POLECAMY

Jakie imiona były najpopularniejsze w 2010 roku?

Wybór imienia dla dziecka to dla wielu rodziców popis własnej kreatywności – większość z nich chciałaby, żeby było oryginalne, ale jednocześnie nie stanowiło przeszkody w dorosłym życiu. Wybór jest jednak łatwiejszy niż się wydaje! W poszukiwaniu inspiracji zapoznaj się z listą najpopularniejszych polskich imion 2010 roku.
Jakie imiona były najpopularniejsze w 2010 roku?

Moda na imię

Moda dotycząca imion dla dzieci nie zmienia się szybko – czołówka najpopularniejszych mian osobowych jest niezmienna już od dziesięciu lat, zapewne ma to wpływ na częstotliwość ich nadawania. Z czego jeszcze może wynikać popularność konkretnych imion? Powodów jest wiele – nie bez znaczenia pozostaje sympatia przyszłych rodziców dla osób publicznych – aktorów, piosenkarzy, polityków. Częstym zabiegiem jest również nazywanie dziecka imieniem ulubionej postaci z filmu, książki czy serialu.

Zobacz także: Pochodzenie polskich imion

Niektórzy wierzą w moc i znaczenie nadawanych imion – uważają, że konkretnym mianem mogą wpłynąć na przyszły charakter swojego dziecka. Większość Polaków ulega również chrześcijańskiemu zwyczajowi powierzania swojej pociechy świętemu patronowi. Wybór imienia dla dziecka jest indywidualną sprawą rodziców, prezentuje ich upodobania i gusta, a te jak wiadomo bardzo się różnią. Ale czy na pewno?

Najczęściej nadawane imiona żeńskie w 2010 roku

Najczęściej nadawanym imieniem żeńskim już od prawie dekady pozostaje Julia – w 2010 roku nazwano nim aż 11, 6% urodzonych dziewczynek. Dalej, w ścisłej czołówce, plasują się imiona Maja (9, 4%) oraz Zuzanna(7,9%), często nadawane również w 2009 roku. Kolejne, szczególnie lubiane przez rodziców imiona to Lena(6,6%), Wiktoria(6%), a także Amelia(5,7%). Częstotliwością nadawania nieznacznie różnią się od siebie Oliwia – na siódmym miejscu -5, 57%, oraz Aleksandra – na ósmej pozycji -5,56%. Dwa ostatnie imiona z dziesiątki najpopularniejszych to kolejno Natalia(5,36%) oraz Zofia(4%).

Najczęściej nadawane imiona męskie w 2010 roku

Wśród imion męskich, już od 2000 roku, pierwsze miejsce obejmuje Jakub – 11% chłopców urodzonych w 2010 roku otrzymało właśnie to imię. Kolejne, bardzo popularne imiona to Szymon - 8,5%, oraz Kacper - 7%. Czwarte miejsce zajmuje imię Filip, które nosi już 6,8 % chłopców urodzonych w minionym roku. Piąta pozycja przypada Michałowi (6,2%), niewielką liczbą punktów procentowych różnią się kolejne, najczęściej nadawane imiona - Mateusz(5,9%) oraz Bartosz(5, 5%). Siódme miejsce w naszym rankingu zajmuje niepopularne w 2009 roku imię Wojciech, które otrzymało aż 4, 95% chłopców. Listę zamykają imiona Adam oraz Wiktor , kolejno 4, 37% i 4, 3% wystąpień.

Znamy już najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom w 2010 roku, ciekawe czy kolejny rok przyniesie nam w tej kwestii zmiany lub niespodzianki. Przy wyborze imienia dla dziecka warto kierować się obowiązującą modą, ale i własnymi upodobaniami – dlatego nie bójmy się oryginalności!

Zobacz także: Najpopularniejsze imiona

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (18)
/6 lat temu
Mnie sie podoba Julia, a dla chlopczyka Maksymilian
/6 lat temu
Oskar - ostatnio coraz częściej się pojawia, ale chyba nie znajduje się w pierwszej 40 najpopularniejszych
/6 lat temu
Zrób modę na imiona z 2012 roku. a czy Oskar to modne imię?
POKAŻ KOMENTARZE (15)