POLECAMY

Jak zmniejszyć ból kręgosłupa u ciężarnej

To jedna z najczęstszych ciążowych przypadłości. Kręgosłup musi dźwigać nieco większy ciężar niż zazwyczaj, dlatego często boli. Co na to lekarz - przeczytaj.
Jak zmniejszyć ból kręgosłupa u ciężarnej
 Jakimi sposobami można zmniejszyć ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym? Jestem w 28. tygodniu ciąży i zaczyna mi on doskwierać.   
 

Aby zmniejszyć dolegliwości, proszę unikać gwałtownych ruchów podczas wstawania z łóżka, podnoszenia przedmiotów, dźwigania, długiego stania i siedzenia (trzeba często zmieniać pozycję), pochylania się w czasie wchodzenia po schodach (nie wolno się garbić).

Radzę używać podnóżka podczas siedzenia i małej poduszki (umieszcza się ją pod dolnym odcinkiem kręgosłupa), nosić wygodne, płaskie obuwie, spać na boku ze zgiętymi nogami (między kolana należy włożyć dużą poduszkę).

Przyda się też wypoczynek w ciągu dnia (ból się wtedy zmniejsza). Ulgę w dolegliwościach przyniesie masaż ciążowy wykonany przez rehabilitanta.

radziła: dr n. med. Renata Jaczyńska - specjalista ginekolog-położnik. Pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie

O ciąży porozmawiaj też na www.ciazaporod.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/5 lat temu
A do którego miesiąca można siedzieć na takiej aktywnej piłce actimed? Moja ciąża jest bliźniacza i już nie wyrabiam, nie boli tylko wtedy kiedy leżę :(
/5 lat temu
Mi bardzo pomogła taka aktywna piłka do siedzenia Actimed, świetna sprawa.
/5 lat temu
Ciężka sprawa, ale z tego co wiem to na pewno zadziała sól bocheńska od salco, stosuje się to w leczeniu: schorzeń reumatycznych, zapalenia stawów, zapalenie stawów kręgosłupa, w chorobach zwyrodnieniowe kręgosłupa i innych.