POLECAMY

Kalendarz badań USG

O tym, ile razy dokładnie będziesz musiała zgłosić się na te badania, zdecyduje twój ginekolog. Sprawdź, kiedy możesz się tego spodziewać.
Kalendarz badań USG
Między 6. a 8. tygodniem ciąży.
Sprawdza się, czy zarodek znajduje się w macicy (można już zauważyć bijący punkcik – to serce), a także określa wiek ciążowy oraz to, czy nosisz w sobie jedno, czy więcej dzieci.

Między 11. a 14. tygodniem ciąży.
Czasem to badanie nazywane jest genetycznym, gdyż wykonuje się wtedy m.in. pomiar tzw. przezierności karku i ocenia się kości nosowe płodu – by wykryć, czy maluszkowi nie grozi zespół Downa i inne nieprawidłowości genetyczne lub wady serca. Przezierność karkowa to bardzo mały zbiornik płynu znajdujący się na karku płodu. Ponadto podczas tego badania mierzy się długość dziecka, ogląda zarys główki, kończyny, paluszki, widać już żołądek, pęcherz moczowy.

Między 18. a 23. tygodniem ciąży.

Ocenia się narządy płodu, ogląda buźkę dziecka, serce, płuca, żołądek, nerki. Mierzy się malca i określa jego płeć.

Między 28. a 32. tygodniem ciąży.

Mierzy się główkę, obwód brzuszka i długość kości – wszystko to pozwala wykryć wewnątrzmaciczne zahamowania wzrostu dziecka, ocenia się indeks płynu owodniowego, stopień dojrzałości łożyska. Podobnie jak w czasie poprzedniego badania.

Między 38. a 40. tygodniem ciąży.
To badanie ma na celu oszacowanie masy dziecka i objętości płynu owodniowego, a gdy poród się spóźnia, upewnienie się, czy dziecko jest bezpieczne w macicy i czy czasem ciąży nie trzeba szybko zakończyć.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)