POLECAMY

Kalendarz ciąży – tygodnie 13 -16

Zobacz kalendarz ciąży, aby wiedzieć, jak rozwija się Twoje dziecko! Rozpoczyna się drugi trymestr ciąży, jesteś w czwartym miesiącu. Zaczynasz przybierać na wadze, powoli Twoje krągłości staja się widoczne. Dowiedz się, jak wygląda rozwój dziecka i czego możesz się po nim spodziewać. Z pewnością przeczuwasz już, że wkrótce sama poczujesz maluszka – jego ruchy, bicie serca.
Kalendarz ciąży – tygodnie 13 -16

Kalendarz ciąży - tydzień 13

Wiek płodowy: 11 tygodni (78 – 84 dni)

Przed tobą 27 – 26 tygodni (188– 182 dni) do terminu porodu

Twój maluszek

Wielkość

Twój maluszek  ma już 7 – 7,5 cm długości – tyle co średniej wielkości złota rybka – i waży około 28 g.

Rozwój

Twoje dziecko jest jeszcze mniejsze od palca, ale jego twarz już zdradza jedyne i niepowtarzalne rysy i cechy.

Uszy maluszka rozwinęły się już na tyle, że zaczyna powoli słyszeć twój głos, chrząkanie i śpiewanie piosenek.  To dobry moment na śpiewanie pierwszych kołysanek!

Struny głosowe twojego dziecka właśnie teraz się kształtują, dlatego wkrótce i ono będzie zdolne do śpiewania z tobą w dwugłosie!

Ulubionym zajęciem maluszka jest teraz zginanie i prostowanie świeżo uformowanych, rozwijających się mięśni i stawów. Pojawiające się u niego co chwilę napady czkawki wzmacniają jego przeponę, przygotowując do przyszłej niestrudzonej pracy podczas oddychania.

Ponadto twoje dziecko ma już wszystkie narządy wewnętrzne niezbędne do wydzielania hormonów, trawienia pokarmów i usuwania produktów przemiany materii. Posiada już trzustkę, tarczycę, pęcherzyk żółciowy, nerki gotowe są już do filtracji krwi i wydalania moczu, a szpik kostny rozpoczyna produkcję krwinek białych, ważnego ogniwa układu odpornościowego, który w momencie narodzin zacznie chronić dziecko przed zakażeniami.

Ty

Co się z tobą dzieje fizycznie

Już teraz lub za kilka dni twoje samopoczucie powinno być coraz lepsze. Jest to związane z częściowym przejęciem produkcji hormonów ciąży przez łożysko. Prawdopodobnie w ciągu najbliższego tygodnia będziesz mogła raz na zawsze zapomnieć o męczących cię nudnościach, a jednocześnie odzyskasz dawną energię.

Pamiętaj jednak, że może to niekiedy potrwać nieco dłużej. Awersja do pewnych smaków i zapachów  może potrwać nawet do końca ciąży choć w lżejszej formie. Jeśli jednak nadal męczą cię nudności i wymioty koniecznie poinformuj o tym swojego lekarza. Pamiętaj jednak, że jeśli nie miałaś ich do tej pory to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nieprzyjemne dolegliwości zostały ci oszczędzone przez naturę.

Co powinnaś zrobić

Czy twoje dotychczas ulubione pantofelki na wysokich obcasach stają się powoli niewygodne? To znak, że przyszedł moment, aby pomyśleć o odpowiednich butach. W miarę jak twoje stopy poszerzają się i obrzmiewają, buty stają się niewygodne i niezbyt bezpieczne, ponieważ przesuwanie się środka ciężkości twojej coraz masywniejszej sylwetki sprzyja zaburzeniom równowagi. Wybierając buty wybierz te na płaskim obcasie, które są łatwe do wkładania i zdejmowania, lekkie, przewiewne i jednocześnie dobrze obejmujące stopę. Zrezygnuj z butów sznurowanych, bo wkrótce ta czynność stanie się dla ciebie problemem!

Wykorzystaj swoje dobre samopoczucie i spróbuj nowych ćwiczeń. Wypróbuj ćwiczenia ruchowe na basenie, które są polecane przez wielu lekarzy. Dlaczego? Ponieważ pływanie nie obciąża stawów, zmusza do pracy wszystkie grupy mięśniowe, poprawia giętkość, płynność ruchów, a także wydolność krążeniową.

A może warto skusić się na jogę? Ćwiczenie pozycji jogi ułatwi ci przyzwyczajenie się do zmian środka ciężkości twojego ciała, pomoże w rozluźnieniu mięśni grzbietu, a także złagodzi bóle kostno – stawowe. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie pozycje jogi są dla ciebie wskazane, dlatego praktykuj ją pod okiem wykwalifikowanego instruktora.

Polecamy: Jak wrócić do formy po ciąży?

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat rozwoju ciąży w tym okresie, czytaj artykuł w dziale "Ciąża tydzień po tygodniu": 13. tydzień ciąży lub 3. miesiąc ciąży

Kalendarz ciąży - tydzień 14

Wiek płodowy: 12 tygodni (85 – 91 dni)

Przed tobą 26 – 25 tygodni (181– 175 dni) do terminu porodu

Twój maluszek

Wielkość

Twój maluszek waży około 40 g i ma 7,5 – 10 cm długości – zmieściłby się cały w twojej dłoni.

Rozwój

Twarzyczka twojego dziecka wciąż się wykształca i nabiera z jednej strony cech ogólnoludzkich, a z drugiej coraz bardziej indywidualnych. W tym tygodniu w jego dziąsłach powstają zawiązki zębów.

Skóra maluszka jest nadal niezwykle cienka i delikatna. Gdybyś teraz chciała zrobić zdjęcie dziecku, na fotografii zobaczyłabyś prześwitującą przez nią sieć naczyń krwionośnych. Powoli zaznaczają się pierwsze włoski na główce i zarys brwi – nawet ciemnej barwy, jeśli dziecko odziedziczyło po was geny smagłej cery.

Szpik kostny dziecka w coraz większym stopniu przejmuje produkcję krwinek, zadanie, które wcześniej spoczywało na pęcherzyku żółciowym.

Twój maluszek to prawdziwy  wiercipięta! Rzadko nieruchomieje, a przez większą część czasu zgina i prostuje paluszki, przeciąga się, ziewa i walczy od czasu do czasu z męczącą czkawką.

Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość – zanim zaczniesz odczuwać jego ruchy, minie jeszcze miesiąc albo i więcej.

Ty

Co się z tobą dzieje fizycznie

W 14. tygodniu  ciąży znacząco – o mniej więcej 25% - wzrasta ilość płynu owodniowego, w którym unosi się płód.

Właśnie rozpoczęłaś drugi trymestr ciąży. Twoje samopoczucie powinno się zdecydowanie poprawiać. W tym tygodniu wiele kobiet zauważa wyraźną ulgę, jeśli chodzi o nudności, zmiany nastroju, zmęczenie i inne hormonalnie uwarunkowane dolegliwości. Pamiętaj jednak, że nie zawsze ustępują one całkowicie –czasami w mniejszym lub w większym nasileniu utrzymują się aż do końca ciąży.

Co powinnaś zrobić

Już teraz powinnaś zacząć myśleć o porodzie i o tym, kto powinien znaleźć się obok ciebie przy tym doniosłym wydarzeniu. Pamiętaj, że nie jest na to za wcześnie. Im wcześniej, tym lepiej.

Być może zaczynasz powoli wyciągać z szafy najbardziej rozciągnięte podkoszulki i inne zapomniane części garderoby. Możesz także sprawić sobie nowe ubrania ciążowe – przynajmniej bieliznę osobistą – ale nic się nie stanie, jeśli resztę ubrań pożyczysz od przyjaciółek czy kuzynek. Pamiętaj, że ubrania ciążowe będą potrzebne ci jeszcze tylko przez parę miesięcy, a później ( na szczęście!) będą na ciebie o wiele za duże.

Polecamy: Tabela średniej wielkości i masy płodu w poszczególnych tygodniach ciąży

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat rozwoju ciąży w tym okresie, czytaj artykuł w dziale "Ciąża tydzień po tygodniu": 14. tydzień ciąży  lub 4. miesiąc ciąży

Kalendarz ciąży - tydzień 15

Wiek płodowy: 13 tygodni (92 – 98 dni)

Przed tobą 25 – 24 tygodnie (174– 168 dni) do terminu porodu

Twój maluszek

Wielkość

Twoje maleństwo ma już 10 – 11 cm długości i ciężar około 50 g.

Rozwój

Gdybyś spojrzała teraz na twarzyczkę swojego maleńkiego człowieka, zauważyłabyś , jak krzywi się i marszczy. W ten sposób dziecko ćwiczy rozwijające się mięśnie mimiczne twarzy.

Swoją pracę rozpoczęły już wszystkie narządy, nerwy i mięśnie maleństwa. Pętle jelit coraz bardziej wypełniają malutką jamę brzuszną, wątroba rozpoczyna wydzielać żółć, która w późniejszym czasie posłuży do trawienia tłuszczów, a trzustka insulinę, hormon niezbędny do wykorzystywania cukru (glukozy) jako źródła energii.

Ty

Co się z tobą dzieje fizycznie

Przeglądając się w lustrze z pewnością zauważyłaś wyraźne zaokrąglenie poniżej pępka. Nic dziwnego ponieważ dno macicy przekracza już granice miednicy kostnej. Teraz kiedy, twoja ciąża zaczyna być widoczna z pewnością coraz częściej słyszysz rozmowy i komentarze na swój temat. Wielu najbliższych znajomych i bliskich poczuje nieodpartą chęć dotknięcia twojego brzucha. Jeśli cię to krępuje, nie masz ochoty na tego typu gesty, nie ulegaj tego rodzaju prośbom czy gestom.

Gruczoły mleczne znajdujące się w twoich piersiach niebawem rozpoczną wydzielanie niewielkich kropelek wodnistej cieczy na szczycie sutków .

Ciecz, która wypływa teraz z twoich sutków to nic innego jak siara, pierwszy, bogaty w cenne składniki odżywcze pokarm dla twojego nowonarodzonego maluszka, poprzedzający właściwe mleko.

Jeśli jednak wyciek z piersi jest dość obfity, wsuwaj w biustonosz waciki albo kawałki pociętych wkładek higienicznych.

Innym objawem, który może pojawić się u ciebie w tym okresie ciąży mogą być odczuwalne skurcze macicy, zwane skurczami  Braxtona – Hicksa. Skurcze te są doskonałym treningiem dla macicy  i jednocześnie powodują reorganizację jej warstw mięśniowych, niezbędną do przyszłej czynności porodowej. Skurcze mogą się objawiać jako chwilowe stwardnienie w dole  brzucha. Pamiętaj, że nie należy mylić ich z właściwymi skurczami porodowymi, silniejszymi, bolesnymi i pojawiającymi się w regularnych odstępach czasu ( na przykład co 15 minut).

Jak to przeżywasz emocjonalnie

Pomimo, że gwałtowna, hormonalna huśtawka twoich nastrojów nieco się uspokoiła, to nadal możesz zauważyć, że jesteś wrażliwsza niż zwykle, masz mniej pewności siebie i jesteś bardziej podatna na różnego rodzaju lęki.

Co powinnaś zrobić

To dobry moment  na uwiecznienie tego okresu. Warto przygotować pamiątki, które za kilka lat będziesz mogła z sentymentem pokazać swojemu dziecku. Może to być comiesięczny krótki filmik z tobą w roli głównej, cotygodniowa dokumentacja fotograficzna zmian twojej sylwetki czy własnoręcznie pisana kronika przebiegu ciąży z ozdobną okładką, wycinkami, wpisami przyjaciół, „złotymi myślami” i wynikami badań. Pomysłów jest naprawdę wiele, a ograniczeniem jedynie twoja wyobraźnia i inwencja!

Polecamy: Dieta w ciąży - miesiąc po miesiącu

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat rozwoju ciąży w tym okresie, czytaj artykuł w dziale "Ciąża tydzień po tygodniu": 15. tydzień ciąży lub 4. miesiąc ciąży

Kalendarz ciąży - tydzień 16

Wiek płodowy: 14 tygodni (99 – 105 dni)

Przed tobą 27 – 26 tygodni (167 – 161 dni) do terminu porodu

Twój maluszek

Wielkość

Dziecko waży już  około 80 g i osiągnęło długość około 11,5 cm od szczytu główki do pośladków. Z łatwością jeszcze mogłabyś położyć je sobie na dłoni.

Rozwój

Mamy dobrą wiadomość! Już z dnia na dzień możesz oczekiwać niezapomnianego i wzruszającego momentu, w którym poczujesz pierwsze ruchy swojego maleństwa.

Twoje dziecko jest coraz silniejsze,  jego maleńkie kości zaczynają twardnieć i właśnie wkracza w okres prawdziwego skoku wzrostowego. Na razie jeszcze ma mnóstwo miejsca w twojej macicy i chętnie to wykorzystuje. W każdej chwili może pobawić się sznurem pępowiny (który coraz sprawniej chwyta), possać własne maleńkie paluszki albo wesoło wierzgać nóżkami, kopiąc w ściany pęcherza płodowego.

Ty

Co się z tobą dzieje fizycznie

W twojej macicy znajduje się zbliżona do szklanki objętość płynu owodniowego, więc nic dziwnego, że czujesz w tej okolicy ciężar i napięcie. Na kilogramy, których ci przybywa, składa się także dodatkowa objętość krwi i innych płynów ustrojowych, łożysko, cały układ podtrzymujący dziecko, a także powiększone piersi.

Z powodu nadprodukcji krwi i śluzu możesz być podatniejsza na obrzęk błony śluzowej, a także nieprzyjemne krwawienia z nosa. Pomocne może okazać się nawilżanie powietrza w pomieszczeniach, a także ciepłe kąpiele, żeby zachować drożność zatok przynosowych.

Przyrost ciężaru ciała wynosi teraz prawidłowo około 0,5 kg na tydzień. 

Zobacz także: Kalendarz ciąży - tygodnie 17 - 20

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat rozwoju ciąży w tym okresie, czytaj artykuł w dziale "Ciąża tydzień po tygodniu": 16. tydzień ciąży lub 4. miesiąc ciąży

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)