Kalendarz badań po porodzie

Zastanawiasz się, czy twój powrót do formy przebiega prawidłowo? Chcesz wiedzieć, jakie badania powinnaś wykonać?
Opieka nad maleństwem pochłania cię na pewno całkowicie. Tak mija dzień za dniem. Ale w tym zamieszaniu nie zapominaj jednak o swoim zdrowiu i pod żadnym pretekstem nie odkładaj wizyty u ginekologa.

Nie zwlekaj z wizytą
Idź do lekarza natychmiast, gdy po porodzie pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, np. silne bóle w dole brzucha, gorączka, upławy o nieprzyjemnej woni lub obfite krwawienie z dróg rodnych. Nie czekaj wtedy do zakończenia połogu, tylko jak najszybciej wybierz się do lekarza. Może być bowiem potrzebne leczenie.

Upewnij się, że wszystko jest OK
Nawet jeśli czujesz się fantastycznie i masz wrażenie, że wróciłaś do formy sprzed ciąży, nie wolno ci zaniedbać badań kontrolnych. Po prostu musisz znaleźć czas na wizytę u ginekologa, gdy zakończy się połóg – czyli między szóstym a ósmym tygodniem po porodzie. I to niezależnie od tego, czy był on naturalny, zabiegowy, czy urodziłaś przez cesarskie cięcie. To konieczne, bo z twoim organizmem mogą dziać się rzeczy, które zauważy tylko specjalista, np. stany zapalne szyjki macicy lub pochwy, zmiany w piersiach.

Pierwsza wizyta po porodzie
Boisz się, że będzie nieprzyjemna, bolesna? Niepotrzebnie. Badanie ginekologiczne po porodzie jest mniej przykre. Poza tym lekarz:
- Porozmawia z tobą o porodzie i przebiegu połogu, a także o tym, jak radzisz sobie z karmieniem piersią.
- Skontroluje Twoją wagę, zmierzy ciśnienie krwi, a także zbada piersi, zwłaszcza jeśli karmisz naturalnie.
- Obejrzy wyniki badań. Zabierz je ze sobą do gabinetu. Chodzi o morfologię krwi oraz analizę moczu. Muszą być aktualne, czyli wykonane w ciągu ostatniego tygodnia przed wizytą.

Jeżeli nie będziesz ich mieć, lekarz może cię poprosić, byś zrobiła te badania. Tylko wtedy będzie w stanie stwierdzić, czy twój organizm wrócił już do normy w stu procentach.
- Oceni bliznę po cesarskim cięciu czy nacięciu krocza. Sprawdzi, czy miejsca te dobrze się zagoiły i czy nie powstały tam tzw. bliznowce. Zbada też, czy macica obkurczyła się prawidłowo.
Jeśli nic nie wzbudzi jego niepokoju, pozostanie ci tylko ustalić z nim sposób zapobiegania ciąży w najbliższych miesiącach.

Przyszedł czas na cytologię
Gdy od porodu minie sześć miesięcy, ponownie musisz wybrać się na wizytę do gabinetu ginekologicznego. Tym razem, by – poza badaniem profilaktycznym – zrobić cytologię. Musisz się jednak do niej przygotować. Jeśli po porodzie wrócił już okres, zgłoś się do lekarza w pierwszym tygodniu po miesiączce. Jeżeli jeszcze nie – termin badania nie ma znaczenia. Chyba, że jesteś w trakcie leczenia środkami przeciwzapalnymi – zapisz się na badanie przynajmniej trzy dni po zakończeniu kuracji.
Aby wykonać cytologię, ginekolog pobierze z pochwy (mówiąc precyzyjnie – z kanału i tarczy części pochwowej szyjki macicy) wymaz. Zrobi to małą szpatułką z wacikiem lub specjalną szczoteczką. Pobrane komórki poddane zostaną potem analizie pod mikroskopem i zaliczone do jednej z pięciu grup cytologicznych.
I grupa oznacza, że wszystko jest w porządku. II grupa też nie powinna budzić większego niepokoju. Świadczy jednak o istnieniu lub przebyciu niewielkiego stanu zapalnego. Ginekolog zdecyduje, czy konieczne jest leczenie, czy wystarczy jedynie obserwacja.

Po roku kolejna wizyta
Jeśli lekarz stwierdzi, że w twoim organizmie nie dzieje się nic złego, kolejne badanie powinnaś zaplanować, gdy maluch skończy rok. Gdyby jednak wcześniej pojawiły się niepokojące symptomy, np. krwawienie między miesiączkami, upławy, od razu zapisz się na wizytę. Koniecznie.

Bożena Czerwińska
Konsultacja: dr n. med. Wojciech Puzyna, ginekolog położnik, dyrektor Szpitala Specjalistycznego św. Zofii w Warszawie

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/12 lat temu
po porodzie należy także przyjmować lacibios femina - dzieki temu probiotyowi wszystko ładnie i szybko się goi, odbudowanie odpowiedniego środowiska w pochwiejest w połogu bardzo ważne i dlatego lacibios femina...
/12 lat temu
hej, kurcze po porodzie człowiek tak zajety jest dzieckiem, że zapomona o sobie o tym że musi dbać o siebie..... maly ma już 8 miesiecy a ja u gina byłam tylko raz po połogu.... muszesie wybrać i w dodatku nie biore teraz lcibiosu femina - bralampodczas ciązy a teraz nic.... muze sie poprawić
/12 lat temu
W ogóle to jest tak, że kobiety w ciąży latają do ginekologa położnika cały czas a potem sobie odpuszczają już po porodzie. I w ogóle w ciąży się odżywiają tip top, przyjmują witaminki i inne preparaty a potem nagle STOP - i się dziwią, że po takim szoku dla organizmu zaczynają się kłopoty z zębami, włosami, cerą, ogólne zmęczenie i wyczerpanie itd. WIęc trzeba powtarzać, że jeśli np. całą ciążę się grzecznie brało Feminatal to w czasie karmienia całego też powinno się go dalej brać - inaczej organizm jest bez pomocy :)