcesz sama zweryfikować tę hipotezę zrób mały eksperyment. Posiedź przez chwilę w półmroku, a następnie skieruj na swój brzuch mocne źródło światła i sprawdź czy twoje dziecko zareaguje na ten bodziec.

Ty

Co się z tobą dzieje fizycznie

Jeśli jesteś właścicielką jasnej karnacji, możesz zauważyć na podudziach i całym ciele poszerzone i zgrubiałe żyły powierzchniowe. W miarę możliwości staraj się nie pozostawać zbyt długo w jednej pozycji, zwłaszcza stojącej. Spaceruj, ruszaj się, aby poprawić krążenie. Koniecznie noś luźne ubranie i  takie same skarpetki, aby uniknąć mechanicznych utrudnień w przepływie krwi.

Już od siedmiu miesięcy, ważysz  więcej niż prawdopodobnie kiedykolwiek w życiu i nosisz w brzuchu małego człowieka wielkości sporego melona. Trudno żebyś tego nie odczuwała!  Jesteś ociężała, szybciej się męczysz i wciąż dopada cię zadyszka i kołatanie serca. Staraj się często odpoczywać, zwolnić tempo, odprężyć się i wziąć kilka głębokich oddechów.

Jeśli ogarnęła cię gorączka urządzania własnego „gniazda” postaraj się utrzymać swoją potrzebę działania w rozsądnych granicach. Nie rzucaj się w wir pracy, w przekonaniu, że musisz zrobić jak najwięcej, dopóki jeszcze masz siłę – zaczynając od spraw zawodowych, aż do gruntownych porządków w domu. Z pewnością masz jeszcze teraz więcej energii niż będziesz miała za miesiąc, ale pamiętaj, że i tak masz mniej sił niż zwykle. Dlatego skorzystaj z przywilejów twojego stanu i poproś o pomoc najbliższych.

Co powinnaś zrobić

To dobry moment na opracowanie własnego planu porodu. Pomimo tego, że nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkiego, to możesz wyobrazić sobie idealny przebieg porodu i zrobić listę swoich życzeń i preferencji.  Opracowanie takiego planu to także doskonałe ćwiczenie, przygotowujące cię do rozmowy z lekarzami w szpitalu. Pamiętaj jednak, że żaden pracownik służby zdrowia nie będzie miał czasu na przeczytanie twoich zapisków. W zależności od godziny twojego porodu, rodzaju szpitala, może się zdarzyć, że personel dyżurny będzie w tym samym czasie opiekował się kilkoma rodzącymi kobietami. Dlatego też z góry powinnaś założyć, że plan, który sobie stworzysz jest tylko i wyłącznie dla ciebie. Wypisz w nim w jakim otoczeniu chciałabyś rodzić, z jakich środków łagodzących ból porodowy chciałabyś skorzystać, czego oczekujesz po lekarzach i jaką rolę przeznaczasz w tym wszystkim swoim bliskim. Gdy już będziesz miała gotowy plan, skorzystaj z najbliższej wizyty u lekarza i skonfrontuj go z rzeczywistością. Dowiedz się w rozmowie ze swoim lekarzem, które z twoich oczekiwań mają szansę na realizację, a które z góry są wykluczone i dlaczego.

W takcie tworzenia planu porodu nie zapomnij o uwzględnieniu w nim partnera. Może plan przygotujecie wspólnie?

Zobacz także: Kalendarz ciąży - tygodnie 31 - 34

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat rozwoju ciąży w tym okresie, czytaj artykuł w dziale "Ciąża tydzień po tygodniu": 30 tydzień ciąży lub 7. miesiąc ciąży

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)