Pracodawca musi zmienić rozkład pracy przyszłej matki, tak aby swoją prace mogła wykonywać tylko w dzień

Jesteś w ciąży? – pij wodę o dużej zawartości jodu!

Jod jest pierwiastkiem niezwykle istotnym dla prawidłowego rozwoju płodu. Jego źródłem są przede wszystkim ryby i sól jodowana. Jod znajduje się również w niektórych wodach mineralnych.
/ 14.06.2011 09:17
Pracodawca musi zmienić rozkład pracy przyszłej matki, tak aby swoją prace mogła wykonywać tylko w dzień

Bardzo ważnym biopierwiastkiem potrzebnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a zwłaszcza rozwoju płodu jest jod. Bierze on udział w produkcji hormonów tarczycy, a te z kolei regulują metabolizm, pracę układu nerwowego i mięśniowego, krążenie krwi, a nade wszystko wzrost i dojrzewanie młodego pokolenia.

Niedobory jodu w społeczeństwie

Niestety powszechnie brakuje go w naszym pożywieniu i jego suplementację prowadzono poprzez jodowanie soli spożywczej. Dzięki temu opanowana została epidemia chorób tarczycy objawiająca się między innymi powstawaniem wola w okolicy gardła, szczególnie u kobiet. Z powodu zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, która nakazuje zmniejszenie spożycia soli kuchennej o 50 proc., stajemy przed problemem ograniczenia spożycia jodu.

Przeczytaj: Niedobór jodu - jak rozwiązać ten problem?

Ile jodu powinno być w naszej diecie?

Zapotrzebowanie na jod dla dorosłego człowieka wynosi około 150 mikrogramów na dobę. U kobiet w ciąży zapotrzebowanie to wzrasta do 180 mikrogramów, a u matek karmiących do 200 mikrogramów.

Czym skutkuje niedobór jodu?

Zbyt małe spożycie jodu pociąga za sobą bardzo poważne konsekwencje objawiające się niedoczynnością tarczycy i powstawaniem wola endemicznego, zaburzeniami rozrodczości, opóźnieniem rozwoju psychofizycznego, kretynizmem i zwiększoną śmiertelnością dzieci. Dlatego chociaż zapotrzebowanie organizmu na jod jest tak niewielkie nie wolno lekceważyć tego problemu, na co szczególnie uczulone powinny być przyszłe matki i te wychowujące już swoje dzieci.

Zobacz też: Po co nam jod?

Woda źródłem jodu?

Jak twierdzi prof. dr hab. Zbigniew Szybiński z Katedry i Kliniki Endokrynologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, przewodniczący Komisji ds. Kontroli Zaburzeń z Niedoboru Jodu, około 40 proc. kobiet w ciąży w Polsce nie przyjmuje zalecanej ilości jodu, skutkiem czego ich dzieci mają niższy poziom inteligencji. W polskich warunkach walka z niedoborem jodu „to walka o jakość mózgu”, dlatego należy rekomendować również wody mineralne zawierające jod, jako źródło tego pierwiastka. Niestety mamy tylko kilka wód mineralnych z naturalną zawartością jodu w wystarczającej ilości do uzupełnienia jego niedoborów w ubogiej w ten pierwiastek diecie. Nadzieją jest technologia wzbogacania w ten pierwiastek wód stołowych. co rokuje nadzieję na powszechność dostępu w tej formie tego cennego pierwiastka.

Fragment artykułu: „Jakie wody powinny pić kobiety w ciąży i matki karmiące”

Autor: Tadeusz Wojtaszek - Członek Prezydium ZG PTMag

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/12.04.2013 11:23
Zanim zaszłam w ciążę nie zdawałam sobie sprawy jak ważne jest uzupełnianie niedoboru niektórych pierwiastków w organizmie. Jestem w 6 miesiącu ciąż. Moja lekarka powiedziała, że mam niedobór jodu co może się niedługo przełożyć na problemy z tarczycą. Zaleciła mi picie Ustronianki z jodem ( ma 150mikrogramów na litr tego pierwiastka) oraz spożywanie produktów o wysokiej zawartości jodu. Pani doktor powiedziała, że to z pewnością poprawi mój stan zdrowia i nie będzie żadnego zagrożenia dla dziecka .