Jaka kobieta, taka... ciąża

Naprawdę dużo zależy od twojego zdrowia, wieku, a nawet wyglądu.
/ 19.04.2006 15:46
Ciąża bardzo szczupłej dziewczyny jest zazwyczaj trochę inna od ciąży mamy, która już na początku ma parę kilogramów „na plusie”. Kobieta sporo po trzydziestce, oczekując na maluszka, musi pamiętać o kilku szczegółach, które są nieistotne dla dwudziestolatki. Szczególnej troski wymaga też ciężarna z chorymi nerkami, cukrzycą czy czasem nawet... ze sporą wadą wzroku.

Ważna waga
Od twojej tuszy przed ciążą zależy przyrost wagi w czasie ciąży. Generalnie przyjmuje się, że kobieta oczekująca dziecka nie powinna przytyć więcej niż 9–14 kg, a jednocześnie nie powinno to być więcej niż 15% wagi wyjściowej. Jeśli jesteś bardzo szczupła, to masz szansę przytyć dopiero w drugim trymestrze. Ale jeśli przed ciążą katowałaś się rygorystycznymi dietami odchudzającymi, pewnie złapiesz kilka kilogramów już w pierwszym. Dzieje się tak, bo metabolizm organizmu, do tej pory trochę uśpiony, po prostu zaczyna przyśpieszać. Jeśli niepokoi cię zbyt szybkie przybieranie na wadze (lub przeciwnie: jego brak), porozmawiaj o tym z lekarzem.
Jeżeli należysz do tych bardziej pulchnych, to w ciąży możesz sporo przytyć. Znaczna otyłość niestety zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia różnych patologii w ciąży. Dlatego szczególnie musisz pamiętać o racjonalnym odżywianiu – nie wolno ci jeść za dwoje.
To ważne! Ciąża to nie jest dobry moment na dietetyczne szaleństwa – nie powinnaś sobie zbytnio folgować w jedzeniu („I tak już tyle przytyłam, trochę ciasta nie zaszkodzi”). Ale też niech ci nie przyjdzie do głowy pomysł z odchudzaniem. Na diety przyjdzie czas później.

Wiek nie bez znaczenia
Jesteś w ciąży, a masz już 37 lat? Rzeczywiście możliwe są różne powikłania, może wystąpić nadciśnienie, istnieje większe prawdopodobieństwo porodu przedwczesnego, ale nie bój się! Późne ciąże są coraz częstsze i lekarze doskonale wiedzą, jak je prowadzić. Przede wszystkim musisz się przygotować na to, że lekarz zleci ci wykonanie badania inwazyjnego, czyli amniopunkcji. Polega ono na pobraniu (przy znieczuleniu miejscowym) niewielkiej ilości płynu owodniowego. Najpierw jednak przy pomocy USG określa się położenie dziecka, by zapewnić mu pełne bezpieczeństwo w czasie badania. Spośród wszystkich badań inwazyjnych przy amniopunkcji jest najmniejszy odsetek powikłań.
Jeśli zaszłaś w ciążę w bardzo młodym wieku (masz mniej niż 16 lat), czas spoważnieć i zacząć myśleć o dziecku. Nastoletnie mamy zwykle trochę lekceważą ciążę, niezbyt dobrze się odżywiają, nie zażywają zaleconych przez lekarza witamin i dlatego u nich najczęściej pojawia się anemia.
To ważne! Ciąża koło czterdziestki to powód, by szczególnie dbać o zdrowie swoje i dziecka. Będziesz musiała zrobić więcej badań niż dwudziestokilkulatka (łącznie z badaniami prenatalnymi), ale dobrze prowadzona ciąża na pewno pozwoli ci się cieszyć zdrowym maleństwem.

Kłopot z cukrem
Chorujesz na cukrzycę i zastanawiasz się, czy w ogóle możesz mieć dzieci? Oczywiście, że tak. Twoja ciąża jednak powinna być zaplanowana i już pół roku przed nią należy tak wyregulować cukrzycę, by poziom glukozy we krwi był normalny (lub bardzo do niego zbliżony). W czasie ciąży poziom glukozy należy sprawdzać kilka razy dziennie. Lekarz diabetolog zaleci ci na pewno stosowanie biosyntetycznej insuliny ludzkiej, o krótkim czasie działania. To pomoże utrzymać właściwy poziom glukozy. Musisz też pamiętać o właściwej diecie – kontroluj swoją wagę, a całodzienne wyżywienie podziel na 5–6 mniejszych posiłków. Poród matki chorej na cukrzycę musi być monitorowany – w trakcie jego trwania bada się poziom glukozy i podaje insulinę o krótkim czasie działania.
U około 2–3% przyszłych mam stwierdza się ciążową nietolerancję glukozy, zwaną cukrzycą ciążową. Wtedy konieczna jest diagnostyka szpitalna. Może się okazać, że wystarczy stosować właściwą dietę, ale może być i tak, że konieczne będzie podawanie insuliny – wtedy ciąża jest prowadzona tak, jak u chorej na cukrzycę jeszcze przed ciążą.
To ważne! Właściwie wyregulowana cukrzyca i zaplanowana ciąża pozwolą ci urodzić zdrowe dziecko. Pamiętaj tylko o konsultacjach z lekarzem diabetologiem, częstym badaniu poziomu glukozy we krwi i właściwej diecie.

Wzrok też się liczy
Nosisz okulary, a twoja wada wzroku jest dość poważna? Twoja ciąża powinna przebiegać zupełnie normalnie, bez żadnych komplikacji. Pamiętaj jednak o tym, by być pod stałą opieką lekarza okulisty. Zmiany hormonalne w organizmie mogą spowodować, że twój wzrok trochę się pogorszy. Jest to spowodowane obrzękiem rogówki. Jednak nie zmieniaj okularów w czasie ciąży, bo po urodzeniu dziecka wszystko najprawdopodobniej wróci do poprzedniego stanu. Może też zdarzyć się tak, że podczas ciąży będziesz gorzej tolerować soczewki kontaktowe. No cóż, po prostu wybierz ładne oprawki i zamień soczewki na okulary.
W zasadzie nie ma okulistycznych przeciwwskazań do porodu siłami natury. Jedynie bardzo wysoka krótkowzroczność (np. -11 dioptrii) z jednoczesnymi zmianami na dnie oka może być wskazaniem do cięcia cesarskiego. O tym jednak zawsze musi zdecydować twój lekarz okulista. W czasie porodu, zwłaszcza w fazie parcia, może dojść do krwotoków siatkówki. One jednak zdarzają się również tym kobietom, które nie noszą okularów, i najczęściej wchłaniają się kilka dni po porodzie.
To ważne! Nie musisz się bać porodu, nawet jeśli nosisz dość silne okulary. Pamiętaj jednak, by nie dźwigać ciężarów w czasie ciąży i koniecznie odwiedź swojego lekarza okulistę. Tylko on zdecyduje o tym, czy wskazane będzie cesarskie cięcie.

Uwaga na alergię
Z alergią może być różnie – badania potwierdzają, że objawy alergii wziewnych (np. astmy) u jednej trzeciej chorych w czasie ciąży zmniejszają się, u jednej trzeciej nasilają, a u pozostałych pozostają na niezmienionym poziomie. Często jednak zdarza się, że łagodnieją objawy alergii skórnych (kontaktowych). Nie ma za to przeciwwskazań do brania leków antyhistaminowych w czasie ciąży.
Staraj się unikać pokarmów powodujących alergie – w sprawie najwłaściwszej diety skonsultuj się z lekarzem alergologiem. Niestety jednak alergia jest dziedziczona genetycznie, więc tak naprawdę niewiele możesz zrobić, by zapobiec jej wystąpieniu u dziecka. Na pewno zmniejszysz ryzyko alergii u malucha, jeśli zdecydujesz się na karmienie piersią.
To ważne! Bez problemów możesz zażywać leki przepisane przez alergologa. Tobie na pewno pomogą, a dziecku nie zaszkodzą. Pamiętaj jednak o właściwej diecie.

Gdy masz nietypową budowę
Masz wąskie biodra i już teraz boisz się porodu? Niepotrzebnie. To, co widzisz w lustrze, czyli szerokość swoich bioder, wcale nie odzwierciedla szerokości kanału rodnego, który będzie musiał przebyć maluch w czasie porodu. Bywa, że kobiety o „rozłożystych” biodrach rodzą długo i z problemami, a u tych szczuplutkich poród przebiega szybko i lekko. Dość rzadko też zdarza się, by już w czasie ciąży na podstawie badania USG ginekolog zalecił rozwiązanie przez cięcie cesarskie (choć oczywiście zdarzają się takie przypadki). Najczęściej jednak decyzję o cięciu z powodu zbyt wąskiego kanału rodnego podejmuje lekarz tuż przed porodem.
To ważne! Nawet jeśli jesteś bardzo szczupła i masz wąziutkie biodra, nie obawiaj się porodu. Jeśli okaże się, że twojemu dzidziusiowi może być trochę ciasno, zostanie wykonane cięcie cesarskie. Nie myśl o tym przez całą ciążę, po prostu zaufaj lekarzowi – to on podejmie taką decyzję (być może dopiero wtedy, gdy już będziesz rodzić), która będzie najlepsza dla twojego dziecka.

Mama po cesarce
Większość położników po porodzie przez cesarskie cięcie zaleca poczekać z następną ciążą przynajmniej dwa lata – to jest okres, w którym blizna pooperacyjna powinna się całkowicie zagoić.
Jeśli pierwsze cesarskie cięcie było podyktowane warunkami, które nie mogą się zmienić (np. bardzo silna krótkowzroczność ze zmianami na dnie oka), to oczywiście kolejny poród odbędzie się w ten sam sposób.
Jeżeli jednak lekarz zdecydował o „cesarce” ze względu na np. pośladkowe ułożenie dziecka, to następnego malucha najprawdopodobniej urodzisz siłami natury.
Ciąża po cesarskim cięciu jest traktowana jak ciąża podwyższonego ryzyka i dlatego w trakcie jej trwania będziesz częściej poddawana specjalnym badaniom USG, na podstawie których lekarz oceni, czy twoja blizna w pełni się zagoiła.
To ważne! Jeśli miałaś cesarskie cięcie, bo dziecko było nietypowo ułożone albo np. zbyt duże, by zmieścić się w kanale rodnym, nie nastawiaj się na kolejną operację – następny maluch może wzorowo ułożyć się główką, być mniejszego rozmiaru i wtedy spokojnie urodzisz siłami natury.

Choruję na...
Jeśli cierpisz na przewlekłe choroby wymagające stałego zażywania leków (np. kamica nerkowa, nadczynność lub niedoczynność tarczycy, nadciśnienie), pamiętaj, by w czasie ciąży konsultować się z lekarzem specjalistą.
Nadczynność tarczycy może się nasilać w czasie ciąży, dlatego kobieta z takim problemem musi być pod stałą opieką endokrynologiczną (i stosować odpowiednie leki). Podobnie jest z innymi chorobami, np. układu krwionośnego – oprócz regularnych wizyt u ginekologa musisz też udać się do kardiologa. Groźne bywa też nadciśnienie, bo gdy nie jest leczone, może spowodować stan przedrzucawkowy. Jeśli cierpisz na żylaki, niestety w czasie ciąży mogą znacznie się powiększyć – zwróć więc uwagę na profilaktykę przeciwzakrzepową, np. noś specjalne rajstopy przeciwżylakowe. Istnieje też większe ryzyko pojawienia się hemoroidów.
To ważne! Jeśli to możliwe, jeszcze przed ciążą posprawdzaj wszystko, na co chorowałaś kiedyś – zatoki, migdały, drogi moczowe etc. Infekcje ropne mogą teraz przebiegać naprawdę groźnie. Zamiast więc umierać ze strachu o dziecko w czasie ciąży, wylecz się jeszcze przed nią, a dziewięć miesięcy będzie radosnym czekaniem na malucha.

Tekst: Laryssa Kowalczyk
Konsultacja: Robert Gizler, specjalista ginekolog położnik, Szpital Specjalistyczny im. A. Falkiewicza we Wrocławiu