POLECAMY

Judyta

Imię hebrajskie; w oryginale: Jehudit – czyli po prostu mieszkanka Judei. Popularne zwłaszcza na Zachodzie, np. w Niemczech (Jutta, Utta), czy w krajach anglojęzycznych (Judith, Judy).
Judyta

W Polsce pokaźną ilość znamienitych Judyt mieliśmy w Średniowieczu; były to głownie żony lub córki książąt dzielnicowych. Nie oznacza to oczywiście, że w późniejszych czasach imię to przestało funkcjonować. Nadal jest w obiegu i niewykluczone, iż dzięki bohaterce znanego cyklu powieściowego jeszcze doczeka się renesansu.

Właścicielka tego imienia to osoba silna, niezależna i pracowita. Nie toleruje bezczynności, zawsze dba o to, by mieć coś do roboty. Hołduje nowoczesnym poglądom, choć w sprawach damsko- męskich raczej preferuje tradycyjny podział ról.

Judyta, jak większość kobiet, bywa zmienna – raz wiosenna (imieniny obchodzi 6 maja), a raz jesienna (może też je świętować 14 listopada). Jej przyszłość będzie cechować właśnie taka zmienność. Czyli „raz na wozie, a raz pod wozem”... Ale nawet w tym drugim przypadku żadna Judyta na pewno się nie podda. Nigdy w życiu!

Źródło: Książka "Magia imion" (Wydawnictwo Printex)

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)