POLECAMY

Jak zwiększyć szanse na zajście w ciążę?

Czy wieczorny spacer może pomóc... zajść w ciążę? Dlaczego dziś - pomijając problem bezpłodności - tak wiele par ma trudności z doczekaniem się potomstwa? Jak stres zmniejsza szanse na zapłodnienie?

jak zwiększyć szanse na zajście w ciążę

Fot. Fotolia

Stres zmniejsza szanse na zajście w ciążę

Terapia hormonalna, zmiana diety, wizyty u kolejnych specjalistów – osoby starające się o dziecko podejmują wiele kroków w stronę upragnionego rodzicielstwa. Często jednak zapominają, że istnieje czynnik, którego obecność skutecznie hamuje wszelkie poczynania. Nawet, jeśli inne sposoby (ograniczenie używek, zwiększenie aktywności fizycznej), przenoszą ich o kilka kroków do przodu, codzienne narażenie na stres z powrotem odciąga ich od upragnionego celu.

Ciągły pośpiech, nadmiar obowiązków, wygórowane oczekiwania i naciski ze strony rodziny – wszystkie te, poboczne zdawałoby się czynniki, mogą wydatnie wpływać na fizjologiczne funkcje organizmu i osłabiać zdolność do zapłodnienia.

O wadze tego czynnika w kontekście starań o dziecko przekonują przyszłych rodziców twórcy portalu www.staraniowy.pl, który zadebiutował w sieci w grudniu ubiegłego roku: "Stres ma istotny wpływ na układ hormonalny oraz powiązane z nim zachowania seksualne. Ciągłe napięcie psychiczne, ale także zmęczenie czysto fizyczne oraz wynikający z tego faktu nadmiar spożywanych używek czy leków, wpływa negatywnie na gospodarkę hormonalną".

"W wyniku jego działania podwzgórze przestaje spełniać jedną ze swoich kluczowych – w kontekście płodności – funkcji: hamowanie wydzielania prolaktyny. Tymczasem, podwyższone stężenie prolaktyny we krwi może stać się przyczyną bezowulacyjnych cykli,  okołomiesiączkowych krwawień, a niekiedy – zupełnego zaniku miesiączki" – zauważają twórcy serwisu.

Zobacz także: Dieta, która ułatwi ci zajście w ciążę!

Szanse na zajście w ciążę są większe, kiedy... przestajemy ją planować!

Choć może się to wydać nielogiczne, obserwacje pokazują, że w wielu przypadkach w staraniach o dziecko pomaga – odpoczynek od starań.

Często kiedy para – która bezskutecznie stara się o potomka – decyduje się na wakacyjny wyjazd, oddycha od codzienności, a co najważniejsze – zapomina o staraniach, wraca z urlopu „w większym gronie”. Jak widać, psychika ma naprawdę spory wpływ na naszą płodność!

Zmiana klimatu, codziennego rytmu dnia, wyrwanie się na chwilę ze szponów napiętego grafiku. Otoczenie pięknej przyrody i relaksujące chwile tylko we dwoje – bez codziennego zgiełku, hałasu, bez myślenia o problemach, obowiązkach, badaniach i terminach.

Źródło: Materiały prasowe Cloud9

Zobacz także: Coaching płodności, czyli jak zajść w ciążę?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)