POLECAMY

Kalendarz ciąży – tygodnie 24 – 26

Przed Tobą kalendarz ciąży! Jak wiadomo trymestry są nierówne – przecież nie da się podzielić 40 tygodni na trzy równe części. Pierwszy trymestr kończy się wraz z 12 tygodniem, zaś drugi – wraz z 26. Wchodzisz już w ostatni etap drugiego trymestru – sprawdź, czego się spodziewać przez te 3 tygodnie!
Kalendarz ciąży – tygodnie 24 – 26

Kalendarz ciąży - tydzień 24

Wiek płodowy: 22 tygodnie (155– 161 dni)

Przed tobą 16– 15 tygodni (111– 105 dni) do terminu porodu

Twój maluszek

Wielkość

Twoje rozwijające się dziecko waży już ponad 0,5 kg i ma około 21 cm długości, czyli mniej więcej tyle samo co duży banan.

Rozwój

Skóra maluszka staje się coraz mniej przezroczysta, ponieważ cały czas odkłada się w niej barwnik. Nadal jest jednak wyraźnie pomarszczona, ponieważ przybywa jej szybciej niż tkanki podskórnej.

Maleństwo ma także już własne, jedyne w swoim rodzaju odciski palców dłoni i stóp.

Coraz częściej możesz także czuć ruchy swojego smyka i zdumiewać się, że maleństwo niemal bez przerwy wykonuje akrobacje w twojej macicy.

Niektóre maluchy już teraz zaczynają kopać w odpowiedzi na dźwięk czy dotyk z zewnątrz. Dlatego mów jak najczęściej do brzucha i dotykaj go! Zachęć także swojego partnera, żeby spróbował „porozmawiać” ze swoim synkiem lub córeczką. Ciekawi jesteśmy, czy nawiążą ze sobą pierwszy kontakt?

Ty

Co się z tobą dzieje fizycznie

Twój brzuszek z pewnością wyraźnie rzuca się w oczy. Dzieje się tak za sprawą  dna macicy, która wystaje na cztery – pięć centymetrów powyżej linii pępka.

W tym czasie mogą cię męczyć okresowe dolegliwości, takie jak: zgaga, bóle mięśniowe, bóle obciążonych stóp, zawroty głowy, zmęczenie.

Staraj się odpoczywać i dbaj o regularne, pełnowartościowe odżywianie.

Co powinnaś zrobić

Czy już wybrałaś imię dla dziecka? Jeśli nie, to czeka cię z pewnością jedno z najprzyjemniejszych zajęć dla przyszłych rodziców, ale także bardzo odpowiedzialne! Masz do wyboru bardzo długą listę imion. Pamiętaj jednak, że mały człowiek mieszkający jeszcze w twoim brzuchu jest całkowicie pozbawiony głosu w tej ważnej dla niego sprawie, a imię wybrane przez ciebie będzie nosić do końca życia , a przynajmniej do pełnoletności, kiedy to w świetle prawa może swoje imię zmienić. Dlatego staraj się wybrać imię mądrze, pamiętając, że twój wybór może pomóc twojemu dziecku w życiu albo – przeciwnie – przysporzyć niepotrzebnych przykrości, stresów i problemów.

Polecamy: Jak wyleczyć przeziębienie w czasie ciąży?

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat rozwoju ciąży w tym okresie, czytaj artykuł w dziale "Ciąża tydzień po tygodniu": 24. tydzień ciąży lub 6. miesiąc ciąży

Kalendarz ciąży - tydzień 25

Wiek płodowy: 23 tygodnie (162– 168 dni)

Przed tobą 15– 14 tygodni (104– 98 dni) do terminu porodu

Twój maluszek

Wielkość

Twój maluszek waży około 600 g i mierzy ponad 28 cm długości. W ciągu najbliższych trzech miesięcy czeka go najpierw podwojenie, a następnie potrojenie ciężaru ciała.

Rozwój

Maluch jest coraz zręczniejszy . Potrafi już chwytać swoje stópki, przytrzymywać je, a także zwijać dłoń w piąstkę.

Możliwy jest już odsłuch bicia jego serca zwykłą słuchawką lekarską. Twój partner powinien także usłyszeć malutki mięsień gołym uchem przyciśniętym do twojego brzucha.

Maluszek posiada własny rytm snu i czuwania, a także naprzemienne okresy wzmożonej i zmniejszonej aktywności. Rytm ten jest możliwy do identyfikacji, ale wymaga wnikliwej obserwacji.

Malutkie nozdrza do tej pory zarośnięte, powoli otwierają się i udrożniają.

Polecamy: Jak dbać o zęby w ciąży?

Ty

Jak to przeżywasz

Nasze gratulacje! Właśnie wkroczyłaś w trzeci trymestr ciąży. Za tobą już dwie trzecie tej niesamowitej drogi i nosisz w sobie życie istniejące już od 177 dni. Przed tobą już naprawdę ostatni dystans, chociaż ostrzegamy - nie będzie łatwy. Chociaż trzeci trymestr oznacza wyraźny postęp w porównaniu z pierwszym, ty sama możesz czuć się tak, jakbyś cofnęła się do pierwszego. Z pewnością twój organizm przypomni sobie, czym są zawroty głowy, niemające końca zmęczenie, a także wielokrotne bieganie do toalety.

Twój ciążowy brzuszek z pewnością nie mieści się już w żadne ubranie sprzed ciąży. Macica w tym momencie osiąga wielkość piłki nożnej, co nie może pozostać bez wpływu na inne narządy jamy brzusznej, przeponę, a także klatkę piersiową.  Wewnątrz ciebie robi się bardzo ciasno i niewątpliwie musisz to odczuwać. Ucisk na żołądek może powodować uczucie pełności nawet po niewielkim posiłku, a zarzucanie jego kwaśnej treści do przełyku może objawiać się u ciebie zgagą. Na szczęście leki zobojętniające są całkowicie bezpieczne i dozwolone w czasie ciąży.

Co powinnaś zrobić

To dobry moment na rozpoczęcie ćwiczeń rozciągających mięśnie grzbietu. Ćwiczenia te niestety nie pomogą ci w trakcie samego porodu, ale być może przyczynią się do złagodzenia dolegliwości bólowych towarzyszących ostatnim miesiącom ciąży. Gdy tylko dopisuje pogoda staraj się dużo spacerować, uczęszczaj na zajęcia z jogi, a także na basen.

Jeśli nie zrobiłaś tego wcześniej, wybierz się do szpitala, w którym odbędzie się twój poród. Dopytaj w nim o wszystkie szczegóły, które cię do tej pory zastanawiały.

Polecamy: W ciąży unikaj

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat rozwoju ciąży w tym okresie, czytaj artykuł w dziale "Ciąża tydzień po tygodniu": 25. tydzień ciąży lub 6. miesiąc ciąży

Kalendarz ciąży - tydzień 26

Wiek płodowy: 24 tygodnie (169– 175 dni)

Przed tobą 14– 13 tygodni (97– 91 dni) do terminu porodu

Twój maluszek

Wielkość

Maluch waży już ponad 650 g i przeżywa swój pierwszy duży skok wzrostowy. Między dwudziestym a dwudziestym ósmym tygodniem życia dziecko podwoi swoją długość. Gdyby była możliwość postawienia malucha, miałby już około 30 cm wysokości.

Rozwój

26. tydzień ciąży  to prawdziwy postęp w rozwoju wzroku i słuchu twojego dziecka.

Narząd słuchu malucha (ucho wewnętrzne, środkowe i zewnętrzne), który zaczyna się ostatecznie kształtować w osiemnastym tygodniu, teraz jest już w pełni rozwinięty. W najbliższych dniach wrażliwość dziecka na dźwięki dochodzące z zewnątrz będzie systematycznie wzrastać. Już za niecały miesiąc maluch może reagować niespokojnym silnym podskokiem na nagły donośny hałas, nie tylko silnie odczuwalnym, ale także widocznym, nawet przez ubranie.

Różne docierające z zewnątrz dźwięki sprzyjają rozwojowi maleńkich uszu dziecka i doskonaleniu ich czynności.

Także oczy dziecka są niemal całkowicie uformowane, które w życiu płodowym są niebieskie, niezależnie od zaprogramowanej genetycznie ostatecznej barwy. Ostateczny kolor oczu ustali się dopiero u kilkumiesięcznego niemowlaka.

Pod koniec 26. tygodnia wykształcą się także pęcherzyki płucne dziecka – miejsca, w których zachodzi wymiana gazowa – zaczną wydzielać surfaktant, substancję, która ma zasadnicze znaczenie dla czynności oddechowej, umożliwiającą wypełnianie się płuc powietrzem podczas wdechu i zapobiegającą ich zapadaniu się podczas wydechu.

Ty

Co się dzieje z tobą fizycznie

Coraz częściej możesz cierpieć na bezsenność i problemy z zasypianiem ponieważ jest ci niewygodnie w łóżku. Spróbuj układać się na lewym boku. Gdy kładziesz się na plecach, twoje dziecko natyka się na twardy kręgosłup, a macica uciska przede wszystkim naczynia krwionośne jamy brzusznej, zakłócając tym samym przepływ krwi.  

Być może teraz lub w najbliższych dniach twój lekarz prowadzący ciąże skieruje cię na badanie w kierunku cukrzycy ciążowej, zwane także testem tolerancji glukozy.

Jak to przeżywasz

Możesz coraz częściej mieć wrażenie, że twoje ciało przestaje należeć do ciebie. Czy to nie dziwne uczucie, dzielić swój organizm z  kimś innym, a zwłaszcza z kimś, kto tak energicznie wierzga i się kręci! Staraj się odpoczywać, relaksować i wsłuchiwać  w odgłosy nowego życia. Nie wątpimy, że niejednokrotnie już marzyłaś o swego rodzaju „wakacjach”, chwilowym odpoczynku i przerwie od ciąży i stanu w którym się znajdujesz. Spokojnie! Z każdym dniem jesteś bliżej rozwiązania.

Co powinnaś zrobić

Jeżeli planujesz poród w domu, możesz rozpocząć drobne przygotowania. Poproś swoją położną o listę niezbędnych rzeczy i powoli staraj się je kompletować. Poród w domu niewątpliwie wymaga od ciebie większej samodzielności i aktywności. Przejrzyj odpowiednią literaturę i opracuj plan działania.

Zobacz także: Kalendarz ciąży - tygodnie 27 - 30

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat rozwoju ciąży w tym okresie, czytaj artykuł w dziale "Ciąża tydzień po tygodniu": 26. tydzień ciąży lub 6. miesiąc ciąży

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)