POLECAMY

Kajetan - patron bankowców

Poznaj historię świętego Kajetana. Sprawdź, co oznacza jego imię i kiedy obchodzimy jego święto.
Kajetan - patron bankowców fot. Fotolia

Krótka historia świętego Kajetana

Kajetan urodził się w 1480 roku we włoskim mieście Viacenza. Studiował w Padwie, gdzie w 1504 roku uzyskał doktorat z prawa rzymskiego i kościelnego. Przeniósł się do Rzymu, aby objąć urząd protonotariusza papieskiego.

Chociaż nie miał święceń kapłańskich, został w 1508 roku proboszczem w dwóch parafiach (ówczesne prawo dopuszczało taką sytuację: proboszcz był świeckim administratorem, a obowiązki duszpasterskie wypełniali kapłani). Kajetan odwiedzał szpitale i przytułki dla ubogich, które to ośrodki wspierał również finansowo.

W wieku 36 lat Kajetan przyjął święcenia kapłańskie. Wszędzie, gdzie pracował, szczególnie dużo uwagi poświęcał chorym i ubogim, głosił kazania, spowiadał, prowadził katechizację dzieci i młodzieży. W 1523 roku powrócił do Rzymu i założył tu zakon o nazwie Kanonicy Regularni. W 1547 roku w Neapolu wybuchła wojna domowa, zbierająca krwawe żniwo. Kajetan modlił się do Boga, prosząc, aby wziął jego życie w zamian za przerwanie rozlewu krwi w Neapolu. Prośby Kajetana zostały wysłuchane. W następnym stuleciu papież Klemens X kanonizował Kajetana.

Fot. Fotolia

Co oznacza imię Kajetan?

Imię Kajetan określa mieszkańca miasta Caieta.

Komu patronuje św. Kajetan?

Święty Kajetan jest patronem bankowców.

Dzień św. Kajetana – 7 sierpnia.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)