POLECAMY

Co wiemy o świętym Józefie?

Nie tylko cieśla, który otoczył opieką brzemienną Marię, a później był troskliwym ojcem Jezusa, miał na imię Józef. Znamy jeszcze innego świętego Józefa. Poznaj ich historie.
Co wiemy o świętym Józefie? fot. Fotolia

Krótka historia Józefa rzemieślnika

Chociaż odegrał tak istotną  rolę w życiu Jezusa i jego matki, niewiele wiemy o Józefie. Ewangelie podają, że pochodził z królewskiego rodu Dawida. Był dobrym i prawym człowiekiem, troskliwie opiekował się Marią i Jezusem, dla którego był jak ojciec. Zajmował się ciesielstwem i stolarstwem. Nie wiadomo, kiedy umarł, zapewne wcześnie, gdyż Jezus nie wspomina o nim w swoich naukach.
Józef jest patronem umierających, przynosząc im dobrą śmierć, sprawiedliwości społecznej, małżeństw i rodzin chrześcijańskich, dzieci, młodzieży, sierot, dziewictwa, robotników, rzemieślników, cieśli, drwali, stolarzy, kołodziejów, inżynierów, grabarzy, wychowawców młodzieży, podróżnych, banitów. Wzywany jest w przypadku chorób oczu, w pokusach, w sytuacjach beznadziejnych, w bezdomności.

Co oznacza imię Józef?

Imię Józef w języku hebrajskim znaczy „Bóg przydał”.

Dzień św. Józefa rzemieślnika – 1 maja.

Krótka historia Józefa z Arymatei

Był szanowanym członkiem Sanhendrynu w Jerozolimie. Kiedy Jezus poniósł śmierć na krzyżu, Józef i Nikodem uzyskali od Piłata zgodę na zdjęcie ciała z krzyża i pogrzebanie go. Obaj zakupili wonności do namaszczenia ciała, oleje do balsamowania i płótno na całun żałobny. Józef ofiarował swój wykuty w skale grobowiec, aby tam złożyć ciało Jezusa. Legenda mówi, że Józef zebrał krew Jezusa do czary zwanej Świętym Graalem.  Według jednych przekazów miał potem zostać misjonarzem w Bretanii i Galii (dzisiejsza Francja), inne podają, że założył kościół w Liddzie.

Komu patronuje św. Józef?

Święty Józef z Arymatei jest patronem grabarzy i pracowników cmentarzy.

Dzień św. Józefa z Arymatei – 17 marca.

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)